Aytun Çıray’dan bomba gibi iddia

Türkiye yanarken Somali’ye yapılan 30 milyon dolarlık hibe kimin cebini dolduracak

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Dr. Aytun Çıray, Mavi Vatan cayır cayır yanarken ve buna karşılık THK hangarlarında 4 milyon dolarlık bakım masrafı yapılmadığından yangın uçakları çürümeye terkedilmiş, bu nedenle komşu ülkelerden uçak vb. yardımları kabul edilirken aynı dönemde Somali’ye 30 milyon dolar hibe edilmesini yazılı bir soru önergesiyle Meclis’e taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması talebiyle verilen önergede Çıray, “Türkiye yanarken Somali’ye yapılan 30 milyon dolarlık hibe kimin cebini dolduracak?” diye sordu.

Mavi Vatanımızda ormanlarımız ABD güdümlü PKK’lı Ateşin Çocuklarınca yakılıyor.

Manavgat bölgesinde 30 bin, Bodrum’da 12 bin 600, Marmaris’te 8 bin ve Güzelbağ çevresinde 6 bin 500 hektar orman alanı, yaklaşık 85 bin futbol sahası büyüklüğündeki alanın yakıldığı saptandı.

KENDİ BAŞINI DÜZEMEYENİN GELİN BAŞI DÜZMESİ DURUMU

Yangınların söndürülmesinde THK’nın, 4 milyon dolar masraftan kaçınıldığı için hangara çekildiği ileri sürülen yangın söndürme uçakları devre dışı kaldı. Çevre ülkelerin yardımına muhtaç kalındı. Buna karşılık aynı dönemde kendi saçını tarayamayanın, gelin saçı taraması misali Türkiye’nin Somali’ye –hiçbir şekilde ekonomik ve milli çıkarlarımız gerekçesiyle savunulamayacağı aşikâr olan- 30 milyon dolar hibe gönderdiği ortaya çıktı.

Bu kapsamda İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Dr. Aytun Çıray, THK’ya ait yangın söndürme uçaklarının 4 milyon dolarlık bakımı yapılmadığı gerekçesiyle hangarda bekletilmesi gündemdeyken Somali’ye 30 milyon dolarlık hibe yapılması kararını Meclis gündemine taşıdı, yazılı soru önergesiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

“TÜRKİYE YANARKEN ERDOĞAN’IN SOMALİ SEVGİSİNİN NEDENİ NE?”

“THK’nın 6 tane yangın söndürme uçağı 4 milyon dolarlık bakım/onarım masrafı karşılanmadığı için hangarda çürümeye terkedilirken Somali’ye 30 milyon dolar hibe edilmesi kabul edilebilir bir şey değildir” diyen Çıray, “Bu 30 milyon doların, Somali’de liman işleten ve dev tankerlerle İsrail’e petrol taşıyabilmesi için saray müteahhitlerinden birisinin firmasına hibe adı altında yatırım olarak gönderileceği iddialarının olduğu”nu belirten Çıray, “bu parayla tam 6 tane yangın söndürme uçağı alınabilir” dedi. Çıray açıklamasının devamında, “Bu millet ciğeri yanarken kendi imkânlarıyla itfaiye arabaları yaptı, kovalarla yangına su taşıdı; böyle devlet yönetimi olmaz” diyerek hükümeti topa tuttu. Ve “Türkiye yanarken Erdoğan’ın Somali sevgisinin nedeninin arkasındaki gerçekler derhal açıklanmalıdır” ifadelerini kullandı.

“BEŞLİ MÜTEAHHİT ÇETESİNİN VE YANDAŞLARIN CEBİNİ DOLDURMAK”

“Somali’ye yapılan bu yatırımların sebebinin milli çıkarlarımız olmadığı, beşli müteahhit çetesinin ve yandaşların cebini doldurmak olduğu apaçık ortadadır” diyen Çıray, “son 5 yılda Somali’ye 500 milyon dolardan fazla yatırım yapıldığı”nı belirtti ve sözlerini, “Pandemi boyunca işçiye, emekçiye, müzisyenlere, esnafa, çiftçiye yardım yapamayan, orman yangınlarında evi yanan vatandaşlara krediyle ev yapma vaadinde bulunan AKP İktidarı söz konusu Somali olunca bir çırpıda 30 milyon dolar hibe gönderebiliyor. Bu hibe, milleti aptal yerine koymaktır ancak Türk Milleti aptal değildir ve yangınlarda yanan bir ağacın bile hesabını bu ülkeyi yönetenlerden soracaktır” diyerek tamamladı.

Çıray, Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti.

TÜRKİYE’NİN BU HİBE İLE SAĞLADIĞI MİLLİ ÇIKARI NEDİR?

*THK uçaklarına bakım ve onarım için 4 milyon dolar vermeyip ormanların yanmasına göz yumulurken, Somali’ye neden 30 milyon dolar hibe edilmiştir?

*30 milyon doların Somali’de liman işleten yandaş firma ya da firmalara yapılacağı doğru mudur? Söz konusu limanları işleten firmalar kimlere aittir?

*Söz konusu limandan İsrail’e petrol taşındığı doğru mudur? Bu limanlarda başka hangi ülkelerle ne gibi ticaretler yapılmaktadır?

*Ekonomik olarak büyük bir krizin içinden geçen Türkiye’nin bu hibe ile sağladığı milli çıkarı nedir?

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.