Sağlıkta şiddete karşı iş bıraktılar

Sağlıkta şiddete tepki gösteren sağlık çalışanları seslerini duyurmak için Türkiye genelinde bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. Sağlıkçılar, hükümeti şiddete karşı derhal yasa çıkarmaya davet etti

İzmir’in Bornova ilçesindeki Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapan bir doktorun saldırıya uğramasına tepkiler sürüyor.

Eşine ilaç yazdırmak için gelen hastaya, hastanın kendisi olmadan işlem yapılamayacağını söylemesi üzerine saldırıya maruz kalan doktor için meslektaşları ayağa kalktı.

Genel Sağlık-İş Sendikası dün Türkiye’nin her yerinde bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Aydınlık’ın haberine göre, “sağlıkta şiddete hayır” sloganları atan hekimler ve sendika yöneticileri İzmir’de basın açıklaması düzenledi. Sendika yöneticileriyle birlikte yapılan eylemde saldırganlara ağır cezalar uygulanmasını talep edildi.

TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI

Konuyla ilgili dün Ankara’da da bir açıklama yapıldı. Ankara Tabip Odası, Ankara Aile Hekimleri Derneği ve SES Ankara Şubesi yöneticilerinin ortak yaptığı basın açıklamasında, “yaşanan bu olay ne ilktir ne de son olacaktır. Biz hekimler ve sağlık çalışanları bu koşullar altında görevimizi yerine getiremiyoruz. Yetkililerden bir an önce sağlıkta şiddeti önleyici, yaptırım gücü yüksek yasal değişiklik istiyoruz. Sağlıkta şiddet, sağlık hizmetinin verildiği tüm alanlarda önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Bu nedenle 17 Nisan’da da Ersin Arslan’ın ölüm yıldönümünde Türkiye genelinde şiddete dikkat çekmek için bir günlük iş bırakma kararı alınmıştır” denildi.

HER GÜN 30 ŞİDDET OLAYI

Açıklamanın devamında, “sağlık kuruluşlarında her gün ortalama 30 şiddet olayı yaşanmaktadır. Bu durum; sürdürülebilir, kabul edilebilir, katlanılabilir değildir! Sağlık Bakanlığı’nın sağlık çalışanlarının temsilcileriyle sorunun çözümüne yönelik işbirliğine gitmesi zorunludur. Sağlık Bakanı 1,5 yıldır görüşme talebimize yanıt vermemektedir. Artık tek bir sağlık çalışanının bile şiddete uğramasına tahammülümüz yoktur. Sağlıkta şiddeti önleyici yasal düzenleme bir an önce yapılmalıdır. Aksi takdirde sağlıkta etkin bir şiddet yasası çıkana dek haklı mücadelemiz artarak devam edecektir” ifadeleri kullanıldı.

BAKANLIK OLAYA MÜDAHİL OLDU

Sağlık Bakanlığı, İzmir’de Aile Sağlığı Merkezinde görevli Doktor Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu’na yönelik şiddet olayına müdahil oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada insanlığa hizmet eden sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin, hiçbir vicdanın kabul edemeyeceği ve sonuna kadar mücadele edilmesi gereken bir sorun olduğunu ifade etti. Bakan Koca, “Bakanlığımız müdahil olmuş ve savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş, olayın failleri tutuklanmıştır” dedi.

 ‘SON AŞAMA’

Bakan Koca, paylaşımında şu değerlendirmede bulundu: “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet, tek başına asayiş tedbirleriyle çözülebilecek bir sorun değildir. Bu çerçevede, Bakanlık olarak çalışmalarımızı çok yönlü şekilde sürdürmekteyiz. Hekimlerimizin çalışma şartlarından hastanelerimizdeki fiziki düzenlemelere kadar birçok başlık altında bu sorunun çözümü için çalışmaktayız. Son olarak tüm hastanelerimizde, Hasta Hakları Birimlerini aktif hale getirdik ve Çalışan Güvenliği Rehberimizi yayımladık. Bunlarla da yetinmeyip sorunla topyekun mücadele için hazırladığımız, ‘Şiddet Eylem Planını’ son aşamasına getirmiş bulunmaktayız. Bunu kısa bir süre sonra kamuoyu ile de paylaşacağız.”

KİTABIM: “ATA ETİ, İTE OTU!”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir