Başkan Özbek: “Yeşilova’da 20 binin üzerinde ağaç diken en büyük çevreci benim”

 Uzun süredir üzerinde çalışılan, 15 bin bilet satıldığı, büyük paralar harcandığı belirtilen Yeşilova Gençlik Festivali çevrecilerin baskısı altında. Valilik’ten izin sürecinde yoğun çalışmalar sürdüren Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek,  “en büyük çevreci benim”, “Yeşilova’da 20 binin üzerinde ağaç diken bir çevreciyim. Göl’ün betonlaşmaması konusunda da en büyük çabayı ben harcadım” dedi.

Selda Bağcan ve Boom Pam, Can Bonomo, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Teoman, Manga, Ezhel, Hayko Cepkin gibi isimlerin katılacağı ve 3 gün sürecek, Yeşilova esnafının ve vatandaşlarının dört gözle beklediği Yeşilova Gençlik Festivali geri sayıma geçti. Gecesini gündüzünü bütün zamanını festival çalışmalarına harcayan Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Gök, “en büyük çevreci benim”, “Yeşilova’da 20 binin üzerinde ağaç diken bir çevreciyim. Göl’ün betonlaşmaması konusunda da en büyük çabayı ben harcadım” dedi.

ÇEVRECİLER SOYUT KAVRAMLAR ÜZERİNDEN FİKİR YÜRÜTÜYOR

İlk anda çevrecilerin hışmına uğrayan, her yıl yapılan geleneksel Yeşilova Gençlik Festivali üzerine, CNN Türk ‘Yeşil Doğa’ isimli programın yapımcısı ve sunucusu olan Güven İslamoğlu’nun Twitter üzerinden yaptığı gibi, sahayı hiç görmeden, soyut kavramlar üzerinden yorum yapılmaktadır. Birgün Gazetesi’ndeki habere göre, İslamoğlu, paylaşımında, “Salda Gölü. Çok özel bir yer. 30 bin kişi festival ve kamp yapacakmış. Tanıtım içinmiş. Sahili mahvedecek tanıtım mı olur. Son interrail Mengen kampında gördük. Orman çöp deryasıydı. Burada ateş yakarlarsa felaket olur. Gidin bir statta yapın, doğayı rahat bırakın” dedi.

BAŞKAN ÖZBEK: KİRLENMESİNE İZİN VERMEYİZ

KıvılcımHaber’e konuşan Yeşilova Belediye Başkanı CHP’li Nuri Özbek, üç gün sürecek festivalin esnaf için gelir kapısı olacağını, ilçenin tanıtımına katkı sağlayacağını söyledi. İddia edildiği gibi festivalin Salda’ya zarar vermeyeceğini kaydeden Başkan Özbek, “ilçemizi turizm beldesi yaptık. Türkiye ve dünyada tanınmaya başladı. Ben belediye başkanı olduğum müddetçe hiç kimse burayı betonlaştıramaz. Salda Gölü’nün kirlenmesine kesinlikle karşıyız. Göl kıyısındaki kimi tesislerin kanalizasyon sorunlarını çözdük. Festivale yaklaşık 25 bin kişinin katılması bekleniyor. 15- 16 bin bilet sattık. Ben iyi bir şey olacağını düşünüyorum. Eleştiriler mutlaka olacak. Yaptığımız her şeyi eleştiriyorlar. Ne kadar iyi yaparsak yapalım mutlaka karşı çıkan olacak. Bana göre festival göle zarar vermeyecek, ilçemize ve esnafımıza kazanç sağlayacak” dedi.

Ünlü sanatçıların geleceğini, büyük bir festival olacağını, Göl’e hiçbir zarar vermeyeceğinin altını çizen Başkan Özbek, “bazı çevrecilerin faaliyetlerini izliyorum. Ben onlardan daha iyi doğacıyım. Şu etrafta ne kadar ağaç varsa biz dikmişizdir. Onların dikili bir ağacı var mı?” diye sorguladı.

FESTİVALE KARŞI ÇIKANLAR ÇEVREYİ

KORUSALARDI ÖNCE AOÇ’Nİ KORURLARDI;

FESTİVAL GÖL’DEN 500 M YUKARDA; 150 DÖNÜMLÜK ARAZİDE

“Festivale karşı çıkanlar çevreyi korusalardı Atatürk Orman Çiftliğini korurlardı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ’nün) ormanlarını korurlardı. Koruyamadıkları belli” şeklinde konuşan Başkan Özbek, “Yeşilova’da neyi koruyacaklar? Festival yapılacak alan Göl’ün 5 00 metre uzağında. Göle hiçbir şekilde zarar vermeyecek uzaklıkta. İzim festival alanımız yaklaşık 150 dönümlük alan. Çadırlarımızı da buraya kuracağız. Misafirlerimizi bu alanda ağırlayacağız. Bu alanın arkasında da 60 dönüme yakın araba park edilebilecek yerimiz var. Konuklarımıza 10 bin kişilik çadır kuracağız. Su, kanalizasyon, tuvalet sorununu çözeceğiz. 100-150 kadar altı sızdırmaz tuvaletler kurmayı düşünüyoruz. Kesinlikle doğaya hiçbir zarar vermeden bu işi tamamlayacağız” dedi.

Başkan Özbek şu görüşleri savundu:

“Burada daha önce DE festival oldu. Bıraktıkları pislikleri ben temizledim. O zaman da söylentiler olmuştu; festival yapılmış da, çöplerini bırakıp gitmişler de! Her zaman her yerde çöp bırakılıyor. Ben haftada 2 gün 40 tane görevlimle ve araçlarımla gölün çevresindeki misafirlerimizin bıraktığı çöpleri, pislikleri temizliyorum. Bu benim görevim.

“Ben gölümüzün korunmasını, çocuklarımıza temiz bırakılmasını istiyorum. Bunun için çaba harcıyorum. Ben Salda Gölü’nün bir Uzun Göl olmamasını istiyorum. Uzun Gölü gördüm; uzun havuz olmuş artık. Salda Gölü temiz kalacaktır. Bakir kalacaktır. Ben belediye başkanı olduğum sürece Gölün kirlenmesine, çevrenin betonlaşmasına, Gölün manzarasının bozulmasına izin vermedim, vermeyeceğim. Çok şikâyetler oldu ben izin vermediğim, burayı açmadığım için. Ben onlara izin verseydim bu çevrecilerin hiçbir sözü geçmezdi.”

BANA YEŞİLOVA’DA ÇİÇEKÇİ

BAŞKAN DERLER; NEDEN? ÇÜNKÜ 22 BİN AĞAÇ DİKTİK

“O çevreciler gelsinler, görüşelim konuşalım. Ben kendimi doğaya adamış bir insanım. Yeşilova’da çiçekçi başkan diye anılıyoruz. Niçin? Çünkü Yeşilova’da 20-22 bin ağaç diktik.”

Festivalden ilçe için beklentilerinin ne olduğu sorusuna da Özbek Başkan şöyle cevap verdi:

