İlhan İrem’in uzak ülkesi

Böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden ünlü sanatçı İlhan İrem, gerçeklerin peşini bırakmayan özel bir sanatçıydı. Güçlü bir kaleme sahip olan İrem, henüz 1999’da FETÖ’ye karşı çıkmıştı.

ALİ ULUSOY

Müzisyen, yazar ve bir dönem gazetemizde yazan İlhan İrem, 67 yaşında vefat etti. “Anlasana”, “Sürgün Gibi Masallarda” ve “Olanlar Olmuş” adlı unutulmaz eserlerin de aralarında olduğu çok sayıda şarkıya imza atan İlhan İrem, çok yönlü bir sanatçı ve bir Cumhuriyet aydınıydı. Bir süredir böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gören usta sanatçının hastalığı, geçen şubat ayında ağırlaşmıştı. İrem, önceki akşam Maslak Acıbadem Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

İlhan İrem, müzisyenliğinin ve spiritüel kişiliğinin yanı sıra Atatürk Devrimlerinin yılmaz bir savunucusuydu. Müzik yaşamının yanı sıra ülke sorunlarını yakından takip ederek güçlü kalemini bu doğrultuda kullanmaktan geri durmayan İlhan İrem, Antalya’da yayımlanan Yeni İleri Gazetesi’nde yazdığı yazıyla 1999 yılında FETÖ’ye karşı çıkmış, kullandığı “Fetuş” ifadesinden dolayı Fetullah Gülen tarafından kendisine dava açılarak 100 milyon TL tazminat ödemeye mahkûm edilmişti. 2010 referandumunda “yetmez ama evet” diyenlere tavır alan İlhan İrem, Ergenekon süreçlerinde de Aydınlık Gazetesi için birçok köşe yazısı kaleme aldı.

‘BİR YERE GİTMİYORUM’

Son yıllarda çok az konser veren ve düşüncelerini sosyal medyadan paylaşan İlhan İrem, bir paylaşımında şunları yazmıştı:

“Sonsuzlukta nefes aldığım sürece isli yollara – yolculuklara ışık olmaya devam edeceğim. Kendi zindanlarında sığlıklarının dışında yeşeren umutlardan rahatsız olan zombiler, evrensel estetiğin etrafına duvarlar örmekte, her anlamda soluğumuzu kesmekteler.

“Göksel koridorlardan bana olağanüstü melodiler, şiirler gönderen bu toprakları seviyorum. Vefa borçlarım da var, bu yüzden bir yere gitmiyorum…”

DÜŞLERİNDEKİ ÜLKEYİ YAZDI

İlhan İrem, Cumhuriyetin ilanının 88. yıldönümünde Aydınlık Gazetesi’nde kaleme aldığı “Uzak Ülke” başlıklı yazısında, güzelliklerin yitirilmediği, bağımsız bir Türkiye’nin hayalini kurmuştu. İrem, “Cumhuriyet kadınları, sanatçılar, bilim adamları… Yürüyorlar.” dizeleriyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladığı yazısını, “İçimdeki uzak ülkede, Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının birlikte Kurtuluş Savaşını yapıp Cumhuriyeti kurduğu o insanlar, 2011 senesinde, aynı inanç ve dirilikle Atatürk’ün izinde… Çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin ve devrimlerin arkasında kale gibi duruyor.” diyerek sonlandırmıştı.

İlhan İrem, seçimlerde oyunu İşçi Partisi (Vatan Partisi’ne) verdiğini açıklamıştı.

İlhan İrem, seçimlerde oyunu İşçi Partisi (Vatan Partisi)’ne verdiğini açıklamıştı.

SOSYALİST PARTİ KONGRESİNE KATILDI

Ünlü sanatçı İlhan İrem, 1991 yılının 6-7 Temmuz günlerinde Doğu Perinçek’in genel başkanlığında Ankara’da düzenlenen Sosyalist Parti 2. Büyük Kongresi şenliklerine katılmıştı. Genel Başkan Doğu Perinçek’le birlikte şarkılar söyleyen İlhan İrem, “Sevginin ve insanlığın olduğu yerde ben de varım.” demişti.

İlhan İrem’in eşi Hansu İrem, vefatı üzerine sanatçının vasiyetini açıkladı. Hansu İrem şunları söyledi: “Üç vasiyeti vardı. Tabutunun Türk bayrağına sarılmasını istemişti. Atatürk Kültür Merkezi’nde, AKM’de bir tören yapılmasını istiyordu. Bir diğer vasiyeti de Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verilmekti.” İlhan İrem, vasiyetinde belirttiği şekilde son yolculuğuna uğurlanacak. Bugün saat 12.00’de İlhan İrem için AKM’de tören düzenlenecek. Sanatçının cenazesi, Bebek Camii’nde düzenlenecek törenin ardından Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

TSB’DEN AÇIKLAMA

Türkiye Sanatçılar Birliği (TSB), İlhan İrem için başsağlığı açıklaması yaptı. TSB’nin açıklaması şöyle:

“Bu topraklardan İlhan İrem geçti.

Müziğiyle, sanatıyla milletimizin gönlünde yer edinen, çok değerli sanatçımız İlhan İrem’i kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.

İlhan İrem, yaratıcı, üretken bir sanatçıydı. Romantik pop müziğinde özgün eserler verdi. Şarkıları dilden dile dolaştı.

İlhan İrem örnek bir Türk aydını olarak yaşadı. Türk milletine, Atatürk devrimlerine, cumhuriyet değerlerine yürekten bağlıydı. Ülkemize yönelen tehditlere karşı her zaman tavır aldı. Bağımsızlıktan ve çağdaşlıktan hiç taviz vermedi. Daha 1999 yılında FETÖ elebaşı Fethullah Gülen için yazdığı yazıda ‘Kemalist devrimlerin sarsılmaz bekçileri olarak, seni bu coğrafyada bekliyoruz. Gel de içten pazarlıklı hayallerinin hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini yakından gör’ ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye Sanatçılar Birliği olarak başta ailesi olmak üzere bütün milletimize baş sağlığı diliyoruz. İlhan İrem’in hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.”

ÇOK YÖNLÜ SANATÇI

Bursa’da 1 Nisan 1955’de dünyaya gelen İrem, 1969’da ortaokul son sınıftayken, okul orkestrasının solisti olarak müziğe ilk adımını attı. İrem, 1970’te Milliyet gazetesinin düzenlediği liselerarası müzik yarışmasında “Meltemler” adını verdikleri orkestra ile Marmara Bölgesi birincisi oldu. Aynı orkestrayla 1970-1973 arasında Bursa’da çeşitli otellerde dans müziği şarkıcılığı yaptı.

Sanatçı, 1973’te kendi imkânlarıyla ilk 45’lik plağını çıkardı. 1973-1981 arasında, 10 adet 45’liği yayımlanan başarılı sanatçı, 1979’da yayımladığı senfonik yapıdaki “Sevgiliye” uzunçalar plağıyla akademik bir çalışma yaparak, müzik yaşamında yeni bir yola girdi.

“Sevgiliye” albümünde kendi yazdığı sözler dışında, bir Nazım Hikmet şiiri olan “Hoşgeldin”i besteleyip seslendiren sanatçı, 1984’te Bulgaristan’da düzenlenen Altın Orfe Şarkı Yarışmasında Türkiye’yi temsil etti ve Gazeteciler Özel Ödülü’nü kazandı.

Yalnızca kendi yapıtlarını seslendirmeyi sürdüren, kendine özgü bir ekol oluşturan İrem, 1980’li yıllarda öykülerini besteleyerek kurguladığı uzun soluklu müzik yapıtlarıyla, senfonik rock tarzında çalışmalara yöneldi.

Sanatçının, hikâyeleri, denemeleri, şiirlerinin yer aldığı beş kitabı yayımlandı.

Soyut resim çalışmaları da yapan sanatçı, Bursa, Ankara, Antalya, Kuşadası, Dikili, İstanbul, Gölcük ve İzmir’de kişisel resim sergileri açtı. Birçok ödül alan ve 7 altın plak kazanan sanatçı, hayranları tarafından “çağdaş bir ozan” olarak görülüyordu.

AYDINLIK

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.