Başkan Ercengiz’le Kıvılcımhaber’in söyleşisi video haberde!


BAŞKAN ERCENGİZ’LE RÖPORTAJ paylaşan: fozcan

4 bin 300’lük rüzgârı arkanıza alarak başladığınız başkanlık yürüyüşünde ilk yılınızı doldurmak için gün sayıyorsunuz. Duygu ve düşüncelerinizi alalım…  

Başkan Ercengiz, halkın ilgi ve sevgisinin kendisine bu kadar ara farkla belediye’yi teslim etmesinin çok mutluluk verdiğini belirterek buna layık olacağının altını çizdi.

Başkanlık faaliyetleri aslında 7/24’tür. Bu yoğunluk ailevi düzeninizi nasıl etkiledi? Hülya hanımda yakınma gibi emareler görülüyor mu? Bu durumunuz çocukları nasıl etkiledi?

 Gerçekten de kamu görevinin ve özellikle ilin belediye başkanlığının ailevi hayata büyük külfetler yüklediğini, aile bireylerini ihmal ettiğini, ancak gerek eşinden gerekse çocuklarından bu konuda büyük anlayış gördüğünü vurguladı.

Yoğun bir seçim çalışmasına rağmen –KıvılcımHaber’in “Akkaya’nın Düşüşünün 9 İşareti” adıyla yaptığı tahlilden de açıkça anlaşıldığı üzere- aslında çok rahat kazandığınız 30 Mart seçimlerinde çok iddialı projeleriniz vardı. 10-11 aylık süreçte bu projelere hiç yönelmediniz. Ayrıca bu projelerinizin gerçekleşemeyeceğini bir Meclis oturumunda da ikrar ettiniz –“Bu bütçelerle büyük proje olmaz” diye!- Önümüzdeki süreçte büyük projelere yönelme fikriniz var mı?

Başkan Ercengiz büyük projeler konusunda oldukça iyimser bir tablo sergileyerek, aslında büyük proje yapılmayacağı anlamına gelen bir söz söylemediğini, bütçenin seviyesi hakkında bilgilendirme kapsamında yapılan bir konuşma olduğu”nu belirtti. Seçim beyannamesini olarak kamuoyuna açıkladığı kitapçığı açarak bilgiler veren Başkan Ercengiz, orada bulunan projelerin hangilerinin gerçekleştirildiğini göstererek önümüzdeki dönemde hangi projelere yöneleceğini açıkladı.

Şimdi kamuoyunun merakla izlediği ve beklediği bir meseleye geliyorum. Kamuoyunda Halk Ekmek Projesi’nin fırıncı esnafı üzerinde sopa gibi kullanılarak sağlanan 10 kuruşluk ucuzluğa kurban gittiği inancı var. Sizin de bildiğiniz gibi Halk Ekmek Projesi, 30 Mart seçimleri sürecinde CHP Meclis üyesi aday adayı 3 bayan arkadaşın projesiydi. Ve bunun üzerinde o dönemde “fırıncı esnafını karşımıza alamayız” diye büyük fırtınalar kopartıldı. Sayın Başkan, halkının üçte ikisinin açlık sınırının altında bir maaş ya da ücretle yaşamaya debelendiği Burdur’da Halk Ekmek projesinden gerçekten temelli vazgeçtiğiniz doğru mu? Vatandaş bunu çok merak ediyor.

Halk Ekmek projesinden vazgeçilmediğini, önümüzdeki dönemde bu projenin hayata geçirileceğinin altını çizdi.

Burdur’un temel problemlerinin başında gelen su meselesi gündemdeki yerini koruyor. Burdur’un su meselesini çözen birkaç dönem belediye iktidarında kalabilir aslında. Bu konudaki gelişme ve çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Su meselesinin masaya yatırıldığını, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile ortak bir proje hazırlandığını, önümüzdeki dönemde Bakanlığın bu konuda verdiği ve planladığı projeler bulunduğunu, ilk etapta mevcut sistemin yenileneceğini ve iyileştirileceğini belirterek Senir Suyu’nun devreye sokulacağını belirtti.

 13 yıllık AKP döneminde Cumhuriyet karşıtlığı ve yeni Türkiye sloganıyla gerçekleştirilen değişikler sonucu deyim yerindeyse devletin çivisi çıktı. Bildiğiniz gibi devlet kurallarla konuşur ve işler. Ama tüm ülkede olduğu gibi ilimizde de kurallar işlemiyor ne yazık ki, keyfi bir uygulama var. Örneğin sabık başkan Akkaya yıllarca su paralarını toplamamış oy kaygısıyla. Bizim gibi enayilerde durmadan ödeyip durmuşuz. Lafı şuraya getireceğim. Caddelerde trafik düzeni tam bir keşmekeşlik gösteriyor. Hiçbir kural uygulanmıyor. Park ve duraklama yasağı olan yerlerde bırakınız bu işlemin yapılmasını çift park ve duraklama bile mutat hale geldi. Bu vatandaş eleştirisidir. Ne dersiniz bu konuda?

Burdur’da trafik meselesinin kendisini de rahatsız ettiğini, trafikle ilgili toplantılarda bunu sürekli dile getirdiğini ifade eden Başkan Ercengiz, yakında tek yön uygulamasının başlatılacağı müjdesini verdi.

 Göl, ilimiz için hayati derecede önemli; bir bakıma fabrika gibi şahdamarı denebilir. Biz sabık başkanın bütün yılları boyunca gölle ilgili sadece laf yaptığına canlı şahidiz. Gölün sorunları karşısında sadece ve sadece laf üretip durdu. Sahilin ağaçlandırılmasından, kamelyalarla donatılmasından bahsedip durdu. Ama icraat sıfırdı. Ama siz Belediye’nin emek özkaynaklarını ve gücünü harekete geçirerek en azından Çendik Motel önünün güzelleştirilmesini gerçekleştirdiniz. Önümüzdeki dönemde Gölle ilgili planlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

 Göl sorunun gündemlerinin başlarında yer aldığını, Çendik Plajdaki güzelleştirmenin önümüzdeki dönemde Şeker Parkına kadar kıyı kesiminin iyileştirilmesi, ağaçlandırılmasının yapılacağını ve kamelyalarla donatılacağını belirtti.

Bu bütçelerle büyük projeler yapılamaz diyorsunuz. Bu bir bakıma Burdur Belediyesi bütçesinin mütevazılığının kanıtı… Ama baz istasyonlarıyla ilgili Anayasa ve Danıştay kararı olduğu söyleniyor; yapı ruhsatı almak zorunluluğu getirildi. İlimizde 120 baz istasyonu olduğunu öğrendim. Her bir baz istasyonuna 4- 8 bin lira arası ceza kesiliyor. Bu kapsamda 1 milyon 600 bin liralık bir gelir sözkonusu. Bu konuda Platformun çalışmaları ve araştırmaları da var. Belediyenin kuracağı 7 kuleyle 3 şirkete 10 milyon liraya kiraya verilse toplam 32,5 milyon liralık bir gelire ulaşıyor. Ayrıca bu çalışmayı Elektrik Mühendisleri Odasının projelendirmeyi üstlendiği de belirtiliyor. Böylesine önemli bir gelir kaynağı ile ilgilenmiyor musunuz?

Ceza konusuna sıcak bakmadıklarının altını çizerek bu konuda herhangi bir araştırmasının bulunmadığını belirtti.

Caddelerdeki refüj çalışmalarınız basın yayın organları tarafından çift yönlü yol çalışması şeklinde yorumlandı. Ne dersiniz, var mı böyle bir çalışma?

Başkan Ercengiz, tek yön uygulamasına yakında geçileceğini, çalışmaların bu yönde olduğunu vurguladı.

Son zamanlarda çeşitli mekânlarda güzelleştirmeler yapıyorsunuz. Mahrukatçılar yanında, Oluklaraltı’nda, Stadyum altında bu çalışmalar sürüyor. Güzel de oluyor. Bilgilendirir misiniz?

Başkan Ercengiz, daha güzel, daha yaşanabilir bir Burdur için her köşenin, her mekanın gittikçe hızlanan bir ivmeyle güzelleştirilmesine devam edileceği mesajını verdi.

Gelelim su zammına. Zam davalık oldu bildiğiniz gibi. Dava edene avukatlardan geri dönüş ihtimali nedeniyle baskı geldiğini öğrendik. Çünkü şimdiden avukatlar abone toplamaya başladıkları belirtiliyor. Bu davalar belediye için astronomik rakamlarda bir cezaya tekabül edeceği açıktır. Ne düşünüyorsunuz?

Su zammı konusunda bir bardak suda fırtına koparıldığını, bazı kesimlerin de bu fırtınada parsa toplamaya çalıştığını sandığını belirterek Belediye’nin 9 milyon lira tutarında alacağının olduğunun altını çizdi.

Son olarak Burdur halkına bir mesajınız var mı?

Seçim beyannamesini açan Başkan Ercengiz, sayfa sayfa bildirgede verdikleri sözlerin ve açıkladıkları projeleri birer birer hayata geçirmeye devam ettiklerini, verdikleri sözleri ve açıkladıkları projelerin arkasında olduklarını ve tek tek sırasıyla gerçekleştireceklerini vurguladı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir