Bilim ve Sanat Ödülleri Sahiplerini Buldu

4. Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödülleri, 100. Yıl İstiklal Marşı Özel Ödülü Töreni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödülleri, 100. Yıl İstiklal Marşı Özel Ödülü Töreni ve Renklendirilmiş Fotoğraflarıyla Mehmet Akif Ersoy Sergisi programı, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Lavanta Tepesi Otel’de gerçekleştirildi.

Program kapsamında ilk olarak Öğr. Gör. Ozan Güvendi’nin küratörlüğünü yaptığı Renklendirilmiş Fotoğraflarıyla Mehmet Akif Ersoy Sergisi’nin açılışı yapıldı. Sergi açılışının ardından Bakan Karaismailoğlu MAKÜ’nün Özel Anı Defteri’ni imzaladı. Bu sırada MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz tarafından Bakan Adil Karaismailoğlu’na Burdur’un simgelerinden Kabak Kemane hediye edildi.

Törene Burdur Valisi Ali Arslantaş, Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur ve Dr. Mehmet Göker, Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı başta olmak üzere Burdur protokolü ve MAKÜ akademisyenleri katıldı.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kurumsal İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından hazırlanan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tanıtım filminin izlenmesi ile devam etti. Daha sonra “İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100.Yılında Mehmet Akif Şiirleri Nağmelerle Buluşuyor” projesi kapsamında MAKÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Zeki Nacakcı’nın eserler hakkında sunumu ve akabinde konservatuar tarafından hazırlanan klipler izlendi.

Program daha sonra MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın açılış konuşmasını yapması ile devam etti. MAKÜ’nün kuruluşundan günümüze dek yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aktaran Rektör Korkmaz 4. Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödül Töreni ile ilgili şunları söyledi: “Akif ismini taçlandırmak adına 2016 yılında “Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödülleri”ni düzenlemeye karar verdik. İlk ödül törenimizi Cumhurbaşkanımızın katılımları ile gerçekleştirdik. İkincisini Dış İşleri Bakanımızın katılımları ile Akif’in ata toprakları balkanlarda, Tiran’da gerçekleştirdik. 3. Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödül törenini ise yine Cumhurbaşkanımız’ın daveti üzerine “Milletin Evi”inde gerçekleştirerek bu etkinliğin bilim ve sanat dünyasında yüksek bir değere ulaşmasını sağladık. İşte çıktığımız bu yolculukta bugün 4. Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödülleri törenini, 100. Yıl İstiklal Marşı Özel Ödülleri olarak düzenlemekten büyük bir onur duyuyoruz.”

Rektör Korkmaz: “Ona vefa bir lüks değil, bir borç bir mecburiyettir bizim için”

Mehmet Akif Ersoy isminin önemine değinen MAKÜ Rektörü Korkmaz, “Biz gerçekten bahtlı bir üniversiteyiz, çünkü bir vatan şairinin, bir istiklal mücahidinin, kalbi selim sahibi bir abide şahsiyetin yani Akif’in adını taşıyoruz. Bize onur bahşeden bu durumun omuzlarımızda çok büyük sorumluluklar yüklediğinin hep idrakinde olduk. Hayat felsefesini; ahlaklı olmak, çalışkan olmak ve değerli bir vasıfla yüklenmek olarak gören Akif’e yaraşır olmak zorunda hissettik kendimizi. Ona vefa bir lüks değil, bir borç bir mecburiyettir bizim için.” diye konuştu.

Mehmet Akif Ersoy anısına yurtiçi ve yurtdışında yapılan etkinliklere de değinen Rektör Korkmaz sözlerine şöyle devam etti: “Mutlulukla ifade etmeliyim ki, yurt içinde ve Balkan Coğrafyasında O’nun hatırasını yad edecek çok sayıda sempozyum, konferans, panel, şiir dinletisi ve spor müsabakaları düzenledik, onun asil dünyasını anlatan çok sayıda yayını kültür dünyamıza kazandırdık. Türkiye’nin en fazla okunan fikir ve şiir kitaplarından olan Safahat’ı farklı baskılarla on binlerce bastık ve genç neslimize ulaştırdık, ulaştırmaya da devam ediyoruz. Biz sadece 100. yılında değil her sene Akif’i yaşatmak adına etkinlikler yapıyor, yayınlar üretiyoruz. Bu üniversite var oldukça bu mefkure de var olacak ve Akif’in hayat felsefesi Asım’ın nesline aktarılmaya devam edecektir.”               

Rektör Korkmaz: Akif Bize Çok Çalışmayı Öğütlüyor

“Hani, Akif diyor ya İstiklal Marşında: Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki fedâ. Aşkımız da şevkimiz de bu işte bu vatan sevgisi…  Alınlar terlemeli diyor Akif, çok çalışmayı öğüt veriyor bize, tembellik ve miskinlikten nefret ediyor,  Bir de yeise kapılmayın diyor. “Yeis öyle bir bataktır ki, düşersen boğulursun, Azmine sarıl sımsıkı, Bak ne olursun”. İşte bu bakışla azim, birliktelik ve kararlılık azığımız oldu. Akif’in “Hangi güçlüktür ki gayrete gelince kolaylaşmasın” sözünü nice kez haklı çıkardık.” diyen Rektör Korkmaz, sözlerini “İstiklal Marşımızın TBMM’de kabul edilişinin 100. yılı ülkemize ve asil milletimize kutlu olsun. Adını taşımaktan gurur duyduğumuz büyük vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u minnet ve rahmetle anıyor, ödülleri, mükâfatları alacak olan kıymetli isimleri tebrik ediyor, değerli jürimize teşekkür ediyor ve tüm katılımcılara saygılarımı sunuyorum.” şeklinde sonlandırdı.

Bakan Karaismailoğlu: Mehmet Akif, istiklal aşığı bir büyük insandı

Burdur Valisi Ali Arslantaş’ın teşekkür konuşmasının ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu konuşmalarını gerçekleştirdi. Mehmet Akif Ersoy’un sözleriyle konuşmasına başlayan Bakan Karaismailoğlu şöyle devam etti: “O, zulmü alkışlamayan, zalimi sevmeyen, mazlumun yanında olan millî şairimizdir. Akif, “Biri ecdadıma saldırdı mı; boğarım” diyecek kadar celalli, doğduğundan beri istiklal aşığı büyük bir insandı. Kanayan bir yara görünce, bir yüreğin nasıl parçalandığını onda gördük. Hakkı kaldırmak için gerektiğinde çiğnenmeyi, kamçı yemeği bize O anlattı.  Kendisine verilen yüksek rütbeli görevleri, halkının hizmeti için elinin tersi ile itebilen nadir bir şahsiyetti o… İstiklal Marşı yarışmasına ‘maddi karşılık’ verileceği için katılmayan, Millî olduğu kadar, Kur’an Meali yazacak da dini bir şahsiyetti o…”

Bakan Karaismailoğlu, gerçekleştirilen tören için “Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitemizin bu kadirşinas girişimi, Millî Şairimize olan sevgimizin bir göstergesidir. 100. Yıl İstiklal Marşı Özel Ödül Töreni’nin düzenlenmesinde emeği geçenlere, siz değerli katılımcılara ve öğrenci kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum. Ödül alan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, hükûmetlerimiz döneminde, millî şairimize olan vefa borcumuzu ödemek için gayret ederken, adının ve hatırasının yaşatılması için var gücümüzle çabalıyoruz. Ersoy’un adının bir üniversite ile yaşatılması bile bunun en güzel örneğidir. Biz, yokluk içinde zenginliği, dar zamanda ümitvar olmayı, hüzün ve hazan zamanında bile kin gütmemeyi ondan öğrendik.  Kuşkusuz daha öğrenecek çok şeyimiz var. Millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha hayırla yad ediyor, adının yaşatılmasındaki gayretlerinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum.”

3 Dalda 14 Ödül Verildi

Konuşmaların ardından 4. Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödülleri, 100. Yıl İstiklal Marşı Özel Ödülü Töreni’ne geçildi. Ödüller, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve protokol üyeleri tarafından Akif Araştırma Ödülü Beratı Prof. Dr. Fazıl Gökçek ve Dr. Alim Kahraman’a; Akif Metin Belge Neşri Takdir Beratı Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı adına Ahmet Şahin ve ekibine, Ömer Hakan Özalp’e, Tahsin Yıldırım’a, Prof. Dr. Ferruh Dinçer adına Dr. Öğr. Üyesi Savaş Volkan Genç’e, Dr. Fulya İbanoğlu’na ve Selçuk Karakılıç adına Dr. İbrahim Öztürkçü’ye; Teşekkür Beratı Ödülleri ise Prof. Dr. Uğur Derman’a, Beşir Ayvazoğlu’na, Prof. Dr. İsmail Kara’ya, İbrahim Öztürkçü’ye, Prof. Dr. Mustafa İsmet Uzun’a ve Mehmet Ruyan Soydan’a takdim edildi.

Törende ayrıca Mehmet Akif’in şiirlerini besteleyen Prof. Dr. Seval Köse, Prof. Dr. Zeki Nacakcı, Prof. Dr. Alaaddin Canbay ile törenin konseptini tasarlayan Doç. Murat Kara ve Öğr. Gör. Ozan Güvendi’ye teşekkür belgeleri verildi.

Tören gerçekleştirilen kokteyl ile son buldu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir