BARO Başkanı, “adil yargı ve hukuk güvenliği” istedi

Bağımsız ve tarafsız olmayan mahkemeler yargının temel sorunlarındandır

5 Nisan Avukatlar Günü münasebetiyle tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de BARO ve avukatlar, Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. BARO Başkanı Gedik yaptığı açıklamada, yargının temel sorunlarından birinin, bağımsız ve tarafsız mahkemenin olmamasından kaynaklanan bir sorun olarak savunmanın ve temsilcisi avukatın yargının bileşenlerinden biri olduğunu kabullenemeyen ve savunmayı yok sayan ortam olduğunu ileri sürdü.

BARO Başkanı Ramazan Gedik ve BARO üyesi avukatlar 5 Nisan Avukatlar Günü sebebiyle Cumhuriyet Meydanında bir araya geldi.

BARO Başkanı Ramazan Gedik, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunuldu.

İstiklal Marşı okundu.

Ardından Avukat Evi’ne geçilerek kutlama orada sürdü.

BARO Başkanı Avukat Ramazan Gedik yaptığı açıklamada, yargının hali perişanı ile savunmanın durumu hakkında eleştirilerde bulundu.

Yargı erkinin bileşenlerinden olan savunmanın sorunlarının artarak sürdüğünü belirten Avukat Gedik,

SAVUNMA VE ONUN TEMSİLCİSİ AVUKATIN YARGININ

BİLEŞENLERİN BİR OLDUĞU GERÇEĞİNİN KABUL GÖRMEDİĞİ BİR ORTAM VAR

“Avukat yargının üçayağından biridir, savunma hakkının kutsallığı ve halka yakın ilişkileri nedeniyle yargı içinde özel bir konumu vardır. Bunu bilmek kabullenmek, sağlıklı ve hak ettiği şekilde bir ilişki kurmak gerekir. Şu anda ise savunmanın ve onun temsilcisi avukatın yargının bileşenlerinden biri olduğunu kabullenemeyen ve savunmayı yok sayan bir ortam vardır” dedi.

Başkan Gedik şunları söyledi:

MAHKEMELER BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ DEĞİLDİR

“Yargının en temel sorunlarından biri budur. Bu sorunun kaynağı da yargının diğer ayaklarının bağımsız ve tarafsız olmamasıdır. Günümüzde yargının avukat dışındaki unsurları yürütmenin bir parçası şeklin de görüntü vermektedir. Avukatı ve baroları bunun bir parçası yapma çabası/ düşüncesi vardır. Ancak bu çaba çok yanlış ve zararlıdır. Yargı tarafsız- bağımsız ve hesap verebilir olmadıkça; yargıya güvenden ve hukuk güvenliğinden söz edilemez. Ve bu nedenle ülkemiz de ekonomi de dâhil birçok sıkıntının dahi yaşanması kaçınılmaz olur. Dünya Ekonomik Forumu 2018 Yargı Bağımsızlığı raporuna göre 140 ülkenin arasında 111 sırada olmamızdan kim mutlu olabilir.

“Şu an itibarı ile bu eleştirileri güzel ülkemiz daha güzel olsun insanımız mutlu bir şekilde yaşam sürsün diye yalnızca biz yapabiliyoruz. Ülkemiz de adil yargı ve hukuk güvenliği gelecekse bu en çok avukatların ve baroların verdiği katkı sayesinde olacaktır. Her yıl ısrarla tekrarladığımız sorunların hiçbirisi de çözülmüş değildir bunu tekrar not etmekte fayda görüyoruz.”

KİTABIM: “ATA ETİ, İTE OTU!”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir