Başkan Ercengiz’le röportaj

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile son dönem kamuoyunu yoğun bir şekilde meşgul eden konu ve olaylar üzerine yaptığımız söyleşiyi KıvılcımHaber okuyucu ve izleyicilerinin bilgi ve ilgilerine sunuyoruz.

 

Kamuoyunda adat olmayacağınızla ilgili söylentiler var. Açıklık getiri misiniz?

2019 Türkiye açısından 3 tane seçimin yaşanacağı bir süreç. Tabiim ki öncesinde erkene alınan bir seçim olmazsa. Bu arada gündeme getirilen bir Bütünşehir Yasası var. Bunun olup olmayacağı bizim açımızdan çok önemli. Çünkü Bütünşehir Yasası’nın dinamiklerim farklı, ilin eskisi gibi devam ederse dinamikleri farklıdır. Ama her ne olursa olsun şu anda CHP’nin belediye Başkanı olarak, iddiamızı en üst düzeyde tutacağımızın garantisini ben veriyorum.

Burdur belediye Başkanı adayı olup olmama yalnızca benimle ilgili bir tercih de değildir. Burada partimizin organlarının ve Sayın Genel Başkanımızın takdiri çok önemlidir. Kaldı ki geçtiğimiz günlerde ulusal düzeyde yayın yapan bir haber sitesinde adaylığı kesin olan belediye başkanları arasında sayıldığımı biliyorum. Süreç nasıl işler bilemiyorum ama şu an görevimi en iyi şekilde yapmaya devam edeceğim. Takdir tabii ki Genel başkanımızın ve partimizin yetkili organlarınındır.

-Kamuoyunu çok meşgul eden konularının başında kentin içme suyu geliyor. Çalışmalarınız ne aşamada? Ayrıca içme suyunu iyileştirme çalışmaları belediyenin imkânlarıyla mı oluyor yoksa hükümet desteği var mı?

Önce şunu söyleyeyim. 2014 seçimlerinden önceki süreçte Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu Burdur ziyaretinde içme suyunun DSİ’nin görevi olduğunu, bunu o dönemde Burdur’a içme suyu sözünü vermişti. Ben de seçildikten sonra kendilerini ziyaret ettim. Kendilerine bu sözünü hatırlattım. Burdur’un fahri hemşerisi olarak sözünün arkasında duracağını söyledi. Şu anda DSİ uhdesinde ancak Burdur Belediyesi’nin borçlanarak yapacağı bir projeye imza atıyoruz. Yani iş bittikten sonra DSİ bize geri ödemesini sağlayarak, yani DSİ’ye borçlanarak gerçekleştiriyoruz.

Şu andaki safhasına gelince, Çine Ovası’ndaki sondajların, isale hattı ve Üniversite sahasındaki arıtma-yumuşatma tesisiyle birlikte şu andaki depomuzun karşısındaki tepeye 10 bin m3’lük yeni bir depo, Atatürk Mahallesi karşısındaki ormanlık alana da 5 bin m3’lük yeni bir depo inşa edilerek Burdur’umuzun kısa vadedeki içme suyu sorununu çözeceğiz.

 

-Ne kadar sürede devreye girer diyorsunuz?

Öngörümüz 2018’in ikinci yarısından sonraki bölüm. Bir aksilik olmazsa gelecek yaza devreye girebilir. Müteahhit ciddi ve sıkı çalışıyor. İnşallah en kısa zamanda halkımıza arıtılmış, yumuşatılmış memba suyu kalitesinde içme suyu içiririz.

-Yani mevcut suyun sertlik derecesi düşürülecek diyorsunuz bununla…

Tabii ki… Üniversiteden bir arazi tahsis edildi. Örtülü’deki alanda da arıtma yumuşatma tesisimiz yapılacak.

-10 yılda 30 milyon. 3,5 yılda gene 30 milyonluk yatırım. Dünkü Meclis toplantısına damga vurun tartışma buydu. AKP sözcüsünün çıkışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Geçen ayın Meclis’inde AKP sözcüsü Volkan Bey (Mengi) birtakım “olmadılar”ı saydı. Bizim seçim kitapçığımızdaki projelerimiz üzerinden “olmadılar”ı saydı. Ama olanlar konusunda herhangi bir teşekkürün ya da herhangi bir takdiri olmadı. Biz de bu ayın Meclis’ine neler olduğunu çalıştık. Grup sözcümüz Başkan yardımcımız Ali B ey (Say) nelerin yapıldığı, nelerin yapılmadığı konusunda basınımızın da bulunduğu Meclis’e bilgi verdik.

2004 yılında Belediye’yi aldıklarında belediye kasasında 600 bin lira para ve borçlandığı bir durum yoktu. Projeler yapılmıştır; projeler hayata geçirilmiştir. Bununla ilgili belli borçlanmalar yapılmıştır. Buna itirazımız yok. Adalet ve Kalkınma Partili Belediye Başkanı 2004’te sıfır borçla, kazasında para ve kamulaştırmaları tamamen tamamlanmış bir araziyi teslim alıp, bu alandan da 117 tane daireyi alarak ve bunları satarak kasasına ilave para koyduğunu söylüyoruz. Burdur Belediyesi’nin bu haliyle bize maliyeti toplam 63 milyondu. Bunun 53-54 milyonu borç, 10 milyonu da Toplu Konut İdaresinden alınan dairelerin satışından elde edilen gelirlerdi. Bu meblağ karşılığında yapılan işlere baktığımızda, tek tek Ali Bey bunları Meclis’te saydı, 33 milyonluk bir yatırım yapılmış AKP döneminde, 10 yılda. Biz ise 3,5 yılda 30 milyonluk bir yatırım ve 32 milyonluk bir borç ödemesi yapmışız. Bu borç Burdur Belediyesi’nin önceki döneme ait borçlanması. Şöyle bir çıkışları oldu arkadaşların: “Sürekli borç ödediğinizi söylüyorsunuz.” Keşke borç ödemek zorunda kalmasaydık. O 32 milyona neler yapabileceğimizi düşündük. Yaptığımız Hizmet Kampüsünden 5 tane daha yapabiliyoruz.  Yaptığımız otoparktan 6-7 tane daha yapabiliyorduk. Yaptığımız bitmek üzere olan düğün salonundan neredeyse 7 tane daha yapabiliyoruz.  Bu mukayese meblağın değerini anlamamızı kolaylaştırıyor.

Hizmet satın almaları durdurup emekçiye istihdam yarattığımız 100-150 personelin fazlalığını da hesaba kattığınız zaman 3-4 milyon daha fazla ödediğimiz aşikâr. Biz bu katma değeri hizmet satın alma yerine kendi emekçimizle üretip Belediye bütçesinden tasarruf etmiş olduk. Hizmet satın almalarını sonlandırıp çöp kamyonundan ekskavatörüne, iş makinesinden arazide çalışan emekçi dostumuza varıncaya kadar tasarruflar ederek hem borç ödeyip hem de yatırım yapma şansı buluyoruz.

-Bir de trafik sorunu var. Sinyalizasyon çalışması yaptırdınız. Şu anda ne aşamada?

İki noktada akıllı kavşak uygulamasını devreye soktuk. İlk günlerinde Köprübaşı mevkisinde oldukça büyük sorun yaşadığımızı biliyorum. Bundan dolayı da halkımızdan özür diliyorum. Çünkü belli bir algoritmayı oluşturuncaya kadar sayım ölçüm yapıp bunun üzerinden bir sistem oluşturuyormuş. Tabii ki biz bunu bilemiyorduk. Fakat zaman ilerledikçe, süreç ilerledikçe vatandaşımız kavşak kullanımlarına ve şerit takiplerine riayet ettikçe sistemimizin daha kullanılır olduğunu görüyoruz. Özellikle Köprübaşı ve Meydan mevkilerinde… Ama şunu da kabul etmek gerekir ki, kent merkezinde her gün araç sayısı artıyor. Her gün trafik yoğunluğu artıyor. Biraz önce de arkadaşlarımızla konuştuk. Gazi Caddesi’ne alternatif Adliye Caddesi’nin Köprübaşı’na bağlantısının bir an önce gerçekleştirilmesi gerektiği, oradaki kamulaştırmaların tamamlanıp gidiş-dönüş istikametinin bir şekilde çözümlenerek Burdur trafiğinin akıcı hale getirilmesini istiyoruz. Ancak bununla birlikte kent merkezindeki sağa parkların kent merkezi trafiğini oldukça sıkıntıya soktuğunu, yurttaşımızın neredeyse bedavaya hizmet veren Burdur Belediyesi’ne ait katlı otoparkı gerektiğini özellikle rica ediyorum. Yani bu bir kültür, bu bir alışkanlık; bunu kazanırsak kent içi trafiğinin bir nebze olsun rahatlayacağına inanıyorum.

-Vali Bey’in Belediye’yi hedef alan çıkışlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

HERKES KENDİ ÖNÜNDEKİ İŞE BAKSIN!

Sayın valimiz bir kamu görevlisi. Bürokrat, atanmış birisi. Bu devletin 81 vilayetinde görev yapan tüm valiler gibi, Burdur kentine atanmış bir devlet adamıdır. Burdur Belediyesi Başkanı olarak ben de seçilmiş bir kişiyim. Biz seçilmişler benimle birlikte Burdur belediye meclisinin aldığı kararlar Burdur menfaatinedir. Sonuçta siyaset yapan bizler bunun hesabını mutlaka halka vereceğimiz için en iyisini yapmak isteriz. Zaman zaman Sayın Valinin bizi eleştiren açıklamaları olabilir. Bundan rahatsızlık duymayız. Eksiğimiz, hatamız varsa bunu birlikte giderme yoluna da gidebiliriz. Ancak herkesin görev ve yetki tanımlaması bellidir. Valinin görev tanımlaması bellidir. Milletvekilinin görev tanımlaması bellidir. Belediye Başkanının görev tanımlaması bellidir. Bu açıdan da biz görevimizi doğru yaptığımıza inanıyoruz. Bu bakımdan eleştiriye her zaman açığız. Sadece Sayın Vali değil Burdur’daki tüm bileşenlerin, sivil toplum örgütlerinin, milletvekillerimizi, siyasi parti başkanlarının, il ilçe başkanlarının her türlü görüş ve önerisini mutlaka ciddiye alırız. Ben eleştirilmekten asla gocunmam.

-Burdur halkına bir mesajınız var mı?

Şimdi sizden soru bekledim ama hastaneyle ilgili çok sitem edildi. Dün Belediye Meclisi’nde de söyledim; sizin aracılığınızla Burdur halkına buradan bir kez daha mesaj vermek isterim.

Anlatılanları her zaman ilk ağızdan dinlenilmesi anlaşılması ve doğruluğu açısından çok önemlidir. Burdur Devlet Hastanesi’nin yeni yeriyle ilgili Cumhuriyet Halk Partisi Meclis üyeleriyle birlikte çekimser kararımızın çekincelerini defalarca anlattık. Çekincelerimiz, Burdur halkının önümüzdeki süreçte sağlık hizmetlerine ulaşımının yetersizliği açısından değildir. Bizim vatandaşımızın sağlık hizmetlerine ulaşımında bazı gecikmeleri yaşayabileceği ve kendi dinamiklerinden oldukça farklı bir noktaya götürüleceği ile ilgilidir. Bunu defalarca söyledik. Yeni bir hastane yapılmasının asla karşısında değiliz. Ama yeni yapılacak hastanenin bir yatırım enstrümanı olarak görmekten çok öncelikli bir ihtiyaç olduğu bir kere daha düşünülerek hareket edilmesi gerektiğini defalarca söyledik.

Son olarak şunu söylemek isterim. Bizim 35 mahallemizin her bir bireyi diğerinden ne çok daha önemlidir ne de daha çok önemsizdir. Biz vatandaşımıza eşit, ilkeli, siyaset dışı, rozetimizi yakamızdan çıkartmış, ama hizmeti noktasında yerinde uygulayabilme adına gece gündüz demeden çalışıyoruz. Vatandaşımızın bize gösterdiği teveccühle de daha güçlü oluyoruz; daha gayretli oluyoruz. Bu bakımdan sizin aracılığınızla bir kere daha teşekkür etmek istiyorum; verdiği destekten, bize gösterdiği hoş görüden; ve önümüzdeki süreçte de Burdur halkı için gece gündüz demeden çalışacağız.

-Çok teşekkür ederim.

-Ben de teşekkür ederim.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir