Başbağlar’dan Anayasa Mahkemesi’ne ‘görev’ hatırlatması

PKK’nın 28 yıl önce kurşunlayarak katlettiği ve köylerini yaktığı Başbağlar Köyü’nde Şehitleri Anma Programı düzenlendi.  Programa Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı da katılarak bir konuşma yaptı. Siyasiler mesaj gönderdi.

Başbağlar katliamı Sivas’ta aydınlarımızın yakılmasından sadece 5 gün sonra yapıldı. Sivas’ta dinci gericiliği kullanarak Gladyo’nun yaptığı katliam Alevi ve laik kitlelere karşı bir kışkırtmaydı. Başbağlar katliamıysa PKK tarafından yapılmıştı. Kürt halkı kışkırtılmak istenmişti. İki provokasyonun arkasında da ABD emperyalizmi vardı. Sivas katliamını anan bazı çevreler genelde Başbağlar’dan habersiz ya da bilmezden gelirler. Dinci gericiliği görenler PKK’yı görmez olurlar.

Aydınlık’ın haberine göre, PKK’nın 28 yıl önce kurşunlayarak katlettiği Başbağlar köylüleri için anma töreni düzenlendi. Başbağlar Köyü meydanındaki Kültür Evi önünde yapılan anma törenine, çok sayıda vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ak Parti Genel Başkan Vekili ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun gönderdiği mesajlar okundu.

Törene katliamda hayatını kaybedenlerin yakınlarının yanı sıra, Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Kemaliye Kaymakamı Emre Yeşilbaş, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Halil Altıntaş, İl Emniyet Müdürü Bülent Şensoy, Kemaliye Belediye Başkanı Mehmet Karaman, Ak Parti Erzincan Milletvekili Burhan Çakır, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Bayat, Vatan Partisi Erzincan İl Başkanı Serkan Karatepe, Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit, Cemevi Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, eski Devlet Bakanı Hasan Gemici katıldı. Vatan Partisi heyetinde Örgütlenme Bürosu Sekreteri Furkan Yüce ve Öncü Gençlik Genel Yönetim Kurulu üyesi Yigitalp Yurdakul da yer aldı.

‘MADIMAK’I DA BAŞBAĞLAR’I DA AYNI GÜÇLER YAKTI’

Vali Mehmet Makas, törende yaptığı konuşmada, Türk milletinin kutlu yürüyüşünü ve birlik beraberliğini sabote etmek isteyenlerin asla emellerine ulaşamayacağını söyledi. Milletin kutlu yürüyüşünü sabote etmek isteyen güçlerin belli olduğunu ifade eden Makas, “Madımak’ta kim canlarımızı şehit ettiyse, Başbağlar’da 33 canımızı da onlar yaktı. Köyümüzü de onlar yaktı. Onların amacı, bu aziz milleti, bir ve beraber yürütmemekti. Bu millet bir mermerdir, mozaik değildir. Hepsi atasının, ceddinin izinde, dünyaya hoşgörüyü yayan bir millettir. Başbağlar’a yapılan saldırı ve katliam, bu birlik, beraberliğe yapılan saldırıdır. Elbette unutmadık, unutturmayacağız. Biz birbirimizi sevmekle mükellefiz. Kürt, Türk, Laz ve Çerkez’i ile bir ve beraber olmakla mükellefiz. Bizim bizden gayrı dostumuz yok” dedi.

‘EMPERYALİSTLERE FIRSAT VERMEYECEĞİZ’

Makas, vatan topraklarına göz dikenlere asla fırsat verilmediğini belirterek, hiçbir terör örgütüne ve arkasındaki emperyalist güçlere fırsat verilmeyeceğini dile getirdi. Katliamda kimilerinin annesini kimilerinin babasını ve kimilerinin de kardeşlerini kaybettiğini hatırlatan Makas, “’İntikamları alınmadı’ gibi düşünmeyin. Bugün Misak-ı Milli sınırları içinde PKK mensubu olan terörist sayısı 200’ün altına düştü. Destekçileri, maşa olanları demiyorum. Dağda eli silah tutan silahlı terörist sayısı 200’ün altına düşmüştür. Bütün emniyet güçlerimiz o teröristlerin leşini sarı torbaya sokmuştur. O noktada lütfen hüzünlenmeyin” diye konuştu.

Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı, 33 köylümüzü şehit eden kurşunların, vatanın bütünlüğüne, birliğimize ve kardeşliğimize sıkıldığını belirterek “O kurşunların sahiplerini tanıyoruz. ABD ve İsrail’in kurşunları, PKK terör örgütüyle Başbağlar köylümüze sıkılmıştır. 3 gün öncesinde Madımak’ta aydınlarımızı yakanlarla, Başbağlar’ımızı ateşe verenler aynı merkezden yönetildi” dedi. Bugün de aynı merkezlerin, ABD’nin, İsrail’in, Türkiye’yi hedef aldığını söyleyen Bursalı “Ancak Türkiye ayaktadır. Türk Milleti ayaktadır. Başbağlar şehitlerimiz rahat uyusun” diye konuştu. Bursalı sözlerini şöyle sürdürdü: “Zorluklar varsa, Başbağlar’ın dağları kadar büyük yüreğimiz var. Kemaliye’nin Kayaları kadar sağlam vicdanımız var. Kemaliyelimiz gibi hiçbir koşulda baş eğmeyen karakterimiz var. Gerektiği zaman canını feda etmekten çekinmeyen Mehmetçik ruhlu Türk Milleti var.”

‘ONLAR VURDUKÇA DAHA ÇOK SARILDIK’

“Sıktıkları kurşunlar Türk Milleti’ni bölemedi. Türk’ü Kürt’ü ayıramadı. Alevi’yi Sunni’yi koparamadı” diyen Bursalı, “Onlar vurdular, biz daha çok sarıldık. Onlar kırdılar biz daha çok güçlendik. ABD’nin PKK’ya verdiği binlerce tır silahı da yetmedi, besleyip büyüttüğü FETÖ’sü de başarılı olamadı. Biz emperyalizme karşı mücadele siperlerinde büyük Türk Milleti olduk” diye konuştu.

Özgür Bursalı konuşmasını şu sözlerle sürdürdü.

‘BAŞBAĞLAR ŞEHİTLERİNİN MİRASI’

“İşte Başbağlar şehitlerimiz bu kuvveti bize miras bırakmışlardır. O mirasa hep beraber sahip çıkacağız. O mirasın sorumluluğuyla görevlerimize sarılacağız. İşte önümüzdeki görev: Başbağlar Köylümüze kurşun sıkan PKK terör örgütünün partisi HDP’nin Meclis’imizi işgal etmesine izin vermeyeceğiz. Kurşunların, cinayetlerin, bölücülüğün partisi, Mehmetçiğimizin ve canlarımızın katili HDP kapatılacak. Teröre özgürlük yok! Mehmetçiğe, köylümüze kurşun sıkma özgürlüğü yok!

Konuşmaların ardından Başbağlar şehitliği ziyaret edildi.

“Anayasa Mahkemesi elini çabuk tutmalıdır. Evlatları kurşuna dizilen Başbağlar Annelerimizin, çocukları dağa kaçırılan Diyarbakır Annelerimizin yüreği o terör partisi HDP kapatılınca ferahlayacaktır. Başbağlar’ın hesabı böyle sorulur. Mehmetçiğimiz ön cephede savaşırken gönlü böyle rahat olur. Başbağlar’dan da ilan ediyoruz, Türk Milleti bu kararı bekliyor.

“Bugün Başbağlar Köyümüzden umutla, cesaretle Türkiye’nin geleceğine bakıyoruz. Yüreğimizde şehitlerimizin hasretiyle, vatan ve millet mücadelesinde en önde, gözümüzü kırpmadan görevlerimize sarılıyoruz. Köylümüzü milletin efendisi yapmak için, güvenle üretmek için, ekmek için, biçmek için, topraklarımızı canlandırmak için, sanayicimizi güçlendirmek için büyük çözümler önümüzdedir. Üreticimiz, köylümüz baş tacıdır. Üretim Devriminin umudunu ve bilincini Başbağlar köyümüze de ekiyoruz.”

Konuşmasının ardından Başbağlar köylüleri Özgür Bursalı’nın yanına gelerek tebrik etti. Konuşmasındaki HDP kapatılsın vurgusuna destek verdi.

Vatan Partisi heyeti Başbağlar köylülerinin daveti üzerine evlerine misafir oldu.

‘VATANIN DAĞLARI VE KAYALARI BİZE EMANET’

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, katliamın yıldönümünde Erzincan Valisi Mehmet Makas’a, Kemaliye Başbağlar Köyü Derneği Başkanı Mehmet Ali Dikkaya’ya ve Başbağlar Köyü Muhtarı Ali Akpınar’a mesaj gönderdi. Mesajında Başbağlar şehitlerini rahmetle anan Perinçek, “Bu acı milletin acısıdır, yüzyıllar geçse yarası derindir. Ama o yara bizlere her gün her saat görevlerimizi hatırlatıyor. Bütün köylülerimizin ve milletimizin acısını yürekten paylaşıyorum. Hepimiz, Başbağlar şehitleri gibi vatanımız için gerekirse canımızı vermeye hazırız” dedi.

Sayın Muhtarımız,
Değerli Hemşerim, Aziz Kardeşim,
5 Temmuz 1993 günü bizim can hemşerilerimiz, can komşularımız Başbağlar köyümüzde şehit oldular. Kurşunu sıkan PKK terör örgütüydü. Ama o kurşunları o teröristlere veren de ABD ve İsrail’di. Yine üç gün önce Sivas’ta aydınlarımızı yakanlar da onlardı.
Şehitlerimizi vatan toprağına ve bağrımıza gömdük.
Onların aziz hatıraları, bize güç veriyor, bize cesaret veriyor.
Sayın Muhtarımız,
Bizleri birbirimize bağlayan bu unutulmaz günde aranızda olamadığım için üzgünüm. Ancak Vatan Partisi Genel Sekreteri Sayın Özgür Bursalı bizim yürekten duygularımızı sizlere iletiyor.
Bugün belki uzaktayım, ancak yüreğimle ve umutlarımla sizlerle birlikteyim.
Başbağlar şehitlerimizi rahmetle anıyorum.
Bu acı milletin acısıdır, yüzyıllar geçse yarası derindir. Ama o yara bizlere her gün her saat görevlerimizi hatırlatıyor.
Bütün köylülerimizin ve milletimizin acısını yürekten paylaşıyorum.
Hepimiz, Başbağlar şehitleri gibi vatanımız için gerekirse canımızı vermeye hazırız.
Değerli Köylülerimiz, Değerli Komşularımız,
Devlet ve millet iş birliğiyle Türkiye’mizi bölücü terör örgütü PKK’dan ve FETÖ’den temizliyoruz. Ülkemizde huzur ve güvenliği sağlayacağız. Bu mücadelede kararlıyız.
Geleceğe güvenle bakıyoruz ve umutluyuz.
Biz Kemaliyeliler gerçi toprağımız yoktur, dağlar ve kayalar uğruna can veririz.
Biz Kemaliyelilere, vatanımızın dağları ve kayaları emanet edilmiştir.
Her zaman emanetin sahibiyiz. Vatan ve millet davasında her zaman en öndeyiz.
Siz aziz köylülerimizi, bütün komşularımızı yürekten duygularla selamlıyor, saygılarımı yolluyorum.”

ÜMİT ÖZDAĞ: HDP KATLİAMIN ARKASINDAKİ SİYASİ FİGÜR

Bağımsız İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Başbağlar Katliamı’nın yıldönümü olduğunu anımsatarak “Bugün HDP ile siyasette açık kapalı iş birliği yapan herkes bilmelidir ki; HDP bu katliamın ve bunun gibi yüzlerce katliamın arkasındaki siyasi figürdür” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.