Başkan Ercengiz, AK Parti’nin Özel Kalem Müdürlüğü açıklamasına sert çıktı

Gereksiz, yanlış bilgiler içeren, manipülatif bir açıklama

Yerel AKP’nin saldırgan tutumu kente zarar veriyor

Kendi beceriksizliklerini perdeleme girişimi

Evi camdan olan, komşu evi taşlamamalı

Birçok insanı zan altında bırakmamak için ben dilekçemi geri çekiyorum

Ama İl Başkanınızdan da “vergi kaçakçılığı” iddialarına cevap vermesini bekliyoruz

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 17 yıldır ülkeyi sürüklediği ekonomik bataklığa, işsizliğe, halkın omzuna yüklediği ek vergilere, her geçen gün fakirleşen halkın tepkilerinden kurtulmak ve dikkatleri başka yöne çekmek için yerel siyasetin saldırganlaşmasına değinerek yaptığı yazılı açıklamada, Özel kalem Müdürlüğü atamasını eleştiren AK Parti yönetimine sert sözlerle cevap verdi. Başkan Ercengiz, yerel AKP’nin saldırgan tutumunu yansıtan, kente zarar veren, gereksiz, yanlış bilgiler içeren, kendi beceriksizliklerini perdeleme girişimi olan manipülatif bir açıklama olduğunu belirtti.    

İşte Başkan Ercengiz’in açıklaması!

Son günlerde AKP’li yöneticiler tarafından oldukça sık bir şekilde gündeme getirilen istisnai kadrodan atama ile ilgili olarak bir açıklama yapmamız hâsıl olmuştur.

Kendi beceriksizliklerini perdeleme girişimi        

AKP ne yazık ki son yıllarda ülkeyi sürüklediği ekonomik bataklık, işsizlik, halkın omzuna yüklediği ek vergiler ve her geçen gün fakirleşen halkın tepkilerinden kurtulmak adına yerelde siyaset yapan yöneticileri kirli bilgi siyaseti, saldırgan tavırlar ve yalan siyasetle becerisizliklerinin üstünü örtmek ve Genel Merkezlerine şirin, çalışkan görünmek için kavgacı siyaseti tercih etmektedirler.

Yerel AKP’nin saldırgan tutumu kente zarar veriyor

Cumhurbaşkanımız ve AKP’nin Genel Sn. Recep Tayyip Erdoğan bile geçtiğimiz gün 30 Büyükşehir Belediye Başkanını davet ederek karşılıklı konuşma ve istişare yolunu seçmişken siz AKP’nin yerel yöneticilerinin bu denli saldırgan tavırları Burdur’a katkı koymanın tam tersine zarar vermektedir.

Kanunlar çerçevesinde Belediye Başkanlarına yakın çalışma arkadaşlarını seçme hakkı olarak tanınan istisnai kadro ataması ile ilgili olarak, AKP yöneticilerinin yaptığı gereksiz, yanlış bilgiler içeren ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik yapılan açıklamaların da sebebi, kendi sergiledikleri basiretsizliklerin üzerini örtmeye yönelik açıklamalardan bir adım öteye gitmemektedir.

AKP yöneticilerinin; istisnai kadrodan atamasını yapmayı planladığımız ve geçtiğimiz 5 yıl süre içerisinde tecrübelerinden sıkça faydalandığım bir Milletvekili eşi olmasından öte siyaset üzerine yaptığı akademik çalışmalarda bilgisine güvendiğim bir arkadaşımızdır. Zaman zaman siyasi danışmanlık aldığımız Ali Mert Taşçıer ile ilgili yapılan açıklamalarında halkı yanıltıcı, kafa karıştırıcı bilgiler içerdiğini belirtmek isterim.          

Ali Mert Taşçıer isminin özelliği eşi Gamze Taşçıer’in Milletvekili olmasından öte siyasi etik anlamında Partimizin Gençlik Kolları Genel Sekreterliği yapmış, Akademisyen, Siyaset üzerine doktorasını yapmış, liyakatli bir arkadaşımızdır ve söylendiği gibi eşi Milletvekili Gamze hanımın Burdur’dan sorumlu olduğu görevi de devam etmemekte 2017 yılında sona ermiş olmasına rağmen, sanki devam ediyormuş gibi bir algı oluşturulmak istenmektedir.          

Ayrıca; 18 yıldır ülkeyi yöneten AKP Belediyeleri ya da öncesinde Belediyelerde tüm Belediye Başkanları bu hakkı kullanırken hiçbir şekilde diğer siyasi partilere sormamış, danışmamış, bu kararı kendi uhdesinde, inisiyatifinde kullanmıştır.

Burdur Belediye Başkanı olarak Özel Kalem Müdürü istisna kadrosunda tercihimi liyakatli bir arkadaş üzerinde kullanma hakkına sahip iken Burdurlu olmadığını iddia ederek beni suçlamaya çalışıyorlar; ama 18 yıldır Burdur Milletvekillerinin danışmalarının nereli olduğunu biz de size sormak isteriz. Burdur’da Milletvekillerine danışmanlık hizmeti verecek kimse yok mudur da başka kentlerden danışman seçilmiştir. (NOT: Kişisel çalışma arkadaşlarına asla müdahalemiz yoktur saygımız vardır, kendi tercihleridir.)

Yine Belediye Başkanı aday belirleme sürecinde tek aday olarak partimden belirlendiğim süreçte yarıştığım bir rakip aday olmadığı gibi, Cumhuriyet Halk Partisinde demokratik seçim kuralları işlemesi sebebiyle hiçbir aday adayı arkadaşımızın partimizin üst yönetiminden ekstra bir torpile ihtiyaç duyulmaz. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi bir biat partisinden öte demokrasiyi, hukuku ve insan odaklı çalışma politikaları ile ön planda olan köklü bir siyasi partidir. Bununla birlikte yaptığımız 5 yıllık insan odaklı çalışmalarda halkın memnuniyeti ortaya çıkmış ve Merkez Yönetim Kurulu ile Genel Başkanımızın önündeki anket sonuçları 2019 yerel seçimlerinde görüldüğü gibi açık ara önde olduğumuzu göstermiş ve Genel Başkanımızın bize duyduğu itimat ve güven ile MYK’dan aday belirleme sürecinde Türkiye’de en erken belirlenen adaylardan birisi olduğumu da kamuoyu bilmektedir. Genel Merkezimiz ve Genel Başkanımızın verdikleri kararın doğruluğunu da halkımız 31 Mart yerel seçimlerinde AKP’ye tokat gibi bir cevap vererek kanıtlamıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi hiçbir zaman şahsi olarak ileriye dönük siyasi hesapların yapıldığı, birilerinin önünün kesilmeye çalışıldığı bir parti olmamış, aksine Türkiye’nin çıkarları, ilerlemesi ve aydınlanması konusunda hiçbir zaman elini taşın altına koymaktan çekinmemiştir, çekinmeyecektir.

Seçim kampanyalarını “Attım, tuttum” ifadesi üzerine kurgulayanlar Burdur halkına asıl atıp tutanların kendileri olduğunu Burdur’a getirdikleri Bürokratların, Bakanların Burdur için verdiği sözlerin havada kalmasıyla birlikte göstermiş oldular.

BURDUR HALKI AK PARTİ’DEN VERİLEN SÖZLERİ TUTMASINI İSTİYOR

Şimdi biz de kendilerine soruyoruz! 31 Mart yerel seçimleri öncesinde 7000 kişiye iş imkânı sağlayacaklarını, yeni hastane binasını yapacaklarını, hızlı treni Burdur’a kazandıracaklarını, yeni bir müze yapacaklarını, atıl bir şekilde yapılmayı bekleyen Kültür Merkezini bitirip halkın kullanımına açacaklarını belirten AKP yöneticileri verdiğiniz bu sözlere ne oldu? 7000 gencimize iş imkânı sağlayacak Burdur’a ne yaptınız ne yapmayı düşünüyorsunuz, çalışmalarınız nelerdir? Bırakın 7000 gence iş imkânı sağlamayı, ilimizde faaliyet gösteren ve 250’den fala gencimizin gelir kapısı olan ASSİSTT çağrı merkezinin yer sıkıntısından dolayı Burdur’dan gitmesini engellemek için ne yaptınız? Belediyemizin sadece bu işletmede çalışan gençlerimizin işsiz kalmaması için karşılıksız, çıkarsız yer verme sözümüze ve elimizi taşın altına koymamıza rağmen neden bizimle görüşmediniz?

Burdur Belediyesi yaptığı Kentsel Dönüşüm hamlesi, yaptığı Hizmet Kampüsü, Yaşam Merkezi ve önceki dönemlerden kalan insanlarımızın başına göçmeye başlayan Burdur Otogarı ve Bedesten çarşısı tamiratları, yaptığı peyzaj düzenlemesi, birçok alanda yaptığı tasarruf ile kente olan katkısı ve geri dönüşü ile adından oldukça iyi şekilde söz ettirmektedir. Yine önümüzdeki haftalarda Belediyemizin bu güne kadar yaptığı tasarruf çalışmaları ile ilgili olarak da ayrıntılı bir basın açıklaması yapacağımızı buradan belirtmek isterim.

Son olarak;

Birçok insanı zan altında bırakmamak için ben dilekçemi geri çekiyorum

Burdur kamuoyunu rahatsız ettiğini iddia ettiğiniz Özel Kaleme ataması ile ilgili son noktayı da koymak isterim. Bu konu beni hiçbir şekilde huzursuz etmeyen ancak son günlerde partimizi, Genel Başkanımızı ve parti politikalarımızı yıpratmak adına bir çok insanı zan altında bırakan başta Sayın Genel Başkanımız olmak üzere Partimi ve şahsımı gereksiz polemik konularına çekmemek için bugünkü dilekçem ile bu talebimden vazgeçiyorum. Burdur kamuoyuna saygı ile duyuyorum.

Ama İl Başkanınızdan da “vergi kaçakçılığı” iddialarına cevap vermesini bekliyoruz

Aynı liyakatli davranışı da AKP heyetinden bekliyorum. Bundan sonra İl Başkanımız İzzet Akbulut’un AKP İl Başkanına yöneltmiş olduğu sattığı daireler ile ödediği vergiler ile alakalı olarak soruya cevap almadığımız sürece sorduğunuz hiçbir soruya cevap vermeyeceğimizi bizi çekmek istediğiniz çirkin siyasete alet olmayacağımızı bu polemiklere de girmeyeceğimizi de belirtmek isterim. Aksi takdirde şahsi siyaset çekişmelerinde AKP’de siyaset yaparak bizim üzerimizden prim yapmaya çalışanların geçmişteki hatalarından dolayı çok daha zararlı çıkacaklarını bilmenizi isterim.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.