Ayvalı: Kadının gücünü belediyelere yansıtalım!

Vatan Partisi Öncü Kadın Başkanı Meltem Ayvalı, Türk kadınının, seçme ve seçilme hakkı elde etmesinin 89. yıl dönümü kapsamında bir basın açıklaması yaparak, kadınların siyasette temsillerinin azlığına dikkat çekti. Ayvalı, “Kadının gücünü belediyelere yansıtalım!” dedi.

Kadınlara belediye seçimlerinde Vatan Partisi’nden aday olma çağrısında bulunan Ayvalı, “Vatan Partisi’nin Üretim Devrimi Programı yalnızca üreten kadın programı değildir, yöneten kadın programıdır. İktidar yürüyüşü, kadınların iktidar yürüyüşüdür. Kadının gücünü belediyelere yansıtalım, halkçı yönetimler kuralım.” ifadelerini kullandı.

Aydınlık’taki habere göre, Ayvalı özetle şunları kaydetti:

“Haklarımızın en büyüğünü, medeni bilinen ülkelerin birçoğundan önce elde etmiş olmanın gururunu bugün de taşıyor, Türk Devriminin lideri Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet önderliğini saygıyla anıyoruz. Kurtuluş Savaşımızda cephede savaşan, cephe gerisinde çalışan, miting meydanlarında konuşan, cemiyetlerde vatanı ve hakları için toplanan kahraman Türk kadınının mirasını devraldığımızı belirtiyor, devrimleri doğuran bütün kadınları selamlıyoruz. Kadınımızın insan, birey ve vatandaş kabul edilme hak ve talebine yanıt veren Türk Devrimi, eşitlik ve özgürlük mücadelesini taçlandırmanın yanında demokrasinin ve millet olma bilincinin gelişmesini sağlamıştır.

YALNIZCA BİR KADIN BAKAN

Kadının siyasi haklarını kullanamadığı demokrasi eksiktir. Ve millet ancak kadın ve erkek eşitse millettir. Kadının seçme ve seçilme hakkını kazanması yalnızca bir eşitlik atılımı değil aynı zamanda milletleşme ve demokrasi atılımıdır. Bugün, Türk kadını siyasette ne yazık ki etkin

biçimde yer alamıyor. TBMM’de kadın vekil oranı yüzde 20’de kalmıştır. İşçi, çiftçi, esnaf kadınların ise vekil olması neredeyse mümkün değildir. Yani onların temsili sıfıra yakındır. Yalnızca 1 kadın bakanımız bulunmaktadır. Yalnızca Aile Bakanlığı kadınlara layık görülmektedir.

KADINLARIN İKTİDAR YÜRÜYÜŞÜ

“Kadın muhtar ve belediye başkanlarımız son derece azdır. Kadınsız siyaseti kabul etmiyoruz. Siyaset erkek işi değil, hepimizin işidir! Ülkemize yakışmayan bu tabloyu değiştireceğiz. Vatan Partisi’nin Üretim Devrimi Programı yalnızca üreten kadın programı değildir, yöneten kadın programıdır. Vatan Partisi’nin iktidar yürüyüşü, kadınların iktidar yürüyüşüdür. Bütün kadınlarımızı öncelikle haklarına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Haklarını devrimle kazanmış kadınlar olarak, bugün de devrimci partide, Vatan Partisi’nde örgütlenelim. Önümüzde yerel seçimler var. Değişime yerel seçimlerden başlayalım. Kadının gücünü belediyelere yansıtalım, halkçı yönetimler kuralım. Gelin, Vatan Partisi’nden aday olalım.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.