Belediye Engelli Gecesine, Vali Yılmaz ve devlet Erkanına tepki Damga Vurdu

Burdur Belediyesi’nin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Serenler Otel’de engelli vatandaşlara ve ailelerine verdiği yemekli gecede, geceye katılmayan Vali ve diğer devlet görevlilerine sert eleştiriler geldi. Yıllardır düzenlenen ve geçmiş etkinlikleri bilen, ismini vermek istemeyen bazı engelli aileleri de başta Vali Yılmaz olmak üzere devlet erkânının etkinliğe katılmayışlarını yadırgadıklarını belirttiler. Gecede hazır bulunan ve KıvılcımHaber’e konuşan bağımsız Meclis üyesi, Sakatlar Konfederasyonu İl Temsilcisi, iş adamı Mehmet yavuz Kaya, “nerede Vali? Nerede devlet erkânı? Cumhurbaşkanı duysa bunların kulağını çeker!” diye sitem etti.

Gecede yaptığı konuşmada göreve geldiklerinden beri “engelsiz bir Burdur yaratabilme çabası içinde oldukları”nı, “sözde değil özde beraber oldukları”nı, “laf olsun diye sadece fotoğraf çektirmek için engelli yurttaşlarımızın yanında yeralan değil,  onların engellerini ortadan kaldırabilmek için empati kuran bir anlayış içerisinde görevlerini yaptıkları”nı vurgulayan Başkan Ercengiz’in yanısıra, geceye geçmişte hep katılan Burdur Valisi Şerif Yılmaz’ın, Garnizon Komutanının, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü’nün, Mili Eğitim Müdürü’nün katılmayışlarına bağımsız Meclis üyesi, Sakatlar Konfederasyonu İl Temsilcisi, iş adamı Mehmet yavuz Kaya sert tepki gösterdi; “nerede Vali” diye sorgulayarak, “Sayın Cumhurbaşkanı bunları duysa bunların kulağını çeker” dedi.

NEREDE VALİ? CUMHURBAŞKANI DUYSA KULAĞINI ÇEKER!

15 yıldır geleneksel hale gelen Engelliler Gecesi’ne bazı çevrelerin gösterdiği ilgisizlikten dolayı üzüntü içinde olduğunu ifade eden Sakatlar Konfederasyonu Burdur İl Temsilcisi ve Burdur Belediyesi bağımsız Meclis üyesi, işadamı Mehmet Yavuz Kaya, “çok acı bir şey! Nerede Vali, nerede Garnizon komutanı, nerede Milli Eğitim Müdür, nerede Aile, sosyal Hizmetler İl Müdür? Bunları Cumhurbaşkanı duysa kulaklarını çeker” diye sorguladı.

Yavuz Kaya şunları söyledi:

15 YILDIR YAPILAN GELENEKSEL ENGELLİLER

GECESİNE ESKİDEN DEVLET TOPYEKÛN KATILIRDI; KÜÇÜK SÜRTÜŞMELERİ BIRAKALIM!

“Dünya Engelliler Günü nedeniyle Burdur Belediyesi’nin düzenlediği gecede engelliler hep birlikte eğleniyorlar. Bu etkinlikler 15 yıldır geleneksel hale geldi” diyen Kaya, “ne yazık ki bu yıl ben çok üzüldüm. Neden? Bu memleketin bir Belediye Başkanı var bir de devletin başı olarak Vali var. Valimiz nerede? Burdur Valiliğini temsil eden bir kişiyi göremiyorum. Çok acı bir şey! Eskiden bu yemeklere Burdur Valisi katılırdı. Belediye Başkanı katılırdı. Garnizon komutanı katılırdı. Aile, Sosyal Politikalar Müdürü katılırdı. Milli Eğitim Müdürü katılırdı. Şimdi nerede bunlar? Engellilerin yanında olmak farklı bir şeydir. İnsanlar çeşitli fotoğraflar çektirebilirler. Çeşitli etkinlikler yapabilirler ama sözde değil özde engellilerin yanında olmak lazım. Sözde engellilerin içinde olduğunuz zaman maalesef bu iş olmuyor” diye konuştu.

VALİ’Yİ ENGELLİLERE KARŞIYAPMIŞ OLDUĞU

BU DAVRANIŞTAN DOLAYI ÖZÜR DİLEMEYE ÇAĞIRIYORUM

Kaya konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bakın burada evi yurdu olmayan insanlar var. Onlar sokakta yatıyor. Bunlara ev lazım. Kendi aldıkları gelir yetmiyor. Biz onları çöp toplayan dilenen insanlar olarak görüyoruz. Hâlbuki onlar da bir insan. Can taşıyorlar. Devletin bunların yanında olması lazım. Ben Sakatlar Federasyonu İl Temsilcisi olarak konuşuyorum. Bu nedenle Sayın Valiyi engellilere karşı yapmış olduğu davranıştan dolayı engellilerden özür dilemeye davet ediyorum. Bu, bu şekilde olmaz. Sayın Cumhurbaşkanımız bunu duymuş olsa Sayın valimizin kulağını çeker. Sayın Cumhurbaşkanı sizler çok güzel şeyler yapmaya çalışıyorsunuz. Ama bir taraftan da kısır çekişme yüzünden ilde bazı olumsuzlukları yaşıyoruz. Ben bunu Burdur ilinin haketmediğini düşünüyorum.”

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.