Başkan Böcek: ‘Hiç kimse umurumda değil!’

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek, Yörük festivali eleştirilerini “kirli oyunlar” olarak niteledi, “hiçbir kimse umurumda değil” dedi ve ekledi: “Suskunluğum asaletimdendir. Ben sayın genel başkanı, Meral ablamı, millet ittifakını üzecek bir işin içinde olmadım, olmayacağım…”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, düzenleme komitesi başkanı olduğu Yörük Türkmen Festivali ile ilgili yapılan eleştiri ve tartışmaların ardından yaptığı açıklamada, “Festival süresince kamuoyunda yaratılmaya çalışılan algıyla bir kez daha gördük ki hastalığım sürecinde yaşam mücadelesi verirken, bana karşı oynanan kirli oyunların bir devamı niteliğinde, yeni bir algı süreci yaratılmaya çalışılmıştır” ifadelerini kullandı. Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği festivalin resmi internet sitesinde ‘katkıda bulunanlar’ bölümünde logosu bulunan Fettah Tamince’nin mütevelli heyeti başkanı olduğu vakfa ait üniversiteyle ilgili de sponsorluk eleştirilerini reddeden Başkan Böcek, yerel bir televizyon kanalına verdiği röportajda, “suskunluğum asaletimdendir” dedi ve ekledi: “Ben sayın genel başkanı, Meral ablamı, millet ittifakını üzecek, beni seçen insanları mahcup edecek bir işin içinde hayatımda olmadım, olmayacağım” diye konuştu. Başkan Böcek’in sözleri akıllara İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun geçtiğimiz hafta yaptığı Karadeniz gezisinin ardından gelen eleştirilere yönelik dile getirdiği ve tepkilerin ardından özür dilediği “Vız gelir, tırıs gider. Hiç umurumda değil” sözlerini akıllara getirdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ve 6-8 Mayıs tarihleri arasında Aksu ilçesinde gerçekleşen Yörük Türkmen Festivali bitti ancak etkinlikle ilgili tartışmalar bitmedi. Milyonlarca liralık bütçesi olan festivalin teknik şartnamesinde yurt içi ve yurt dışından 360 uçak bileti, 5 yıldızlı oteller dâhil 2700 konaklama gibi kalemlerin yanı sıra 13 bin kişilik yemek ikramı yapılacağına yer verilmişti. Protokol yağlığı, VİP tribünü ve VİP otoparkı gibi uygulamalarla da eleştiri konusu olan festivalin resmi internet sitesinde FETÖ’cü olduğu iddiasıyla kapatılan vakıflardan biri olan ve Mütevelli Heyeti Başkanlığını Fettah Tamince’nin yaptığı üniversite de ‘destek verenler’ listesinde yer alması tartışma yarattı.

FESTİVALİN ANA SPONSORU BAKANLIĞIN TAĞŞİŞ LİSTESİNDE

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından festivalin ‘ana sponsoru’ olarak duyurulan Kırbıyık Holding ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yayımladığı taklit ve tağşiş yapan firmalar arasında gösterilmesi nedeniyle eleştirilmişti.

BAŞKAN BÖCEK VE İL ÖRGÜTÜ ‘KATILACAK’ DUYURUSU YAPTI, GENEL BAŞKAN KATILMADI

Bütün bu tartışmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek ve CHP Antalya İl Başkanlığı tarafından bir gün önce festivale katılacağı duyurulan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun festivalin açılışına katılmaması kentte büyük bir tartışmayı da başlattı. Kılıçdaroğlu’nun kendi partisinin belediyesinin düzenlediği festivale katılmaktan son dakikada vazgeçmesi, CHP liderinin 16 Temmuz 2019’da yaptığı konuşmada, festivalin destekçileri arasında gösterilen üniversitenin en yetkili ismi olan Fettah Tamince’nin FETÖ borsasına gösterdiği konuşmayı gündeme getirdi. Kılıçdaroğlu’nun festivale katılmama nedeninin, Fettah Tamince adıyla bir araya gelmek istememesi ve festivalin milyonlarca lirayı bulan bütçesi olduğu yorumları yapıldı.

BAŞKAN BÖCEK’İN ELEŞTİRİLERE YANITI: ‘BANA KARŞI OYNANAN KİRLİ OYUNLARIN DEVAMI’

Festivalle ilgili ihalenin gündeme geldiği Mart ayından bu yana çeşitli Yörük derneği temsilcileri ve yazarlar tarafından gündeme getirilen eleştiri ve görüşler karşısında sessizliğini koruyan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, etkinliğin ardından yaptığı açıklamada, “Festival süresince kamuoyunda yaratılmaya çalışılan algıyla bir kez daha gördük ki hastalığım sürecinde yaşam mücadelesi verirken, bana karşı oynanan kirli oyunların bir devamı niteliğinde, yeni bir algı süreci yaratılmaya çalışılmıştır” dedi.

‘BU ÇİRKİN İDDİALARA CEVAP VERMEK BİLE BİZLERİ ÜZMEKTEDİR’

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek imzasıyla yayımlanan açıklamada, festivale ilişkin basında yer alan bazı haberlerin gerçeği yansıtmadığı öne sürülerek özetle şöyle denildi: “Bazı basın yayın organlarının iddia ettiği gibi hiç bir üniversite festivalimize sponsor olmamış ve bağış yapmamıştır. Akademik düzeyde ve gönüllü öğrenciler konusunda katılım sağlanmıştır. Ayrıca kamuoyunda yer aldığı gibi söz konusu üniversitenin mütevelli heyetinin festivalimize sponsorluk ve bağış anlamında herhangi bir katkısı olmamıştır. Bu çirkin iddialara cevap vermek bile bizleri üzmektedir.

‘BÜTÇEMİZ 6 MİLYON 700 BİN, İŞ İNSANLARI BAĞIŞTA BULUNDU’

Üç gün boyunca devam eden, yurtiçi ve yurtdışından on binlerce insanı buluşturan festivalin bütçesi yine iddia edildiği gibi 20 milyon değil, 6 milyon 700 bin TL’dir. Birçok etkinlikte olduğu gibi bağış yapmak isteyen iş insanları 5018 sayılı yasaya uygun olarak, Antalya Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanlığı’na sadece ‘Yörük Türkmen Festivali’nin giderlerinde kullanılmak üzere şartlı bağışta bulunmuşlardır. Yapılan bağışlar sadece Yörük Türkmen Festivalimizde kullanılmıştır. Festival bütçemizin yarısından fazlasını karşılayan,  Yörük ve Türkmen kültürünü yaşatmaya özen gösteren tüm sponsorlarımıza teşekkür ediyoruz.

‘HASTALIĞIMDA BANA KARŞI OYNANAN KİRLİ OYUNLARIN BİR PARÇASI’

Festival süresince kamuoyunda yaratılmaya çalışılan algıyla bir kez daha gördük ki hastalığım sürecinde yaşam mücadelesi verirken, bana karşı oynanan kirli oyunların bir devamı niteliğinde, yeni bir algı süreci yaratılmaya çalışılmıştır. İlk günden itibaren her türlü bilgi paylaşımına açık olduğumuz bilinmektedir. Festivalin basın toplantısında da gazetecilerin sorularına açık ve net bir şekilde yanıt verilmiştir. Bir kez daha ifade etmek isteriz ki, Büyükşehir Belediyesi şeffaf ve hesap verebilir bir hizmet anlayışına sahiptir. 

‘HAİN PLANLAR, KUMPASLAR’ DEDİ, İKTİDARA HAZIRIZ MESAJI VERDİ

Edirne’den Ardahan’a, Kastamonu’dan Antalya’ya ülkenin dört bir yanına tespih taneleri gibi dağılan, bu güzel toprakları ‘yurt’ yapan, ‘vatan’ kılan Yörüklerin tarihleri, kültürleri ve üretim biçimlerine daha yakından bakmak için Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak yola çıktık. Ve bu yoldan dönmeyeceğiz. Son olarak Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu bu çirkin, mesnetsiz  iddiaların, kumpasın içine çekmeye çalışan bazı çevrelere şunu söyleyebilirim ki, ‘Hayal kurmayın başaramayacaksınız. Gerçek, sizin yalanlarınızdan, hain planlarınızdan, kumpaslarınızdan daha büyük ve daha güçlü. Biz Türkiye iktidarına hazırız. Ülkemizin ikinci yüzyılını ve iktidarını inşa edeceğiz ve siz bunu kabul edeceksiniz. Çünkü biz kararlı ve inançlıyız. Torosların evladı deyip beni bağırlarına basan tüm hemşerilerimizle daha özgür, daha aydınlık, daha demokratik güzel günlere yine birlikte yürüyeceğiz. Kimse bunu engellemeyecek.”

‘AMACIMIZ ORTA ASYA’NIN YÖRÜKLERİNİ BİR ARAYA GETİRMEKTİ’

Öte yandan yerel bir televizyon kanalına da eleştiriler hakkında demeç veren Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Ben alacıkta ve kıl çadırda doğmuş büyümüş birisiyim. Sürülerimiz, ineklerimiz vardı. Biz bu Yörüklüğü yaşamış birisiyiz, çadırları iyi biliriz” ifadelerini kullanarak festivaldeki amaçlarının Türk dünyasının ve Orta Asya’nın Yörüklerini bir araya getirmek olduğunu dile getirdi, “Gardaşlarımızla buluştuk” dedi.

YÜKSEK MALİYET ELEŞTİRİLERİNE ‘BUNLARA GÜLER GEÇERİM’ DEDİ

Festivalin maliyetiyle ilgili eleştirilere, “Ben bunlara güler geçerim” diyen Başkan Böcek, “Ben 28 yıldır önce Allah’ıma sonra halkıma hesap veren birisiyim. Hep 5 yıl seçildiğimde helalleşirim insanlarımızla. Birilerinin hovardaca harcadığı paraları ben harcamam” ifadelerini kullandı.

‘SPONSORLARIMIZDAN BİRİ 3 MİLYON,

YABANCI BİR HANIMEFENDİ 750 BİN, GÜREŞ AĞASI 500 BİN VERDİ’

Festivalin sponsorlarına yönelik eleştirilere de değinen Başkan Böcek, sponsorlar konusunda Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan ve Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanı İsmail Oskay’a yetki ve görev verdiğini belirterek şunları söyledi: “Bu sponsorlarımızla onlar görüştüler. Sponsorlarımızın bir tanesi 3 milyon lira verdi. Bir tanesi, yabancı bir hanımefendi 750 bin lira verdi. Elmalı Güreş ağası Gök (Mehmet Gök) de 500 bin lira yardım etti. Biz bugüne kadar vatandaşların paralarını koruyarak geldik. 6 milyon 700 bin lira olacak bizim ihale bütçemiz. 4 milyon 250’sini zaten biz normal sponsordan aldık.”

‘BEN MUHİTTİN BÖCEK’İM, GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ’

Festivale Hacettepe dahil 27 üniversitenin destek verdiğini dile getiren Başkan Böcek, ‘katkıda bulunanlar’ listesinde adı bulunan Fettah Tamince’nin yöneticisi olduğu vakıf üniversitesinin sponsor olduğu iddiasını reddederek, “Söylediğiniz kişilerle ilgili hiçbir şekilde ne görüşme ne de konuşma ne bu konuda bir sponsorluk söz konusu değildir. Şunu söyleyeceğim: Ben muhittin Böcek’im. Güneş balçıkla sıvanmaz. Benim hayatım boyunca yamuk, yanlış işlerle işim olmaz. Buralardan birine ekmek çıkmaz. Çok beklerler” diye konuştu.

‘SUSKUNLUĞUM ASALETİMDENDİR’

Fettah Tamince’nin hiç katkısı olmadığını dile getiren Başkan Böcek, saydığı üç kişi dışında festivalin sponsoru bulunmadığını savunarak, “Konuşmuyorum şimdi. Suskunluğum asaletimdendir” dedi.

‘HİÇBİR KİMSE UMURUMDA DEĞİL, SÖYLEDİKLERİ, SÖYLEYECEKLERİ’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun festivale katılmaktan son dakikada vazgeçmesiyle ilgili de konuşan Böcek, “Genel başkanımız kelimesini etmedi. O nasıl bir sözdür. Sayın genel başkanım bize güvenmiştir. Ben sayın genel başkanı, Meral ablamı millet ittifakını üzecek; beni seçen insanları mahcup edecek bir işin içinde hayatımda olmadım, olmayacağım. Yörük çocuğu Muhittin Böcek sözü verdi mi, Antalyalı hemşerilerime yapmam gereken ne varsa onları yapmaya devam edeceğim. Hiçbir kimse umurumda değil, söyledikleri, söyleyecekleri. Antalya kamuoyuna saygıyla ben bunu aktarıyorum. Her zaman sayın genel başkanım yanımda olmuştu. Dimdik ben de onun yanındayım” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN BÖCEK’İN ‘UMURUMDA DEĞİL’ DEDİĞİ VİDEO SİLİNDİ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in eleştiriler ve yaşananlar karşısında yaptığı açıklama kent kamuoyunu tatmin etmedi. Başkan Böcek’in kamuoyundan gelen eleştiriler karşısında söylediği “Hiçbir kimse umurumda değil” sözleri akıllara İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun geçtiğimiz hafta yaptığı ve Nagehan Alçı’nın da katılmasıyla gündeme gelen Karadeniz gezisinin ardından gelen eleştirilere yönelik dile getirdiği ve daha sonra özür dilediği “Vız gelir, tırıs gider. Hiç umurumda değil” sözlerini akıllara getirdi. Ancak Böcek’in bu sözlerinin de yer aldığı televizyon röportajının bulunduğu videonun, bir süre sonra paylaşıldığı sosyal medya mecralarından silinmesi dikkat çekti.

FESTİVALİN ARDINDAN YANIT BEKLEYEN SORULAR

Festivalin ana sponsoru olarak duyurulan ve Tarım Bakanlığı’nın tağşiş listesinde yer alan Kırbıyık Holging’in patronu Şahin Kırbıyık’a Başkan Böcek’in eliyle kılıç hediye edilerek “Türk dünyasının Aga’sı” unvanı verilmesi, açıklanan 3 milyon liralık katkının Kırbıyık tarafından sağlandığı şeklinde yorumlandı. Festivale katkı veren diğer üniversitelerin resmi internet sitesinde neden yer almadığı sorusu da yanıt bekliyor. Etkinliklerin ardından Antalya merkezli Aktüel adlı organizasyon ve yayıncılık şirketinin logosunun ‘katkıda bulunanlar’ listesinden çıkarılması da dikkat çeken detaylar arasında. Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in festivalin sponsor görüşmelerini yaptığını işaret ettiği iki bürokratın ise 11 Mayıs’ta Ankara’ya giderek İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile görüşmeleri dikkat çekti. Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanı İsmail Oskay ve Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan’ın Akşener ile görüşmelerini sosyal medyadan paylaştığı görüldü. Oskay’ın paylaşımında, “Genel sekreter yardımcımız Durmuş Ali Arslan İle beraber Sayın Genel başkanımız Meral Akşener’i ziyaret ettik. Genel başkanımız Meral Akşener’e nazik misafirperverliği ve kabulü için çok teşekkür ederim. Çalışmalarımız hakkında kısa bir bilgilendirme şansı verdiği için kendisine canı gönülden teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verildi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in Yörük-Türkmen Festivali’ne yönelik eleştiri ve görüşlere verdiği yanıtları içeren açıklamanın tamamı için:

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.