Belediye Başkanı, Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in Tunceli’sini Dersim yapabilir mi?

Sözde ‘Komünist’ Başkan, Atatürk’ün Tunceli’sini tabeladan silip ‘Dersim’ yapacakmış!

Türkiye Komünist Partisi (TKP’den) belediye başkanı seçilen Fatih Mehmet Maçoğlu’ndan Atatürk karşıtı bir hamle daha geldi. Maçoğlu başkanlığındaki Tunceli Belediyesi Meclis toplantısından ‘Tunceli’ yazan belediye tabelasının ‘Dersim’ olarak değiştirilmesi kararı çıktı!

Ülkede etnik ayrılıkçılık ve Atatürk düşmanlığı faaliyetleri hız kesmiyor.

Tunceli Belediyesi Meclis toplantısında alınan kararlar kamuoyuna yansıdı. Evrensel gazetesinin aktardığına göre, alınan kararlardan biri de belediye tabelasından Tunceli isminin çıkartılarak “Dersim” yapılması oldu.

Kararda, “Belediyemiz hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı ‘Tunceli’ ibaresinin değiştirilerek yerine, ‘Dersim’ ibaresinin yazılması görüşülmesi sonucunda: Kentimizin kültürünü, tarihini ve inanç biçimini yaşatmak adına, belediyemiz hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı ‘Tunceli’ ibaresinin değiştirilerek, yerine ‘Dersim’ ibaresinin yazılması oy çokluğu ile kabul edildi” denildi.

Sözde “komünist” başkan Maçoğlu, kendini devlet, hükümet ve kanun yerine koyarak, sadece Meclis kararıyla ilde her şeyi yaparım moduna girmiş durumda. Bu girişimin, ya zırcahil cesareti ya da popülist bir uygulama olarak tarihe geçecek bir hamle olduğu belirtiliyor.

İL ADLARI KANUNLA DEĞİŞTİRİLİR

Mülki İdareler Kanunu’nun Mülki İdare Bölümlerinin Kuruluşları başlıklı bölümünde, il, ilçe ve bucak kurulması, kaldırılması, adlarının, bağlılıklarının, merkez ve sınırlarının belirtilmesi ve değiştirilmesini hükme bağlayan 2’nci maddesinin A bendinde, “İl ve ilçe kurulması, kaldırılması, merkezlerinin belirtilmesi, adlarının değiştirilmesi, bir ilçenin başka bir ile bağlanması kanun ile” yapılır demektedir. Bu duruma göre sözde “komünist” başkan Meclis kararı değil önce “kanun” çıkartmak zorunda.

ZAZACA VE KÜRTÇE HİZMET!

Tunceli Belediye Meclisi’nin başka bir kararında da, PKK’nin ve Öcalan’ın “anadil” konusundaki program ilkelerini hatırlatırcasına, “ilimizde yaşayanların Türkçe’nin yanı sıra çoğunluğunun Zazaca ve Kürtçe konuştuğu göz önünde bulundurularak belediye hizmetlerinin, ilde yaşayanların ihtiyaçları doğrultusunda Zazaca ve Kürtçe dillerinde de yürütülmesi oy çoğunluğu ile kabul edildi” denildi.

“CUMHURİYETE MEYDAN OKUMAKTIR”

Tunceli Belediye Meclisi’nin “Dersim” kararına Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan’dan sert tepki geldi.

Sert Twitterler paylaşan Reyhan şunları söyledi:

“Sayın İçişleri Bakanı @suleymansoylu ve Tunceli Valisi @tuncaysonel . Bu karar Cumhuriyete meydan okumaktır. 1935’te çıkarılan “Tunceli Vilayetinin İdaresi Hakkında Kanun”dan bu yana orası Tunceli’dir. Tabela değiştirmek, Anayasayı ve kanunu tanımamaktır. Müsaade etmeyiniz.”

ALKIŞLAYAN ‘ATATÜRKÇÜLER ORADA MI?

“Bu ‘komünist’ başkanı alkışlayan Atatürkçüler oralarda mı? Atatürk’ün Tunceli’sini ‘Dersim’ yapmaya kalkıyorlar. ABD Fox TV’sinin gazına gelip ‘nohut fasulye’ komünistini alkışlayan Atatürkçüler ses çıkarmayacak mı? 19 Mayıs’ta bir satır kutlama bile yayınlayamayan ‘komünist’”!

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.