“Biden’ın seçilmesiyle muhalefet için yeni bir dönem başladı”

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu ‘Tarafsız Bölge’ programına konuk olan Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel, “ABD’de Co Baydın’ın başkan seçilmesiyle birlikte muhalefet için yeni bir dönem başladı” değerlendirmesinde bulundu.

DEMOKRASİMİZ, PARLAMENTODA, BOMBAYLA,SİLAHLA, MAYINLA ANILAN BİR PARTİNİN OLUP OLMAYACAĞINA KARAR VERECEK

Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel, CNN Türk televizyonunda Ahmet Hakan’ın yönettiği ‘Tarafsız Bölge’ programına konuk oldu. Programda dikkat çekici ve çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Yücel, HDP’nin terör örgütü PKK ile bağının artık tartışmayı gerektirmeyecek kadar ortada olduğunu belirterek “Türk demokrasisi şuna karar verecek; ya bombayla, silahla, mayınla anılan bir parti parlamento içerisinde olacak, ya da olmayacak” dedi.

DİYAP AĞA, KENDİSİNDEN DAHA ÇOK OY ALABİLECEK VE GÜÇLÜ KÜRT TEALİ’Yİ DEĞİL, HEPİ TOPU 30-40 KİŞİ OLAN MUSTAFA KEMAL’İ SEÇTİ

HDP’nin aldığı oy oranını öne sürerek meşru olduğunu iddia edenleri de eleştiren Yücel, “Kurtuluş Savaşı’nda Kürt Teâli Cemiyeti Diyap Ağa’dan daha çok oy alırdı emin olun. Kürt Teâli Cemiyeti Diyap Ağa’dan daha güçlüydü. Ama Diyap Ağa ne yaptı, Atatürk’ün yanında durdu ve Kurtuluş Savaşı’na katıldı. Sivas Kongresi’ne katılan, Erzurum Kongresi’ne katılan hepi topu 30-40 tane adamın yanında yer aldı, oyu mu düşündü? Türkiye’nin bağımsızlığını savunacak olan siyaseti öne koyacaksak, o zaman burada HDP’nin de olmaması lazım” ifadelerini kullandı.

‘ŞIRNAKLI ÇOCUĞUMUZU ABD’NİN PETROL BEKÇİSİ YAPAN PARTİYE ÖZGÜRLÜK MÜ TANIYACAĞIZ?’

Diyarbakır’da HDP’nin kapatılmasının tarihi bir olay olduğunu kaydeden Mustafa İlker Yücel, “CHP yönetimi bunu anlayamadı, tarihi önemini göremedi. Şırnaklı çocuğumuzu, Diyarbakırlı çocuğumuzu alıp da Deyre Zor’da ABD’nin petrol bekçisi yapan bir siyasi partiye özgürlük mü tanıyacağız?” şeklinde konuştu.

‘TÜRKİYE BİR ÜRETİM DEVRİMİ YAPMAK ZORUNDA’

Türkiye’nin bir numaralı probleminin ekonomi olduğunu söyleyen Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, “AK Parti’nin 2023’e kadar en önemli gündemi ekonomi. Türkiye bir ‘Üretim Devrimi’ yapmak zorunda” Diye konuştu.

Muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı tartışmalarına ilişkin “Türkiye’yi yönetme iddiasında olan bütün partilerin genel başkanlarının icraat makamının başında olması” gerektiğini söyleyen Yücel, eski parlamenter sisteme dönülmesi halinde bile Cumhurbaşkanlığı makamının icraat makamı olduğunu kaydetti.

Yücel, Kılıçdaroğlu’nun seçim kampanyası sürecine kadar aday olup olmayacağı yönündeki şüphenin canlı tutulacağını da sözlerine ekledi.

‘CHP, BIDEN İLE BİRLİKTE ‘DEMOKRASİ’ KELİMESİNİ TEMEL SİYASİ SÖYLEM OLARAK KULLANIYOR’

ABD’de Co Baydın’ın başkan seçilmesiyle birlikte Türk muhalefeti için yeni bir dönem başladığının altını çizen Yücel, “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, bir ABD yöneticisi daha önce ‘Türkiye’de iktidarı, muhalefeti destekleyerek yıkacağız’ diye bir açıklama yaptı mı? Bu bir içişlerine karışma açıklaması. Muhalefetten ‘İçişlerimize karışamazsınız’ diye bir açıklama geldi mi?” sözlerine yer verdi.

CHP’nin, Baydın’la birlikte ‘demokrasi’ kelimesini temel siyasi söylem olarak kullanmasına vurgu yapan Yücel, sözlerini, “Kılıçdaroğlu Orta Doğu Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada ‘(Baydın’dan) Türkiye’deki demokrasi kuvvetlerini desteklemesini talep ederiz’ diyerek, dünya üzerinde demokrasi konusunda en son konuşması gereken ABD’den, demokrasi talep eden bir cümleye imza atmış oldu” şeklinde sürdürdü.

DEMOKRASİ KONFERANSI BİLDİRİSİ

24 Haziran’da CHP ve HDP’lilerin önderlik ettiği bir ‘Demokrasi Konferansı Bildirisi’nin yayımlandığını hatırlatan Yücel, “Bu bildiri Türkiye’nin milli konularda elini ayağını bağlama bildirisidir. Bildirinin en önemli noktası ise, acil demokrasi ve açılıma dönülmesi gerektiği yönünde. Tam da bu sırada ne oldu? ABD’de John Bolton ve CHP eski Milletvekili Aykan Erdemir gibi çeşitli isimlerin de öncülük ettiği bir ‘Türk Demokrasi Vakfı’ ilan edildi. ABD Dışişleri Bakanı da tam da bu sırada dedi ki; ‘Türkiye’yi Batı’ya çıpalamamız lazım.’” Diye konuştu.

Yücel, Muhalefetin Cumhurbaşkanı adayının, ABD Başkanı Biden’ın gözüne giren, HDP ile ittifakı bozmayacak, Rusya ve Çin düşmanı olacak ve milliyetçi kesimi kandırarak HDP ile ittifaka sürükleyebilecek birinin olabileceğini söyledi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.