Bakan Koca’ya sağlık çalışanlarından iş bırakmalı tepki

Türk sağlık sen önderliğinde sağlık çalışanları, ülke çapında dün sabah bir saatlik iş bırakma eylemiyle sadece doktorlara maaş zammı yapan Sağlık Bakanı Dr. Fahreddin Koca’ya tepki koydu. Burdur’da da Burdur Devlet Hastanesi Acil önünde toplanan sağlık çalışanları, sabah bir saat işe gitmedi. Eylem sonunda açıklama yapılarak, “Tüm sağlık çalışanlarının ücretlerine zam yapılmalıdır” denildi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahreddin Koca, doktorlara zam yapılacağını duyurdu.

“Pratisyen hekimlerin ek göstergesi 13 binden 33 bine, uzman hekimler -diş hekimleri dâhil olmak üzere- 17 binden 40 bine ek göstergeleri çıkmış olacak. Pratisyenlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin lira zam…” dedi.

Diğer sağlık çalışanları ayağa kalktı.

Türk Sağlık Sen, ülke çapında dün sabah bir saat iş bırakma eylemi yaptı.

Burdur devlet Hastanesi’nde de Türk Sağlık Sen önderliğinde sağlık çalışanları Acil önünde toplanarak alkışlarla bir saat işe gitmedi.

Halil İbrahim Kara’nın Çağdaş Burdur gazetesindeki haberine göre, eylemin sonunda açıklama yapan Türk sağlık Sen Burdur Şube Başkanı Mehmet Bostan, “Tüm sağlık çalışanlarının ücretlerine zam yapılmalıdır” dedi.

DOKTORLARA YAPILAN ZAM TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARINA GENİŞLETİLMELİDİR

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın TBMM’de partisinin Grup toplantısı çıkışında yaptığı açıklamada pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin liralık ücret artışı yapacaklarını ifade ettiğini belirten Başkan Bostan, “Doktorlarımızın ücretlerinde artış yapılması zaruridir. Bu zaruret ebe, hemşire, sağlık memuru, sağlık teknisyeni, ATT, paramedik vb. sağlık çalışanlarının tamamı için de vardır. Tüm sağlık meslek mensuplarının ücretlerinde artış yapılmalıdır. Çünkü ekonomik olarak tüm çalışanların ciddi kayıpları vardır. Bu durum mutlaka düzeltilmeli; kayıplar telafi edilmelidir” diye konuştu.

SAĞLIK HİZMETİ BİR EKİP İŞİ

Sağlık hizmetlerinin bir ekip işi olduğunun altını çizen Başkan Bostan, “Ekibin büyük bir bölümü görmezden gelinemez. Zam, doktorlarımız için de geriye kalan tüm sağlık personelimiz için de gereklidir. Türkiye Kamu-Sen olarak tüm kamu çalışanları için ek zam talep ettiğimiz ve bunu ısrarla vurguladığımız bir dönemde sağlık çalışanlarının arasında yapılacak bir ayrımı kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YRIMCILIK VURGUSU

Ayrımcılık yapıldığını vurgulayan Bostan, “Ayrımcılık yapılarak, çalışma barışı bozularak bir yere varılamaz. Yapılması gereken tek şey, tüm çalışanları için geçerli, makul ve kapsayıcı bir artıştır. Sayın Bakan bunun hayata geçmesi için çaba sarf etmeli, tüm sağlık çalışanlarını sevindirecek bir müjde vermelidir” değerlendirmesinde bulundu.

6 ARALIK PAZARTESİ TÜM GÜN İŞ BIRAKMA

Başkan Bostan açıklamanın alkışlanmasını müteakiben eylemin devam edeceğini, 6 Aralık Pazartesi günü sağlık hizmetlerini aksatmayacak şekilde tüm gün iş bırakma eylemi yapılacağını duyurdu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.