“Benim 8 yıldır seçim vaatlerimden biri ilçemizi tanıtmak, turizmi açmaktı. 170-180 milyar lira arasında bir harcama yaptık. Şunu gördük. Bizim fırınlarımız çalıştı. Kasaplarımız çalıştı. Kasaplarımız çalıştı. Pastanelerimiz çalıştı. Otellerimiz çalıştı. Benzin istasyonlarımız, otobüs şirketlerimiz, taksicilerimiz, hepsi para kazandı. Para kazanmayan birkaç kişi de turizm istemiyoruz propagandası yapıyor. Göl bizim kalsın istediler. Göl gene onlarındır her zaman. Sadece Göl’de 3-4 ay turizm mevsimi yaşanmaktadır. Geçen yıl yaklaşık 260 bin kişi ilçemizi ziyaret etti.  Bu yıl 500 bini geçeceğini düşünüyoruz. Geçmişte yaşadığımız en büyük sorun tuvalet yetersizliği idi. Soyunma kabinleriydi. Ben bu yıl bu sorunu çözmek istiyorum. Hala bu konuda bir yardım alamadık. Biz sadece müsaade istiyoruz. Para istemiyoruz. Ben her zaman para sorununu çözdüm. Türkiye’nin borçsuz tek belediye başkanıyım. Ben her zaman her durumda bu sorunları aşarım. Yeter ki izin versinler. İlçemize daha fazla turist gelirse daha fazla gelir olacağını düşünüyorum. Geçen yıl 7-8 milyon bir gelir oldu. Bu yıl daha fazlasını bekliyorum. Başka gelir kaynağımız yok. Kim karşı çıkarsa çıksın, kim takoz koyarsa koysun ben bütün engelleri aşacağım. İlçemizin bir turizm ilçesi olmasını, bir Didim, bir Side olmasını sağlayacağım. Bazıları engel olmaya çalışacaktır. Atatürk bir sözü vardır. Önüme çim çıkarsa çıksın, önüme ne engeli çıkarsa çıksın eğer ülke menfaatine çalışıyorsa çalışmaya devam etmek gerekmektedir.”

ORGANİZASYONUN SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ DE VAR

Sadece para kazanmayı değil sosyal sorumluluk projeleri de bulunan Yeşilova Gençlik Festivali Organizasyonu Halkla İlişkiler Sorumlusu Hande Yağızlar da KıvılcımHaber’in “çevreciler çok tepkili Göl’e zara vereceğiniz konusunda. 10-15 bin kişinin ihtiyaçlarını nasıl gidereceksiniz; nasıl barındıracaksınız onları?” şeklindeki sorularını cevapladı.

Yeşilova Gençlik Festivali Organizasyonu Halkla İlişkiler Sorumlusu Hande Yağızlar

Festival için 2 yıldır hazırlık yaptıklarını belirten Yağızlar şunları söyledi:

“Belediye Başkanımız Nuri Özbek’le beraber bu proje üzerinde çok çalıştık. Alanda tuvalet yetersizliği var. Buraya seyyar tuvaletler getireceğiz yaklaşık 200 civarında, duşla birlikte… Pislik vidanjörlerle şehir dışına atılacak. Hiçbir şekilde Göl’e ulaşmayacak.

Onun dışında ağaçlandırma projelerimiz var.

Bir hayvan barınağı yaptırmayı düşünüyoruz.

Ayrıca mavi kapak projemiz var. 200 bin tane mavi kapak toplayarak ihtiyaç sahiplerine tekerlekli sandalye dağıtacağız.

600 kişilik bir personel ekibimiz var. Her günün sonunda çöpler toplanacak. Bu çöplerle “Atıktan Sanata” adında dev bir heykel yapmayı düşünüyoruz. Böylece insanlara çöpün ne kadar büyük olduğunu, yarattığı pisliğin ne kadar büyük olduğunu göstermeyi amaçlıyoruz.

Festivalimiz boyunca kesinlikle cam şişeler kullanılmayacak. Pet bardaklarda servis yapılacak. Hatta kamp içinde standlarda bardağını geri getirene indirimli kampanyalarımız olacak. Ki pet bardak kullanımını azaltabilelim.”

Bu Haberi Paylaş

Yeni Yorum Yapıldı “Başkan Özbek: “Yeşilova’da 20 binin üzerinde ağaç diken en büyük çevreci benim””

  1. Festival ve çok turistler getirmek ne faydalı var – bilgisizlik dolaydan çevre ve çok önemli bir özel gölü çooook zarar veriyor. Tonlerce çöpler ve pislik brıkan insan var.
    Size çook iyi anlıyorum ve destekliyorum. Türkiye o kadar (hala) güzel bir ülke.
    Bir hayvan hiç pislik brıkmıyor- örnek olarak alın! Insan eğitim sadece para üzerinde oluyor. Kim her hangı bir şey birakıyor hemen o anda 500TL alın.
    Bir dünyada hepimiz yaşıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.