Başkan Gündüzalp’ın 12 Mart mesajı

“İstiklal Marşı tarihten silinmek istenen bir milletin Kurtuluş Savaşı’nı nasıl kazandığının belgesidir. Milletimizin özgürlük umudunu yeşerterek ilham kaynağımız haline gelen İstiklal Marşı, aynı misyonu bugün de sürdürmektedir.

      Milletleri millet yapan en önemli değerler, birlik, beraberlik, dil, inanç, vatan, namus, şeref, bayrak, tarih gibi insani hasletlerdir. 12 Mart ülkemiz ve milletimiz için önemli bir gündür. Zor şartlar altında varlık mücadelesi verilen 1921 yılının 12 Mart’ında, ülkemizin büyük şairi Mehmet Akif’in yazdığı eser, TBMM tarafından milli marşımız olarak kabul edildi. Milli Marş olarak kabul edilmesi sürecinde, TBMM’de duygu ve coşku yüklü sahnelerin yaşanmasına kaynaklık eden İstiklal Marşı, içeriğinde yer alan bağımsızlık, birlik ve inanç değerleriyle gerçek bir milli mutabakat metnidir.

Büyük devlet ve millet olmanın göstergelerinden biri de tarihte yaşanan olayları ve insanlarımızı hayırla yâd etmektir. Tarih, sadece mazi değil, aynı zamanda yaşadığımız süreçtir. Dolayısıyla ortak hafızalarımızı tazeleyerek, ibret ve örnekler alarak geleceğimizi en ideal şekilde oluşturma gayretinde olmalıyız. Millet olarak her yönden kendimizi ilerletme yolunda azmettiğimiz birlik ve kardeşliğimizi pekiştirmeye çabaladığımız bu süreçte, İstiklal Marşı ve Mehmet Akif’i anmak ve anlamak önemli bir imkân olarak görülmelidir.

Genç kuşakların, Mehmet Akif’in başta İstiklal Marşı olmak üzere, eserlerinin bütününde yer verdiği yol haritasını takip ederek, ülkemizin gelişmesine, dönüşmesine ve güçlenmesine katkı sağlayacak adımlarla geleceğe kararlılıkla yürüyeceklerine inanıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 101. yılında bu güzel vatanı bizlere emanet eden, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi, gazilerimizi ve merhum Mehmet Akif Ersoy’u, saygıyla ve rahmetle anıyorum.”  

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.