Mv. Göker’in 12 Mart mesajı

TBMM İdare Amiri ve Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, 12 Mart İstiklal Marşımızın Meclis’te kabulünün yıldönümü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Mv. Göker, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bundan tam 101 yıl önce, Türkiye Büyük Millet Meclisimizin ayakta alkışlayarak kabul ettiği İstiklal Marşımız, Kuvayı Milliye ruhunu mısralarında barındıran ve dünya üzerinde eşi benzeri görülmemiş bir kahramanlık destanının yazılı halidir.

İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy bu muhteşem eseri için, “O şiir bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır. Benim millete karşı en kıymetli hediyem budur. Allah bu millete yeniden bir milli marş yazdırmasın” demiştir.

Birinci Dönem Burdur Milletvekilliği de yapmış olan Mehmet Akif Ersoy’a, dönemin parasıyla İstiklal Marşı’nı yazmış olması karşılığında 500 lira verilmiş, o ise parayı almayarak bir hayır kurumuna bağışlamıştır.

Türk milletinin özgürlüğe ve bağımsızlığa olan sevdasını “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım” dizelerinde açık bir şekilde dile getirmiştir.

Birlik ve beraberlik ruhumuzun anlamı olan İstiklal Marşımıza herkesin sahip çıkması gerektiğine ve milletimiz özgür ve bağımsız yaşadığı sürece milli marşımızın aynı coşku ve heyecanla herkes tarafından hep bir ağızdan söyleneceğine olan inancım tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Marşımızın büyük Şairi Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere bağımsızlık savaşımızın tüm kahramanlarını, şehitlerini ve gazilerini minnetle, şükranla anıyor, saygılarımı sunuyorum.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.