Baykal, neoliberal “sol” ağalara cevap verdi

“AKP’ye karşı çıkmak mı Türkiye’ye sahip çıkmak mı” ikilemini ortaya atan ve gerçek bir devlet adamı ve aklıyla öne atılan Baykal, 2015 baharından beri PKK kuyruğunda debelenen, emperyalizmin kucağında devlet kuruculuğu ve solculuk arayan şaşkın solcular ve neoliberal çevrelere okkalı b ir cevap verdi. CHP Antalya Milletvekili ve CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal “bizim sorunumuz iktidarla hesaplaşmanın ötesinde Türkiye’ye sahip çıkmaktır. AKP’ye karşı çıkmakla Türkiye’ye sahip çıkmak arasındaki ayrımı yapabilmek devlet adamı olmanın gereğidir” dedi.

MESELE, AKP’YLE SAVAŞMANIN ÖTESİNDE TÜRKİYE’YE SAHİP ÇIKMA MESELESİ VE GÖREVİ

Deniz Baykal, “o ayı var ya o ayı, ne yamandır o ayı” durumu ve psikolojisinden bir türlü kurtulamayan, Cumhuriyet’in vatanı ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün tehlikeye girdiği, bu tehlikeye karşı savaşıldığı şartlarda durmadan geçmişin karanlıklarının ve hatıralarının girdabında debelenip duran, “bu duruma senin açılımın neden olmadı mı, ceremesini çek” dercesine esas vuruşu hala AKP ve Erdoğan’a yönelten acemi politikacı neoliberal solcu Kılıçdaroğlu ve şürekâsının “AKP’nin değirmenine su taşıma” ithamlarına cevap verdi. CHP eski Genel Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal “bizim sorunumuz iktidarla hesaplaşmanın ötesinde Türkiye’ye sahip çıkmaktır. AKP’ye karşı çıkmakla Türkiye’ye sahip çıkmak arasındaki ayrımı yapabilmek devlet adamı olmanın gereğidir” dedi.

SÖZKONUSU KONULARI KILIÇDAROĞLU’LA BAŞBAŞA GÖRÜŞTÜK

Deniz Baykal bir televizyon kanalında söylediği sözlerle ilgili tartışmaların büyümesi ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun değerlendirmesiyle ilgili olarak bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu’yla dile getirdiği konuları baş başa görüştüğünü vurgulayan Baykal, en son 26 Aralık günü akşamı 3,5 saat partinin sorunlarını konuştuklarını vurguladı.

GÖRÜŞMELERİN GEREĞİ YAPILABİLSEYDİ, AÇIKLAMA İHTİYACI DUYULMAZDI

Görüşme ile ilgili açıklama yapmayı Kılıçdaroğlu’na bırakan Baykal, “Parti grup toplantısında ve daha sonra bir televizyon programında yaptığım açıklamalar, parti ve ülke kamuoyunda bir duyarlılık yaratma ihtiyacından kaynaklanmıştır. Eğer yapılan ikili görüşmelerimizde ele alınan konuların, söylenen sözlerin gereği yapılabilmiş olsaydı kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmak gerekli olmayabilirdi” ifadelerini kullandı.

***

Baykal yakıcı sorunlar la ilgili şu görüşleri savundu:

TERÖRLE MÜCADELEYE DESTEK

Baykal “AKP’ye destek çıktığı” eleştirileriyle ilgili olarak da şu görüşleri savundu: “Bugün Türkiye, sıradışı iç ve dış boyutları olan bir tarihsel krizle karşı karşıyadır. Bu sorunların ağırlaşıp bir krize dönüşmesinden 13 yıldır iktidar olan AKP doğrudan sorumludur. Terörü muhatap alıp meşrulaştıran ve terörle müzakere eden AKP, bugünkü manzaranın doğrudan sorumlusudur.

Terörü ilçelere, mahallelere, sokaklara hatta hanelerin içine kadar taşıyan AKP’nin bu yanlış politikası karşısında, “ne yapalım beter olsun” diyecek halimiz yoktur.

Terörle mücadelenin başarılı olması ve buna destek olmak hepimizin görevidir. ‘Suriye sorunun bu hale gelmesine kim yol açtıysa altında kalsın bize ne’ deme hakkımız da yoktur. Bizim sorunumuz iktidarla hesaplaşmanın ötesinde Türkiye’ye sahip çıkmaktır. AKP’ye karşı çıkmakla Türkiye’ye sahip çıkmak arasındaki ayrımı yapabilmek devlet adamı olmanın gereğidir.”

SURİYE’DE ÇATIŞMALAR

Baykal’a yönelik eleştirilerden biri de Halep ve Suriye’deki etnik çatışmalarla ilgili sözleriydi. Baykal bu konuda da şunları söyledi:

“Bizim görüşümüz her kimliğin her mezhebin her medeniyetin bu kargaşadan salimen çıkmasını sağlamak olmalıdır. Maalesef kriz öncesine kadar bir arada yasayan insanlar artık birbirlerine ve kendi medeniyetlerine karşı savaş verir hale düşmüşlerdir.

Bu manzaraya dur diyecek bir uluslararası otoritenin oluşturulamamış olması utanç vericidir. Nusayrisi Sünnisi, Hıristiyanı 10 yıllardır bir arada barış içinde yaşadıkları günleri özler hale gelmişlerdir. Dışarıdan müdahale eden yabancı güçler bu krizi daha da artırmaktadırlar…

Bugün Ortadoğu’daki medeniyetlerin Halepiyle, Necefiyle, Kerbelasıyla, Erbiliyle, Kobanisiyle bütün kültürlerin, bütün kimliklerin korunmalarını ve barış içinde yaşamalarını istemekten başka hiçbir niyetim olamaz. Zulüm ve yıkım karşısında susamam…”

Baykal’ın çıkışını yorumlayan CHP’li eski toplar da tabandaki olumlu karşılanmayı doğrulamaktadır.

‘PARTİ TABANINDA OLUMLU KARŞILANDI’

Eski CHP Milletvekili Şahin Mengü Baykal’ın açıklamasının parti ya tabanında çok olumlu tepkiler aldığını belirterek şunları söyledi: “Devlet adamı gibi konuştu. CHP’nin kimsenin kuyruğuna takılacak bir parti olmadığını söyledi.”

“Partinin terör konusunda net bir tavır alması gerektiğini vurguladı. Bir anlamda Türkiye’nin sorunlarına milli cepheden bakmak gerektiğini ifade etti. Baykal’ın açıklamalarının CHP yönetiminde de etkili olduğu anlaşılıyor. Uzlaşma Komiyonu’ndaki tavrı da bunun göstergesi olduğunu düşünüyorum.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir