Başkan Akbulut, üreticinin sesi olmayı sürdürüyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, Kemer’de pazaryerini ziyaret ederek üreticinin, çiftçinin sorunlarını yerinde dinlemeye ve saptamaya çalıştı. Üretici ile tüketici kitleler arasındaki pazar mekanizmalarına değinerek ürünlerin nasıl ucuzlayacağını patates üreticisini konuşturarak ortaya koydu.

Hem üreticilerin hem de tüketicilerin fiyatlardan memnuniyetsizlik içinde olduğunu, üreticilerin ürünlerinin para etmediğinden, tüketicilerin de pahalıya yediklerinden sözettiklerini ifade eden Başkan Akbulut, “yanımda bir üretici var. ‘Gübre fiyatları düşsün bu ürünler daha ucuza yensin’ diyor” diyerek bir üreticiyi konuşturdu.

Kitaplar dolusu teoriler yazan ekonomistlere karşı pazar mekanizmalarını pratik bir şekilde çözüme kavuşturan hayatın içindeki üretici, pazara gelen ürünlerin neden pahalı olduğunu, ucuzlatmanın nasıl başarılabileceğini pratik bir şekilde ortaya koyuyor.

“Patatesi 3 lira pahalı diyorlar. Domatesi 3 lira pahalı diyorlar” diyen üretici vatandaş, “gübre 250 liraya çıktı. 150 liraya düşürün, halk ucuzca yesin. Üretici de kazansın, tüketici de kazansın” diyerek pahalılığın ilk etkenine işaret etti..

Öte yandan üretici vatandaş, ürünlerdeki pahalılığın en önemli etkenlerinden birine daha değindi; “aradaki adamları kaybedin” diyerek aracı-komisyonculara dikkat çekti.

Üretici vatandaş aracı-komisyoncu unsuru ile girdi fiyatlarına işaret ederek şunları söyledi: “Aradaki adamlar parayı kazanıyor, üretici zarar ediyor. Mazot pahalı, gübre pahalı; hiç kimse memnun değil. 100 gr ilaç 350 bin lira. Ben domates üreticisiyim. Bütün girdiler pahalı.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir