Vali Hasan Şıldak’tan el sanatları ustalarına Ziyaret

Vali Hasan Şıldak, Turizm Haftası kapsamında yok olmaya yüz tutmuş meslekleri devam ettirmeye çalışan el sanatları ustalarına ziyarette bulundu.

14-22 Nisan arasında Turizm Haftası etkinlikleri yapılıyor.

Vali Şıldak, İl Kültür ve Turizm Müdür Abdullah Kılıç, Burdur Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi dün Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Teke Yöresi Halk Sazları Ustası Tahsin Yarar, Bakırcı Ustası Hasan İmrak ve Kalaycı Ustası Musa Yıldırım ziyaret edildi.

Burdur Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Teke Yöresi Halk Sazları Ustası Tahsin Yarar’ı atölyesinde ziyaret eden Vali Hasan Şıldak,  ardından Arasta esnaflarından Bakırcı Ustası Hasan İmrak ve Kalaycı Ustası Musa Yıldırım’ı iş yerlerinde ziyaret etti.

Kabak Kemane ve Cura sazlarını yapan ve icra eden ustalardan Tahsin Yarar’ı ziyaret sırasında, Kozağaçlı Mahalli Cura Sanatçısı Sabri Özdemir de yer aldı. Saz ustası Tahsin Yarar’dan Kabak Kemane ve Cura sazlarının yapımı ve tarihiyle ilgili bilgiler alan Vali Şıldak, Teke Yöresinin Başkenti Burdur’un en önemli sazları arasında yer alan cura, kabak kemane ve sipsiyi beğeniyle dinlediğini ifade etti.

Daha sonra Arasta çarşısında Bakırcı Ustası Hasan İmrak ve Kalaycı Ustası Musa Yıldırım’ı ziyaret eden Vali Şıldak, kaybolmaya yüz tutan bu iki zanaatla ilgili kendilerinden bilgi aldı.

Turizm haftası kapsamında ziyarette bulunduğu üç ustaya kültürel mirasımızı, değerlerimizi yaşatmaya devam ettikleri için teşekkür eden Vali Şıldak, çalışmalarında başarılar diledi.

KİTABIM: “ATA ETİ, İTE OTU!”

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir