Belediye’ye idari para cezası

Geçtiğimiz hafta Burdur Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Barınağı çevresinde açılan bir çukurda bulunan hayvan ölüleri bulunmasıyla başlayan tartışma ve gelişmelere bir yenisi eklendi. Belediye Başkanlığı’ndan konunun soruşturma sürecinde olduğu belirtilmesine rağmen, kendini yargıç yerine koyan ve hâkim kararı olmadan kimsenin suçlu ilan edilemeyeceği evrensel hukuk kuralına ve Anayasa hükmüne rağmen Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğüne bağlı Burdur Şube Müdürlüğü’nce Burdur Belediyesi’ne idari para cezası uygulandı.

Burdur Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden öğrenildiğine göre, 5 Nisan günü gelen ihbarı değerlendiren Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ncı Bölge Müdürlüğüne bağlı Burdur Şube Müdürlüğü ekipleri, yerinde inceleme ve araştırma yaparak “Burdur Belediyesi sorumluluğunda bulunan Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi çevresinde açılan çukurlarda plastik çuvallar içerisinde yaklaşık 15 (on beş) adet köpek ve 1 (bir) adet kedinin gömüldüğü”nü saptadı.

Bunun üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Burdur Şube Müdürlüğü, bakımevinin bağlı olduğu Burdur Belediyesi’ne 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa muhalefetten idari para cezası uyguladı.

İşte o açıklama!

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğüne bağlı Burdur Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, 05.04.2019 tarihinde gelen ihbarın değerlendirilmesi üzerine yerinde yapılan araştırma ve incelemede, Burdur Belediyesi sorumluluğunda bulunan Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi çevresinde açılan çukurlarda plastik çuvallar içerisinde yaklaşık 15 (on beş) adet köpek ve 1 (bir) adet kedinin gömüldüğü tespit edilmiştir.

Ekipler tarafından yapılan inceleme, değerlendirme, görgü tanıkları ve Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi sorumlu ve idari personelinin vermiş olduğu bilgiler ışığında ve elde edilen bulgular incelenerek Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Burdur Şube Müdürlüğü tarafından, bakımevinin bağlı olduğu Burdur Belediyesine 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa muhalefetten idari para cezası uygulanmıştır.

Olayla ilgili Burdur Belediye Başkanlığı’ndan, sorumluluğu bulunan bütün personelin en kapsamlı şekilde tespitinin yapılarak, sorumlular hakkında ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda disiplin işlemi uygulanması ve sonucundan bilgi verilmesi, ayrıca bu personel hakkında Valiliğimizce yürütülecek işlemlere esas olmak üzere isimlerinin bildirilmesi istenilmiştir.

Konunun hassasiyeti ve hayvan haklarının ciddi ölçüde ihlali şeklinde gerçekleşen olayın bütün yönleriyle aydınlatılması, sorumlular hakkında gereken idari ve adli yaptırımların uygulanması hususunda Valiliğimiz tarafından süreç hassasiyetle takip edilmektedir.

KİTABIM: “ATA ETİ, İTE OTU!”

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir