Kışkırtma zemini lafla ortadan kalkmaz; hükümet adım atmalı

Rus uçağını bile düşürerek Türkiye’yi Rusya’yla savaşın eşiğine getiren Davutoğlu Döneminin yanlış Suriye politikalarının bir sonucu olarak bugünlere miras kalan milyonlarca Suriyeli sığınmacılar sorunu başımızı ağrıtmayı sürdürüyor. En son olarak Ankara/ Altındağ’da oluşan kanlı kargaşalık, Türkiye’de kaos çıkarma amacındaki Baydın ve şürekası için bir provokasyon/ kışkırtma zemini oluşturduğu somut olarak ortaya çıktı. Şimdilik yatışmış görünen ilçedeki durumu bizzat yerine giderek inceleyen Aydınlık ekibi ve Vatan Partisi Ankara İl Başkanlığı ile Altındağ İlçe Başkanlığı görüşlerini ve çözüm önerilerini halkı itidale ve provokasyona karşı uyararak kamuoyuna açıkladılar.

Ankara’da yaşanan olayların üzerine ilçeye gittik, Altındağlılarla konuştuk. Vatandaşlar, büyüyen sığınmacı sorununun çözümü için bir an önce somut adım atılmasını isterken kamu görevlileri de kışkırtmalara karşı uyarılarda bulundu
Suriye’den Türkiye’ye gelen milyonlarca sığınmacı bir süredir Türkiye gündeminin sıcak gündemi. Konu, İran üzerinden ülkemize yasa dışı yollarla girmeye çalışan Afganlarla yeniden ağırlık kazansa da yıllardır süren huzursuzluğun her geçen gün arttığı gerçeği ortada duruyor. Altındağ’da 18 yaşındaki gencimiz Emirhan’ın bıçaklanarak öldürülmesi ve ardından ortaya çıkan tepki, konunun aynı zamanda bir milli güvenlik sorunu olduğunu da gösteriyor. Sığınmacı sorunu, Türkiye’yi zor durumda bırakmak amacıyla çıkartılabilecek olaylar için çok hassas bir kışkırtma zemini oluşturuyor. Olası bir iç karışıklığı artık söylem ve çağrılarla önlemek zor gözüküyor, bu nedenle hükümetten acil olarak adım atması isteniyor.

Vatan Partisi Ankara İl Başkanı Deniz Tokgöz, dün beraberindeki heyetle olayların yaşandığı Battalgazi Mahallesindeydi. Burada temaslarda bulunan Tokgöz, görüşlerini ve partisinin çözümünü Aydınlık’a anlattı:

‘OYUNA GELMEYELİM’

“Altındağ ilçe teşkilatımız ve il teşkilatımızla birlikte Altındağ Önder ve Battalgazi Mahallesinde temaslarda bulunuyoruz. Burada Emniyet mensuplarımızla ve vatandaşlarla konuşuyoruz. Tüm vatandaşlarımız müsterih olsun, burası şu an sakin, sıradan bir gün yaşanıyor, gerginlik ortamı yok. Yüce gönüllü Türk milletine sesleniyorum: Türkiye Amerikan planlarına gebe bırakılmaya çalışılıyor. Türk milleti kışkırtmalarla kaos döneminin içine çekilmek isteniyor. Bu oyuna gelmeyelim. Bu vakalar dönüm noktası olsun. Bundan sonra duyarlı bir şekilde hareket edelim.

‘BU SORUN BİR SONUÇTUR’

“Türkiye’deki sığınmacı sorunu bir sonuçtur: ABD’nin Suriye ve Türkiye’yi bölme, terör koridoru açma planı girişiminin bir sonucudur. Bugün Mehmetçik nasıl terör örgütlerine karşı savaşıyorsa Suriye de ABD’ye karşı savaşıyor. Suriyeli kardeşlerimiz bu savaşın sonucu olarak bizim misafirimiz durumunda. Milletimiz, dünyanın belki de en yüce milletidir, en misafirperver insanıdır. Biden kışkırtmalarına hedef oluyor, CHP, İyi Parti ve bazı diğer taraflarca kışkırtılmaya çalışılıyor. Vatandaşlarımız buna gelmeyecek, birlik beraberlik duygularını gösterecektir. “Türkiye bugün Atlantik’te nefes alamaz. Türk köylüsü, işçisi, çiftçisi Atlantik’te nefes alamaz. Vatan

Partisi olarak biz şunu anlatıyoruz: Bir taraftan Asya’da yerimizi alırken Çin, Rusya, İran gibi ülkelerle dostluklar kuruyoruz, diğer taraftan da Suriye’nin birliği ve bütünlüğü için Suriyeli kardeşlerimizin vatanlarına dönmesini sağlamalıyız.

‘BU MESELE İLERİDE KAŞINABİLİR’

Çözüm basit, Güneydoğu’da, Doğu Akdeniz’de, Ege’de ABD’ye karşı savaşıyoruz. Esad da aynı savaşı veriyor. O yüzden Esad’la görüşmek mecburiyetindeyiz. PKK’yı Suriye’yle birlikte bitireceğiz. Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamak için onları el sallayarak vatanlarına yolcu edeceğiz. Kan dökmeyle bir çözüm olmaz, burada kaos olur. Bu mesele de provoke edilmeye çalışılıyor. Biz önceki gün yaşanan olaylarla bir kez daha gördük ki bu mesele kaşınacak, milletimiz provoke edilmeye devam edecek, kardeşlik duyguları sarsılarak Türk vatandaşlarla Suriyeli sığınmacılar arasında bir ayrı gayrı çıkarmaya bir provokasyon ateşleme çıkarmaya çalışılacak. Önümüzdeki süreçte bu görünüyor. Fakat çözüm açık: Biz hemen Suriye Devleti ile Türk devleti olarak iletişim kuracağız.” “Bu sorunlarla, krizlerle mücadele için de halkımız Vatan Partisi’ni çözüm olarak görüyor. Mevcut hükümet bu krizlerle boğuşma gücünü sergileyemiyor ancak Vatan Partisi’nin merkezinde olduğu bir milli hükümet bu krizleri çözebilir.”

Olayın meydana geldiği Altındağ ilçesinde yaşayan Vatan Partisi Ankara İl Saymanı Anıl Eren Yıldız:

‘ÇÖZÜMÜMÜZ HALKIN ÇÖZÜMÜDÜR’
 “Önceki gün ortaya çıkan vahim olaylarda son dönemde muhalefetin mültecilere yönelik nefret söylemlerinin medyada sıklıkla yer almasının payı olduğu aşikar. Biden muhalefeti Türkiye’nin ekonomi ve Suriye politikasındaki sorunları perdelemek adına sorumsuzca davranmaktadır. Bu sorumsuzluk, on yılı aşkın süredir birlikte yaşadığımız Suriyeli kardeşlerimizi Türkiye’nin ekonomik sorunlarının tek sorumlusuymuş gibi gösteriyor. Aynı zamanda Biden muhalefeti Suriye politikasında hiçbir çözüm önerisi sunmamakla beraber milletimize yakışmayan uygulamaları öneriyor. “Olayların yaşandığı mahalleye yakın bir mahallede yaşıyorum. Suriyeli mülteciler sorununa dair çözümümüz, mahallelinin halkın talebidir. Sosyal medyada yer alan kışkırtmalardan ve olaylara karışan insanlara bakıldığında tek amacın provokasyon çıkarmak olduğunu görülüyor. Mahalle halkı buradaki düzensizlik ve güvenlik sorunlarından şikayetçi. Hükümet yetkilileri bir an önce bu sorunun çözümü için somut adım atmalıdır.”

Vatan Partisi Altındağ İlçe Başkanı Deniz Başpınar

‘ALTINDAĞ SORUMLU DAVRANACAK’
“Önceki gün Altındağ’da yaşanan olayları parti olarak yakından takip ediyoruz. Öncelikle hayatını kaybeden Emirhan Yalçın kardeşime Allah’tan rahmet, ailesine sabır diliyorum. Bu acı hepimizin acısıdır. Elbette Suriyeli kardeşlerimizin vatanlarına dönmeleri ve bu sürecin bir an önce rahatlaması hepimizin ortak isteği. Bunun için hızlı bir şekilde Suriye Devleti’yle anlaşmamız ve Suriyelilerin sağlıklı bir şekilde ülkelerine dönmesini sağlamamız gerekiyor. Bu anlaşma sürecini hızla başlatmak için baş sorumlu Cumhurbaşkanımızdır. Önümüzdeki süreçte Altındağlı yurttaşlarımızın üzerine düşen sorumlu duruşu sergileyeceklerinden eminiz.”

‘HALK TEPKİLİ’

Olayın meydana geldiği Battalgazi mahallesinde yaşayan bir yurttaş da Aydınlık’a şunları anlattı: “İki gün önce saat 09.30-10.00 arası parkta Suriyeli gençler, parkın lambalarını kırmış. Bizim iki genç çocuğumuz da, ‘Yapmayın, biz burada oturuyoruz, niye bunu yapıyorsunuz?’ diyerek tartışmışlar. Ama Suriyeliler de bıçak çekmiş. Demek ki bıçaklı geziyor bunlar, o kadar rahatlar. Bıçak çekince yandakini elinden hafif yaralamış. Rahmetli olan çocuğumuzu da göğsünden vurmuş. Acil ambulans geliyor, hastaneye götürüyorlar ama çocuğu ertesi gün kaybettik. Bunun üzerine olaylar iyice alevlendi. Şu an ortam sakin, akşamları sıkıntı oluyor. Burada Suriyeliler istenmiyor. Suriyelilerin burada azaltılmasını veya tamamının gitmesini istiyoruz. Rahat etmek istiyor halkımız, halk tepkili. Onlar buranın yerlisi biz yabancısı olduk.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.