Başkan Akbulut’tan faiz artırımı yorumu

Üretime hiçbir yararı olmayan, her dalgalanmasının zengini daha da zengin fakiri daha da fakir hale getiren, servet sınıfı ve finans elitlerinin emirleriyle faizlerin yükseltilmesini yorumlayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, “ihracatsız faiz artırımı Ekonomik Durgunluk ve yüksek işsizlik getirir” dedi.

Ülkemiz, gırtlağına karşı borca battı.

Borçlanma ekonomisi artık duvara dayandı.

Şimdiye kadar servet sınıfı ve finans elitleri istediğini aldı.

Ama ülkeyi üretim alanına çeviremedi.

Üretmedi, kur-tak-montajlayıp ticaret yaptı.

Zenginliklerine zenginlik kattılar.

Nüfusumuz yüzde 9,3 artarken, milyoner sayımız yüzde 294 artarak, 213 bin 990’e yükseldi.

Faizi bir sonuç olarak gören ve talimatlarla indirip çıkarılabilecek bir ekonomik enstrüman olarak değerlendiren anlayış, “seçimlerde “verin oyunuzu bu kardeşinize, bakın faizle nasıl mücadele edilirmiş görün” diye diye, sonunda sıcak paranın kucağına yeniden oturuverdi.

Bugün Merkez Bankası Para Kurulu yaptığı toplantıda faizleri gene zıplattı.

Politika faizini 4.75 puan artırarak yüzde 15’e yükseltti.

Gene para babalarının, sıcak para komisyoncularının, faiz lobisinin dediği oldu.

Faiz artırımını yorumlayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Başkanı Mali Müşavir İzzet Akbulut, hükümetin para ve ekonomi politikalarını topa tuttu. Başkan Akbulut, “ısrarla söylüyoruz, söylemeye devam edeceğiz. Türkiye, Üretim politikasını benimsemelidir” dedi.

Üreticinin desteklenmesini, ürünlerin maliyetin altında satılmasını engelleyen mekanizmaların geliştirilmesini, ülkemizde üretilebilen ürünlerin ithalatının durulmasını talep eden Başkan Akbulut, “Merkez Bankası müdahaleleriyle faiz artırarak kur baskılamak yerine üretimle, İhracatı arttırmakla döviz kurlarını dengelemelidir. İhracatsız faiz artırımı Ekonomik Durgunluk ve yüksek işsizlik getirir. Merkez Bankası Politika faizini 4.75 puan artırarak yüzde 15.00’e yükseltti” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.