Başkan Ercengiz, gazetecilerle buluştu

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, seçimlerin ardından Burdur’da görev yapan basın mensuplarına kahvaltı verdi.  Burdur Belediyesi İstasyon Çay Bahçesinde gerçekleşen kahvaltıda, Başkan Ercengiz, yerel seçimleri değerlendirdi.

Yerel seçim sürecinin değerlendirmesini yapan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “seçimin bir değerlendirmesini yapacağım çünkü 31 Mart’ta akşam meydanda toplandığımızda bir cümle kurdum, bu cümle benim için önemlidir, bu cümleye de ‘ama’ diyerek bir şeyler ilave etmek istiyorum. 31 Mart akşamı şunu söyledik, Seçimde ne olduysa oldu, bir şeyler yaşandı, herkes kendine göre taraf oldu, olmadı, bu da değil çünkü seçimler belli bir tavrı koymak adına yapılan işlerdir. Bir tercihi ortaya koymak adına yapılan bir yöntem olduğuna göre, bir taraf olunması gayet normaldir ama bu taraf belirlemede yapılan yani karşılıklı demek istemiyorum çünkü böyle bir cümle kuruluyor, karşılıklı değildir, prensip olarak biz Cumhuriyet Halk Partisi ve ilerleyen süreçte İYİ Parti ile kurduğumuz ittifakta kötü söz ve seviyesiz siyaset yapmayacağımızı başında belirtmiştik, buna da gayret ettik, gayret gösterdik, tüm yaşananları bir kenara bırakarak, 31 Mart akşamı her şeyin üzerine bir sünger çektiğimizi ve 1 Nisan sabahı artık iş zamanı olduğunu, işten başka bir düşüncemizin olmaması gerektiğini ve kentin siyasi ya da bürokratik bileşenleri ile bir araya gelerek, bu kentin ve bu ilin geleceği için ortak katkı koyması gerektiğini söylemiştim ve bu sözümün de arkasındayım. Bu söz benim için sadece 31 Mart akşamı meydandan söylenmiş bir cümle olarak kalmayacak” diye konuştu.

MÜDÜRLÜKLERDE REVİZYON YAPACAĞIZ

Başkan Ercengiz, konuşmasının devamında Burdur Belediyesi çatısı altında hizmet veren müdürlüklerde revizyona gidileceğini ifade ederek, “biz 1 Nisan sabahı tabi görevimizin başındayız derken 8 Nisan’da mazbatamızı alabildik. 8 Nisan’da mazbatamızı aldıktan sonra da bugüne kadar çok şükür seven, sayan rutin sayabileceğimiz ziyaretlerle birlikte belediyemizin oldukça fazla ilgi gördüğünü görüyoruz. Derdimiz tabi vatandaşımıza o kampanya döneminde yaklaşık 120 günlük süre içinde onlardan aldığımız geri bildirimle daha iyi hizmet edebilmek, profilini oluşturmak ve hem idari kadromuzda hem de işleyişte bazı revizyonları yapacağımızı da müdür ve görevli arkadaşlarımızla ve mevcut yönetim anlayışımızla Belediye Meclisimizdeki arkadaşlarımıza, siyasi partimizin il ve ilçe başkanımızla değerlendirdik. Önümüzdeki süreçte mutlaka sahadan aldığımız geri bildirimleri değerlendirme adına bazı müdürlüklerde revizyon yapacağız. Yeni döneme yeni soluktan ziyade, vatandaşımıza hizmet etme noktasında vatandaşımızın iletişimde problem yaşadığı, beklentisine yüzde 100 karşılık bulamadığı, belki de belli ölçüde arkadaşlarımızın son dönemin meşhur tabiri olan metal yorgunluğu gelişen arkadaşlarımızla da tabi onların da gönlünü kalbini kırmadan onlarla bu kararı vereceğiz. İnşallah önümüzdeki süreç Burdur için çok daha iyi şeylerin yapılacağı bir süreç olacak” şeklinde konuştu.

SEÇİME GİDEN HER YOL MÜBAHTIR ANLAYIŞI, HALKTA KARŞILIĞINI BULMADI

Yerel seçimde kavgacı tavrın vatandaşta karşılık bulmadığına işaret eden Başkan Ercengiz, her partinin yerel seçimlerde kendi derslerini çıkartarak, özeleştirisini yapması gerektiğini vurguladı. Seçim sürecinde Burdur’a gelen devlet büyüklerinin de söz verdiği vaatlerin peşinde olacağını ve takip edeceğini de dile getiren Başkan Ercengiz, “iktidar partisi milletvekillerimizin ilimizin milletvekili olduğunu düşünerek hareket edeceğine umut ediyorum çünkü seçim kampanyası döneminde bölgemize oldukça fazla siyasi ziyareti yaşadık ve bu gelen ziyaretlerde hem bürokratlar hem siyasetçiler, üst siyasetçiler Burdur’umuza bir takım taahhütlerde bulundu. Biz bunların arkasını bırakmayacağız çünkü verilen sözler sadece kendi adayının seçilmesi halinde olması gereken sözler değil, Burdur’un geleceğini ilgilendiren sözler olduğu için bu sözlerin tutulması siyasi etik açısından son derece önemlidir. Kişisel kaprisler, ihtiraslar veya gelecek kaygıları bu kentin kaderinden daha önemli olmamalıdır. Biz hep şunu söyledik, kibirden ve öfkeden uzak duracağımızı söyledik. Biz bunu seçim kampanya döneminde yaptığımız gibi bundan sonra da yapmak için gayret göstereceğiz. Ne zamanki kutsal değerlerimize yaptığımız siyasetten ötürü hakaret edilmediği sürece, kutsal değerlerimizin sürekli göz önüne getirilmeye çalışılıp sıradanlaştırılmaması üzerine talebimize karşılık verilmediği sürece, verilmezse eğer biz de bu konuda tavrımızı netleştireceğiz. Daha açık konuşayım, yaptığımız işleri eleştirmek yerine özel hayatımızı sürekli irdeleyen, çocuğumuzu, çoluğumuzu ailemizi siyasete malzeme edenlere de en sert şekilde cevap vereceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın, biz bu konuda yaklaşık 4 aylık seçim periyodunda gördük ki, zafere giden her yol mubah denilen anlayış halkta karşılığını bulmadı. Bu yol doğru bir yol değil, buradan da kişilerin, kurumların, siyasi partilerin kendilerine göre derslerini çıkartıp, özeleştirilerini yapması gerekir çünkü artık ne Türkiye kamuoyu, ne de Burdur halkı -ki Burdur Halkı hiçbir zaman sevmedi zaten, kavga eden siyasetçiden hoşlanmıyor.  Kavgayı yasallaştıran siyasetçiden ya da bunu bir hak gören siyasetçiden hiç haz etmiyor zaten- bunu da 31 Mart seçimlerinde gayet net gördük. Biz işbirliği dedik, birlikte başarmak dedik, bu konuda kapımız, gönlümüz ve kurumumuz herkese açıktır.  Eksik arayan değil, eleştirileri ile bizi doğruya yönelten bir siyasi anlayış bizim için daha itibarlıdır yani eksik arayalım, buradan bir şey çıkartalım, kamuoyu önünde rezil edelim, bu doğru bir kovalama şekli değil, biz yapıcı her türlü eleştiriye karşılık vereceğimizi baştan ifade etmiştik, bunun da tarafı olacağız. Sağlamcı gitmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

HALK, İKTİDAR PARTİSİNE SARI KART GÖSTERDİ

Ülke gündemi bazında da seçimleri değerlendiren Başkan Ercengiz, ülkede birçok belediyenin muhalefete geçtiğini, İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Antalya gibi özellikle Türkiye’nin büyük kentlerinin, nüfusun ve ekonominin ciddi anlamda toplandığı büyükşehir belediyelerinin el değiştirdiğini belirten Başkan Ercengiz, “burada birkaç neden belki sıralanabilir ama şu bence çok önemli, tehdit dilinin ve insanların özgürlüğünün bir şekilde sıkıntıya girdiğini düşündüğü algısı bence bu seçimlerin sonucu etkileyen en temel nedenlerinden birisi oldu. Ekonomik kriz olarak bizim adlandırdığımız ama iktidar partisinin ekonomik kriz yok dediği ama pazarda soğanın 10 TL, patatesin 6 TL olduğunun gerçeği de bu seçimlerin sonucuna etki ettiğini ifade etmek isterim. Bu da çok önemli bir faktördü ve en önemlisi 2018 yılının seçim icadı dediğimiz ittifaklarla giden seçimin 24 Haziran 2018 tarihinde her ne kadar iktidar partisine yaramış gibi gözükse de 2019 yerel seçimlerinde çok da işine yaramadığını açıkça gördük, sayılar bir takım değerlendirmeler yapılabilir, alt alta, alt üste, bir yerinden baktığımızda mutlaka kendimizi haklı çıkaracağımız sayısal değerler çıkabiliriz ama şu kesin ki vatandaş bizim genel başkanımızın ve Sayın Meral Akşener’in de ifade ettiği gibi iktidar partisine bu yerel seçimlerde bir sarı kart gösterdi. Buradan, her siyasi parti açısından çıkartılacak dersler vardır. Bizim kendi adımıza çıkaracağımız ders, iktidara giden yol, yerelden giden yoldur. Yerel seçimde şımarmadan, hakça, adaletlice ve vatandaşını ötekileştirmeden yapılacak her türlü yerel hizmetin iktidara giden yolda çok etkin olacağını düşünüyorum. Seçilmiş tüm belediye başkanlarına, belediye meclisi üyelerine,  il genel meclisi üyelerine 2019-2024 döneminde başarılar diliyorum. Özelinde Burdur, genelinde Türkiye hepimizindir. Kimsenin kimseden ne fazlası ne de eksiği var, temelinde insanız, yaratılanı da yaratandan ötürü seviyoruz, insana hizmet etmek üzere bu görevlere talip olduk, başka bir şey düşünmemiz de mümkün değildir. İnşallah kol kola gireceğiz ve Burdur’umuza en iyi hizmetleri beraber getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Başkan Ercengiz, açıklamalarının ardından Gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Keyifli geçen kahvaltı programı, hatıra fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.

KİTABIM: “ATA ETİ, İTE OTU!”

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir