Türkiye’den AP Türkiye Raportörü Kati Piri’ye sert tepki

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri hakkında çok sert bir açıklama yaptı. Bozkır açıklamasında “Türkiye Raportörü Kati Piri, Türkiye’nin meseleleri hakkında tarafsızlığını yitirmiştir” ifadelerini kullanarak ateş püskürdü.

Ulusal kanal haberine göre, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri ve beraberindeki AP üyelerinden oluşan bir heyetle geçen hafta Diyarbakır’ı ziyaret ettiklerini, Kati Piri’nin, ziyaretten sonra kişisel web sitesinde bir metin yayımladığını belirterek, “bu metnin tek bir yerinde bile, Avrupa Birliği’nin resmen terör örgütü olarak tanımladığı PKK’ya terör örgütü denilmemektedir. Türk askerinin kesintisiz olarak sivillerin yaşadığı yerleri ateş altında tuttuğu iddia edilmektedir. Bölgedeki terör eylemlerinden ve yürütülen terörle mücadeleden bahsedilmezken, bütün yaşananlar iç savaş olarak tanımlanmaktadır” dedi.

Bozkır şunları söyledi:

PİRİ, PKK’Yİ DESTEKLEYEN ÖRGÜTLERLE GÖRÜŞTÜ

“Bu heyetin, Ankara’ya uğrama ihtiyacı duymadan doğrudan Diyarbakır’da terör örgütü PKK ile mücadelemizin en yoğun olduğu yerlere gitmesi, PKK terör örgütünü açıkça destekleyen örgütlerle görüşmelerde bulunması manidardır.”

ANKARA VE SUR’DAKİ 35 ŞEHİDİMİZİ VERDİĞİMİZ GÜNÜ PKK

DESTEKÇİLERİYLE GEÇİRMESİ TÜRKİYE’NİN ACISINA VE CAN KAYIPLARINA SAYGISIZLIKTIR

“Bu ziyaretiyle PKK’nın algı yönetimi operasyonuna hizmet eden Kati Piri’nin, gittiği yerlerde PKK’nın kanalizasyonları, evlerin bodrum katlarını cephaneliğe çevirmesinden, güvenlik güçlerimize sürekli saldırı düzenlemesinden, bölgede sözde otonom yapılar kurmak için şehirleri yakıp yıkmasından, okullara, hastanelere ve hatta ambulanslara saldırılarıyla masum sivilleri evlerini terk etmek zorunda bırakmasından hiç bahsetmemesi de ilginçtir. Ülkemizin durumuyla karşılaştırıldığında, bu saydıklarımdan çok daha az terör tehdidine maruz kalan bazı batı Avrupa ülkeleri Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin belirli maddelerinin uygulanmasını dahi askıya almaktadır.

“Kati Piri’nin ve beraberindeki heyetin, Ankara’daki terörist saldırıda 28 vatandaşımızın katledilmesinden hemen sonra cenaze töreninin ertesi günü, Sur’da 7 şehit verdiğimiz günü PKK destekçileriyle geçirmesi Türkiye’nin acısına ve can kayıplarına saygısızlıktır.”

TÜRKİYE MESELELERİ HAKKINDA TARAFSIZLIĞINI YİTİRMİŞTİR

Geçen yıl AP’nin Türkiye kararında 1915 olaylarını “soykırım” olarak yorumladığından dolayı raporu iade edilen ve “Türkiye’nin bugün karşı karşıya olduğu en hayati meseleyi dahi anlayamamış olduğu aşikâr olan” Türkiye raportörünün tarafsızlığını yitirmiş olduğunun altını çizen Bozkır, AP katılımcılarına, “Türkiye’yi anlamaktan uzak olan ve bu derece tarafgir davranan bir raportörün Türkiye hakkında hazırladığı ve Avrupa Parlamentosunda görüşülmeye başlanmış raporun ne kadar sağlıklı olabileceğini AB’deki dostlarımızın takdirlerine bırakıyoruz” şeklinde uyarıda bulundu.

Bozkır şu görüşleri ileri sürdü:

“AB ülkelerinde bir terör eylemi olduğunda acıları paylaşan ve terörü kınayan, ancak Türkiye’de her gün terörist saldırılarla canlarımız giderken bunu iç savaş gibi göstermeye çalışan hiçbir anlayışı kabul etmemiz, hoş görmemiz mümkün değildir.

TÜRKİYE’Yİ TERÖRE SERT DAVRANIYOR

DİYE ELEŞTİRMENİN İNSANİ DEĞERLERLE ALAKASI YOKTUR

Bozkır, tutumunda ısrar etmesi halinde AP Raportörünün Diyarbakır’da görüştüğü örgütlerin dışında muhatap bulamayacağı uyarısında bulunarak, “birçok AB ülkesinin nüfusundan daha çok sayıda 2,6 milyon Suriyeliye dinine, etnik kökenine ve niteliklerine bakmadan kapılarını açan Türkiye en kuvvetli insani duruşu sergilemektedir. İnsani duruş konusunda sicili temiz olan Türkiye’yi, her gün onlarca can alan terör örgütüne sert davranıyor diye eleştirmenin iyi niyetle, insani değerlerle, siyasi doğruculukla izahı mümkün değildir” diye konuştu.

Bozkır, sözlerini şöyle sonlardırdı:

TERÖRE KARŞI SERT MÜCADELEMİZ

KARARLI BİR ŞEKİLDE SÜRECEK VE BU MÜCADELEDE

YANIMIZDA OLANLARI DA, TERÖR ÖRGÜTÜNE DESTEK VERENLERİ DE UNUTMAYACAĞIZ

“Her gün canlarımızı alan, çocukları babasız, insanları evlatsız, eşsiz bırakan bu terör örgütüyle hukukun üstünlüğü çerçevesinde en sert şekilde mücadele hakkımızdır ve eli kanlı teröristler silahlarını kesin olarak bırakana kadar devam edecektir. Bu hayati mücadelemizde yanımızda olanları da, PKK terör örgütünün yanında saf tutanları da unutmayacağız.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir