Batı, Türkiye’yi püsküllü belaya kışkırtıyor

Suriye’de Türk uçağı düşürüldü. Suriye sınırlarımızı ihlale başladı. Angajman kurallarını değiştirerek Türkiye de tedbir aldı. Müteakiben sınır ihlali yapan bir Suriye uçağını da biz düşürdük. Şimdi Orta Doğu’daki mevzilenmelerde oluşan önemli değişiklikler, dünya dengelerindeki bozulmayı Asya ve Avrasya aleyhine tahammül edilemez sınırlara ulaştırmışa benziyor. Zira Rusya apar topar Esad lehinde olaya ağırlığını koydu; bir süredir terör cephelerini havadan bombalıyor. Bu arada sınırımızı ihlal eden bir Rus uçağı nedeniyle Rusya’ya nota veriliyor ama angajman kuralları uygulanmıyor.  

DAVUTOĞLU’NUN “STRATEJİK DERİNLİĞİ”Nİ VE “KOMŞULARLA SIFIR SORUN” TEORİSİNİ KAŞIYOR

Batı ise, Rus jetinin sınır ihlali üzerinden Moskova’ya karşı kamuoyu yaratma peşinde düştü. Türkiye’yi novigasyon hatası diyerek özür dilemesine rağmen Rusya’ya karşı kışkırtma peşine düştü. ABD, İngiltere ve NATO’dan peş peşe açıklamalar geldi. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Rusya’nın hava sahası ihlalini müteakiben Türkiye’yle sürekli görüştüklerini söyledi. İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi NATO’nun Türkiye’yle omuz omuza olduğu açıklaması yaptı. NATO Genel Sekreteri de konunun görüşülmesi için Kuzey Atlantik Konseyi’ni toplantıya çağırdığını söyledi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesini “kabul edilemez” olarak değerlendirdi. Stoltenberg, konunun müttefik ülkeler arasında görüşülmesi için Kuzey Atlantik Konseyi’ni toplantıya çağırdığını söyledi.

Konuyla ilgili İngiltere’den de bir açıklama geldi. İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Twitter hesabından açıklama yaptı. Hammond, “Türk hava sahasına yönelik Rus ihlali hali hazırda çok riskli olan durumu daha ciddi hale getirmektedir. Bundan vazgeçmesi için Rusya Dışişleri Bakanlığına çağrıda bulunuyorum” mesajı paylaştı.

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore da, “Rusya’nın Türk hava sahasını ihlali pervasız ve endişe vericidir. Birleşik Krallık ve diğer NATO müttefikleri, Türkiye ile omuz omuzadır” diye tweet attı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir