Belediye’nin sudan kar ettiği iddiası kuyruklu bir yalandır

Birkaç gündür Burdur Belediyesi’nin Ağustos Meclisi’nin içme suyuna yaptığı zam tartışmalarına bir yenisi eklendi. AK Parti İl Başkanı’nın sosyal medya hesaplarından yaptığı içme suyu zammıyla ilgili paylaşımlarının gerçeği yansıtmadığı, kamuoyunda olumsuz algı yaratmaya yönelik bir çalışma olduğu ortaya çıktı. Mengi’nin, “Burdur Belediyesi içme suyundan yıllık yaklaşık 5.500.000,00 ₺ para geliri varken ve birçok belediye suya indirim yapmaya çalışırken BURDUR BELEDİYESİ içme suyuna % 25 ZAM YAPTI” paylaşımına CHP İl Başkanı İzzet Akbulut rakamlarla cevap verdi. Burdur Belediyesi’nin, elektriğe yapılan anormal yüksek zamlar düşünülünce içme suyu tahakkukunda kar değil zarar ettiğini ortaya koydu.

NET GELİR 5,5 MİLYON LİRA DEĞİL, 574 BİN 323 LİRA

Burdur Belediye Meclisi’nde kurulan komisyonun yaptığı ve Meclis toplantısında üyelere verdiği brifingde ortaya konan rakamlara dayanarak KıvılcımHaber’e konuşan Başkan Akbulut, “2018 yılında su temini için yapılan giderlerin 13 milin 323 bin 885 lira olduğu, su gelirinin ise 13 milyon 898 bin 108 lira olduğu, 12 aylık net gelirin 574 bin 323 lira olduğu”nu ifade etti.

Akbulut şunları söyledi:

ÖTE YANDAN TAHAKKUKUN YÜZDE 80’DE

KALMASI SONUCU 1,5 MİLYON LİRA SU GELİRİ TOPLANAMAMIŞTIR

“Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu, gelirin sadece tahakkuktan oluştuğu, tahakkukun yüzde kaça tekabül ettiği, ne kadarının tahsil edildiğidir. 2018 yılında 11 milyon 822 bin lira tahakkuk edilmiş. Bir buçuk milyonun toplanamadığı, o kadarlık bir zararın oluştuğu görülür. Buna göre bu tahakkukun yüzde 80’i gelire dönüşmüştür. 2019 yılında ise ekonomik kriz nedeniyle bu oran yüzde 70’lere düşecektir.”

BELEDİYEMİZİN SUDAN DOLAYI ZARARININ KAPATILMASI ÖNGÖRÜLDÜ

Bu gerçekler karşısında Belediye Meclisi’nin aldığı kararla, “0-10 tüketimi 1,65’ken 2 liraya, 11-20 tüketimi 1,80’ken 2,25 liraya, 21-30 tüketimi de 2 liradan 2,5 liraya, 30 tonun üzeri de yeşil alanlarımızın korunması ve genişletilmesi amacıyla 2,85’ten 3 liraya çıkartması”nın “gerekli bir zam olduğu”nu ileri süren Başkan Akbulut, bu nedenle “Belediyemizin sudan dolayı zararının kapatılması öngörüldü”ğünü belirtti.

SADECE BURDUR DEĞİL, BİRÇOK BELEDİYE SU ZAMMINA BAŞVURMAKTADIR

Başkan Akbulut, Bucak Belediyesi başta olmak üzere Isparta’dan Samsun’a, Denizli’den Muğla’ya kadar birçok belediyenin içme suyuna zam yaptığını ya da yapma hazırlığında olduğunu belirterek, “gene komisyon çalışmasından öğreniyoruz ki, Bucak Belediyemizin 1-2 arasını 2 liraya veriyor, Uşak Belediyemizin 0-30 arasını 2,87’ye, Afyonkarahisar 1,80’e, Muğla 2,86, Antalya 3 liraya veriyor” şeklinde konuştu.  

VATANDAŞLARIMIZIN MAKUL KARŞILAYACAĞI İNANCINDAYIM

“Suyu Çine Ovasından indiriyoruz. Elektriğe yüzde 55 gelen zam nedeniyle maliyetlerimizi artırmış durumda. Yapılan zamla elde edilecek gelir sonuçta kimsenin cebine girmiyor. Halka hizmet olarak geri dönecek” diyen Başkan Akbulut sözlerine, “bu sebeple vatandaşlarımızın bunu olumlu bir şekilde karşılayacakları umudundayım. Söylediğimiz gibi 10 tonluk bir tüketimde sadece 3,5 liralık bir artış söz konusudur. Çok yüksek bir rakam olmadığı açıktır. 16,5 lira gelen bir su faturası 20 liraya çıkacak. Bunu vatandaşlarımızın olumlu karşılayacaklardır” diye son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir