ODATV Haber Müdürü ve Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Barış Terkoğlu gözaltına alındı. Terkoğlu’nun İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde Başsavcı tarafından ifadesi alınmak üzere bekletildiği öğrenildi.

Gazeteci Terkoğlu’nun sabaha karşı evinden gözaltına alınması kamuoyuna bomba gibi düştü; tepkiler çığ gibi.

Terkoğlu’na destek için Emniyet önünde yığılmalar olduğu belirtiliyor.

Terkoğlu’na sosyal medya destek mesajları, Trending Topic yaptı.

Terkoğlu’nun Libya’da şehit olmuş bir MİT mensubunun defin haberini yaptığı için gözaltında olduğu ifade edildi.

Kamuoyunda, bir gazetecinin, Milletvekili Ümit Özdağ’ın bir hafta önce Meclis’te basın toplantısıyla duyurduğu, Yeniçağ Gazetesi’nin daha önce haberleştirdiği, köy muhtarı ve meslektaşlarının sosyal medya hesaplarında fotoğraflarla paylaştığı bir olayı haberleştirmesi sebebiyle gözaltına alınmasının basın camiasına gözdağı niteliği taşıdığı kanısı uyandı.

Çığ gibi büyüyen desteklerin en anlamlılarından olan Gazeteci Uğur Dündar, “Barış Terkoğlu değerli bir meslektaşımızdır ve FETÖ kumpaslarıyla mücadele ederken ağır bedeller ödemiştir. Yanında olduğumu belirtiyor ve bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını diliyorum…” dedi.

Bir başka anlamlı desteği Eski Devlet Bakanı ve Milli Merkez Ankara Temsilcisi Ufuk Söyleme verdi. Söylemez şunları söyledi: “Sayın Barış Terkoğlu’nun hoyrat bir biçimde ve gözdağı vermek amaçlı olduğu anlaşılan gözaltı kararını üzülerek öğrendim. Ülkemizin ve gazeteciliğin yüz akı olan nadir ve seçkin isimlerinden olan Sayın Barış Terkoğlu’na reva görülen muameleyi kınıyor, kendisi ve ODA TV ile demokratik dayanışma duygularımızı paylaşmak istiyorum.”

Balyoz kumpasından yıllarını hapiste geçiren emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz da tepkisini, “telefon etsen sorguya gidecek olan Barış Terkoğlu’nu sabahın köründe gözaltına almak da neyin nesidir? Üstelik daha önce başkalarınca açığa çıkarılmış bir haberi yapmaktan dolayı bunu yapmak, kime ne sağlayacak! Mesele korku salmaksa, daha da vahim bir durumdur” diyerek gösterdi.

Kırmızı Kedi Yayınevi sahibi Haluk Hepkon, “Barış Terkoğlu gibi bir gazetecinin yaptığı haber yüzünden gözaltına alınması büyük bir rezillik… Barış Terkoğlu bir an önce serbest bırakılmalıdır” dedi.

Yazar Barış Zeren, gözaltının hukuksuzluğunu şöyle belirtti: “OdaTV haberi MİT’çiyi filan deşifre etmiyor. Bir hafta önce açık isimle zaten yapılmış bir haber. Hatta odaTV isim kodlayarak yapmış.”

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir