Başkan Keyik, artık ekonomiye odaklanılmalı

BUTSO Başkanı Keyik, ÖTV indirimi gibi uygulamaların devamının önemine işaret etti

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik yazılı bir açıklama yaparak, Mahalli İdareler Seçimlerini müteakiben ekonomi alanında “stratejik önemi yüksek bir süreç”in başladığını belirterek, Türkiye’nin önündeki 5 yıllık seçimsiz geçeceğini ileri sürdüğü dönemde, devletin acil reformların hayata geçirilmesini beklediklerini ifade etti. Başkan Keyik, “bazı ticaret sektörlerinde KDV ve ÖTV indirimiyle başlatılıp, ilave istihdam ile devam eden reformlar her kesimi ilgilendirecek kadar genişletilmesi önem taşımaktadır” dedi.

Burdur Sanayi ve Ticaret Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik seçim sonrası ekonomiyle ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Başkan Keyik, acil reformların hayata geçirilip, bazı sorunlara kalıcı çözümler bulunmasıyla sanayi ve ticaret kollarında rahatlama oluşacağını vurguladı. Nisan 2019 döneminden itibaren iş dünyasının beklenti ve bakış açısını aktaran Başkan Keyik, “öncelikle seçilen belediye başkanlarımızı, il genel meclisi üyelerimizi, belediye meclisi üyelerimizi ve muhtarlarımızı şahsım ve yönetim kurulum adına tebrik ediyorum. 31 Mart Mahalli İdareler Yerel Seçimlerinin ardından başlayıp 5 yıla yakın bir süreçte seçimler olmayacak. Bu 5 yıllık dönemde devletimizin aldığı acil reformlar kısa vadede ve orta vadede hayata geçirilmesini bekliyoruz. Bazı ticaret sektörlerinde KDV ve ÖTV indirimiyle başlatılıp, ilave istihdam ile devam eden reformlar her kesimi ilgilendirecek kadar genişletilmesi önem taşımaktadır” dedi.

Başkan Keyik, 2018 yılı ağustos ayından itibaren etkili olan ekonomik dalgalanmaların sona erdiği bir sürecin başladığına dikkat çekerek, “planlanmış ve planlanmakta olan tüm ekonomik reformların adım adım uygulanması beklentisi içerisindeyiz.  Geçmişten gelen veya sonradan oluşan temel sorunlara kalıcı çözümler üretilecek bir dönem olması yapısal reformlara geçilerek, iş dünyasına, yerli üretimlere karşı pozitif ayrımcılık yapılması ve de bunların himaye edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.  Bu minvalde de gelir dağılımı, bölgeler arası dengesizlik, tarım ve hayvancılıktaki yerlilik oranı ve fiyat istikrarsızlığı gibi konularda reform düzeyinde yenilikler bekliyoruz” dedi.

Asya, Afrika, Avrupa ve tüm dünyada ticaretin kullarının değiştiğine ve Türkiye’nin de buna göre pozisyon alması gerektiğini vurgulan Başkan Keyik, “dünyada ticaretin kurallarının değişmeye başladığı gerçeği de gözden kaçırılmamalıdır. Dünya ekonomisinin üçte ikisinin tek pazarda buluşması söz konusudur. Bu oluşum için dünyanın büyük ekonomileri kendi aralarında müzakerelere girmiş, anlaşmalar yapmıştır. Ülke olarak hedefimiz bu sürecin içerisinde yeni oluşacak pazarda yerimizi almak olmalıdır” şeklinde konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir