Başkan Şimşir: “Tek çözüm, milli devrimci anayasa”

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs üzerinden ülkemize yönelen çok ciddi silahlı ABD tehdidi şartlarında aniden ülke gündeminin başına yerleşen, ABD güdümlü muhalefetin PKK ile toplantılar yaptığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da önceki gün değindiği yeni anayasa konusunda partisinin görüşlerini açıklayan Vatan Partisi Isparta İl Başkanı Bilal Şimşir, Vatan Partisi olarak yeni bir anayasa ile ilgili çalışma yaptıklarını, Genel Merkez’den bir ekiple o dönem Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e sunduklarını, ayrıca Genel Başkan Perinçek’in konuyu  kitaplaştırdığını belirterek, -yeri ve zamanı olmamakla beraber illa da bir anayasa yapılacaksa- yapılacak olan anayasanın temelinin, ülkemizin 2014 yılından bu yana girdiği milli devrim süreci olabileceğini ifade etti.    

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs üzerinden Türkiye’ye ABD tarafından çok ciddi tehditler geliyor.

Batı ve ABD, saldırmazdan önce tekmil kuvvetleriyle Türkiye’yi şeytanlaştırmaya, Irak’ta, Suriye’de yaptığı gibi Cumhurbaşkanını “diktatör” ilan etmeye, silahlarını ülkemize çevirmeye başladı.

Piyasalarımız, Kovid19 salgının iyice ateşlediği ekonomik krizle çalkalanıyor.

İşsizlik ve enflasyon ortalığı yangın yerine çevirmiş durumda.

Kitlelerdeki hoşnutsuzluk ve bunu kullanarak bir kaos ortamı hazırlamak amacında olan provokatörlerin faaliyetleri giderek artmaktadır.

İşte bu şartlarda ülke gündemine aniden yeni bir anayasa yapma tartışmaları düştü.

Daha önce muhalefet partilerinin PKK/HDP ile bu konuda ortak toplantılar yaptığı basına yansımıştı.

Önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan da yeni anayasa yapmayı ülkenin en temel meselesi ilan etti.

2014’TEN BERİ YAŞANAN MİLLİ DEVRİM SÜRECİ

Bu kapsamda Türkiye’nin en temel meselesinin, salgının kamçıladığı ve köpürttüğü ekonomik kriz, enflasyon ve işsizlik olduğu şartlarda gündemin başına oturan yeni anaysa konusunda KıvılcımHaber’e konuşan ve partisinin görüşlerini açıklayan Vatan Partisi Isparta İl Başkanı Bilal Şimşir, yersiz ve zamansız olmakla birlikte eğer yeni bir anayasa yapılacaksa bunun temelinin ülkemizin 2014 yılından bu yana girdiği milli devrim süreci olabileceğini ifade etti.

“VATANIN BÜTÜNLÜĞÜ, TERÖRÜN BİTİRİLMESİ, BAĞIMSIZ VE ÜRETEN TÜRKİYE”

Yeni dönemin anayasasının temeli olarak ileri sürdüğü 2014 yılından bu yana yaşanan sürecin özelliklerini, “vatanın bütünlüğü, terörün bitirilmesi, bağımsız ve üreten Türkiye” olarak belirten Başkan Şimşir, bu sürecin aslında bir devrim programı olduğunu, yapılan işlerin bir devrim programının uygulanması olduğunu vurguladı. Silivri duvarlarının yıkılması ve FETÖ’nün belinin kırılmasıyla başlayan her biri birbirinden üstün devrimci eylemler olan bu programın esaslarının, Mehmetçiğin ABD piyonları FETÖ ve PKK’nın üzerine yürümesi, Fırat kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı operasyonlarıyla ABD’ye karşı savaşması ve Kürt (gerçekte ABD-İsrail) koridorunu yarması, 2016 yılında ABD Gladyosu- silahlı terör örgütü FETÖ’nün ezilmesi olduğunun altını çizen Başkan Şimşir, şimdi de o sürecin Üretim Devrimi ayağına gelindiğini belirtti. Başkan Şimşir, “bunu anayasallaştırırsak, bu sürecin hedeflerini gerçekleştirirsek, yeni bir anayasa gerçekten de Türkiye’nin ihtiyacı olur” diye konuştu. Böyle bir anayasa, 19’uncu yüzyılın ortalarından bu yana süren milli demokrasi devrimi sürecimizin yarattığı temel formülasyonlara da uygun olacağını, bağımsızlığı çiğneyen emperyalist Batı’dan kotarılmış “demokratik, laik, sosyal, hukuk devleti” formülasyonunu da aşacağını, gerçek milli demokratik rotaya gireceğini belirtti.

BATI’NIN DAYATTIĞI BÖLÜCÜ ANAYASA

“2007-2012 yıllarında Batı’nın dayattığı Bölücü-Liberal Anayasa girişimi”nin de canlandırılamayacağını, o Anayasanın, “2020 yılı Ocak-Mayıs aylarında CHP-İyi Parti-HDP-Saadet Partisi ortaklığıyla İbrahim Kaboğlu başkanlığında yeniden kotarılmış” olan ve “Türk Milletinin kabul etmediği ‘Sivil Anayasa’nın bir kez daha denenemeyeceği”ni de vurgulayan Başkan Şimşir, eğer o anayasayı bir kez daha “Türkiye’nin önüne koyarsanız hem Cumhur İttifakı çatlar hem de Ak Parti içinde bir bunalım olur. O anayasayı bugün CHP ve İyi Parti savunuyor. Onların alkışını ve desteğini alırsınız” dedi.

VATAN PARTİSİ’NİN ÖNERİSİ

Önerilerinin ne olduğunu sorduğumuz Başkan Şimşir şu formülasyonu ileri sürdü:

“Yeni bir Anayasanın birinci maddesi şöyle olmalıdır: ‘Türkiye Devleti Cumhuriyetçi, Milliyetçi, Halkçı, Devletçi, Laik ve Devrimcidir.’ Şimdi bunu koydunuz mu anayasanın başına, arkası gelir. Yeni Anayasa, 2014 sonrası Vatan Savaşı sürecinin ve önümüzdeki Üretim Devrimi gündeminin Millî Devrimci Anayasası olabilir. ‘İkinci İstiklâl Savaşı’ koşullarında Yeni Anayasa, ancak Türk Devriminin Anayasa mirası temelinde oluşturulabilir. Vatan Partisi, bu anlayışla Türkiyemiz için Millî Devrimci Anayasa önerisini hazırlamış ve TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek ile TBMM Anayasa Komisyonu Başkanlığına sunmuştur. Bu önerimiz ayrıca kitap halinde basılarak kamuoyunun değerlendirmesine de sunulmuştur. Cumhurbaşkanımız Sayın Tayyip Erdoğan da, AK Parti MYK’da ‘siyasette devrimci bir çizgi’ izlediklerini onaylayarak, Türkiye’nin sorunlarının çözüm yolunu saptamış bulunmaktadır.”

TÜRKİYE’YE EN UYGUN SİSTEM: PARLAMENTER HÜKÜMET SİSTEMİ

Türkiye’ye en uygun sistemi konusunda partisinin görüşlerini sorduğumuz Başkan Şimşir bu konuda da kamuoyuna şu açıklama bulundu:

“Üç tane hükümet sistemi var. Birincisi, bütün iktidarın Meclis’te olduğu sistem. Kuvvetli Meclis; her şey orada. Meclis’in merkezde olduğu bir hükümet sistemi. İkincisi, Başkanlık sistemi; Meclis sisteminin karşısındadır. Güçler arasında kalın duvarlar vardır. Üçüncü sistem Parlamenter sistem ise bunların ortasındadır. Kuvvetler arasında çok sert ayrımlar yoktur. Türkiye’ye en uzak sistem Başkanlık sistemidir. Türkiye için en uygun sistem, Türk devrim geleneğimizin yarattığı Parlamenter Hükümet Sistemidir. Türkiye’nin önünde aşırı zorluklar var. Bu zorlukları aşırı demokrasi ile değil kuvvetli yürütme ile aşabiliriz.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir