Belediye Engelli gecesinde engelliler ve aileleri doyasıya eğlendiler

Sözde değil, özde beraberiz, birlik içerisindeyiz; sadece fotoğraf çektirmek

için engelli vatandaşlarımızın yanında yeralan değil, onların engellerini ortadan

kaldırabilmek için empati kuran bir anlayış içinde görevimizi yapıyoruz

Burdur Belediyesi’nin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle serenler Otel’de düzenlediği, Başkan Ercengiz’in partisince gene yalnız bırakıldığı, devletin de engellileri boş vererek ortalıkta gözükmediği geleneksel Engelli Yemeği, renkli görüntülere sahne oldu; duygulu anlar yaşandı. Engelliler doyasıya gönüllerince eğlendi. Başkan Ercengiz, “Dünya Engelliler Günü etkinliğinde engelli dostlarımızla, onların cefakâr ve özverili aileleriyle birlikteyiz” diye konuştu. Lafa gelince mangalda kül bırakılmamasına, engelliler ve aileleri hakkında hamasi ve duygu dolu nutuklar atılmasına rağmen Valiliğin, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Garnizon Komutanlığının geceye ilgi göstermeyerek katılmamaları dikkatler kaçmadı ve sert eleştirilere uğradı.

Yayınladığı mesajda, “büyük fedakârlıklar gösteren engelli ailelerinin yanlarında olduğumuzu ifade ederken, 3 Aralık Dünya Engelliler günü vesilesiyle tüm engelli vatandaşlarımıza mutlu huzurlu yarınlar dileyen” Vali Yılmaz’ın, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Garnizon Komutanlığı’nın devletin sinir uçlarındaki kısa devreler sebebiyle geceye katılmamaları dikkat çekti ve eleştirildi. Kameraya konuşmak istemeyen birçok engelli ailesi bu durumdan rahatsızlığını belirtti. Sakatlar Konfederasyonu Burdur İl Temsilcisi Mehmet Yavuz Kaya, “eskiden bu mekânda devlet de bulunur, engelli vatandaşlarımızı yalnız bırakmazdı. Şimdi neredeler?” diye sorguladı.

Geceye Başkan Ercengiz, Özürlüler Derneği Başkanı, Sakatlar Federasyonu İl temsilcisi ve Belediye bağımsız Meclis üyesi Mehmet Yavuz Kaya, Başkan yardımcısı, Meclis üyesi  Ali Say, meclis üyeleri , engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

SÖZDE DEĞİL ÖZDE, FOTOĞRAF

ÇEKTİRMEK İÇİN DEĞİL EMPATİ KURARAK BİRLİK İÇİN DEYİZ

Gecede bir konuşma yapan Başkan Ercengiz, “göreve geldiğimiz günden beri engelsiz bir Burdur yarabilme gayreti içindeyiz” dedi. Engelli vatandaşların taleplerini, “onların istediği şekilde ve en hızlı bir şekilde yerine getirmeye çalıştıkları”nı ifade eden Başkan Ercengiz, “sizler bize değer verdiniz, bizler de sizler için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Sözde değil özde beraberiz. Laf olsun diye sadece fotoğraf çektirmek için engelli yurttaşlarımızın yanında yeralan değil,  onların engellerini ortadan kaldırabilmek için empati kuran bir anlayış içerisinde görevimizi yapıyoruz” diye konuştu.

NEREDE VALİ? CUMHURBAŞKANI DUYSA KULAĞINI ÇEKER!

15 yıldır geleneksel hale gelen Engelliler Gecesi’ne bazı çevrelerin gösterdiği ilgisizlikten dolayı üzüntü içinde olduğunu ifade eden Sakatlar Konfederasyonu Burdur İl Temsilcisi ve Burdur Belediyesi bağımsız Meclis üyesi, işadamı Mehmet Yavuz Kaya, “çok acı bir şey! Nerede Vali, nerede Garnizon komutanı, nerede Milli Eğitim Müdür, nerede Aile, sosyal Hizmetler İl Müdür? Bunları Cumhurbaşkanı duysa kulaklarını çeker” diye sorguladı.

Yavuz Kaya şunları söyledi:

15 YILDIR YAPILAN GELENEKSEL ENGELLİLER

GECESİNE ESKİDEN DEVLET TOPYEKUN KATILIRDI; JKÜÇÜK SÜRTÜŞMELERİ BIRAKALIM!

“Dünya Engelliler Günü nedeniyle Burdur Belediyesi’nin düzenlediği gecede engelliler hep birlikte eğleniyorlar. Bu etkinlikler 15 yıldır geleneksel hale geldi. Ne yazık ki bu yıl ben çok üzüldüm. Neden? Bu memleketin bir Belediye Başkanı var bir de devletin başı olarak Vali var. Valimiz nerede? Burdur Valiliğini temsil eden bir kişiyi göremiyorum. Çok acı bir şey! Eskiden bu yemeklere Burdur Valisi katılırdı. Belediye Başkanı katılırdı. Garnizon komutanı katılırdı. Aile, Sosyal Politikalar Müdürü katılırdı. Milli Eğitim Müdürü katılırdı. Şimdi nerede bunlar? Engellilerin yanında olmak farklı bir şeydir. İnsanlar çeşitli fotoğraflar çektirebilirler. Çeşitli etkinlikler yapabilirler ama sözde değil özde engellilerin yanında olmak lazım. Sözde engellilerin içinde olduğunuz zaman maalesef bu iş olmuyor.

VALİ’Yİ ENGELLİLERE KARŞIYAPMIŞ OLDUĞU

BU DAVRANIŞTAN DOLAYI ÖZÜR DİLEMEYE ÇAĞIRIYORUM

Bakın burada evi yurdu olmayan insanlar var. Onlar sokakta yatıyor. Bunlara ev lazım. Kendi aldıkları gelir yetmiyor. Biz onları çöp toplayan dilenen insanlar olarak görüyoruz. Hâlbuki onlar da bir insan. Can taşıyorlar. Devletin bunların yanında olması lazım. Ben Sakatlar Federasyonu İl Temsilcisi olarak konuşuyorum. Bu nedenle Sayın Valiyi engellilere karşı yapmış olduğu davranıştan dolayı engellilerden özür dilemeye davet ediyorum. Bu, bu şekilde olmaz. Sayın Cumhurbaşkanımız bunu duymuş olsa Sayın valimizin kulağını çeker. Sayın Cumhurbaşkanı sizler çok güzel şeyler yapmaya çalışıyorsunuz. Ama bir taraftan da kısır çekişme yüzünden ilde bazı olumsuzlukları yaşıyoruz. Ben bunu Burdur ilinin haketmediğini düşünüyorum.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.