Binali Yıldırım’ın katılımıyla 12 Mart kutlaması

28. Dönem TBMM Başkanı,  eski Başbakanlardan Binali Yıldırım, MAKÜ Lavanta Tepesi Otelde düzenlenen 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü programına katıldı.

MAKÜ Lavanta Tepesi Otel’de düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programda Binali Yıldırım, Vali Arslantaş, Milletvekili Bayram Özçelik, Milletvekili Mehmet Göker, Milletvekili Yasin Uğur ve Başkan Ercengiz konuşma yaptılar.

15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi tarafından organize edilen programda öğrenci Ebru Potak kendi yazdığı “Vatan Şairi” adlı şiiri okudu.

Mehmet Akif Ersoy’un hayatını ve Milli Mücadelemizi anlatan Sinevizyon “gösterimini” sonrası Mehmet Akif’ten Mektup’u 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi öğrencisi Emirhan Uyanık seslendirdi.

İstiklal Marşımızın Kabulünün 100. Yılında On Kıta bir Vatan, İlelebet İstiklal teması ile başta Vali Arslantaş olmak üzere protokol üyeleri ve öğrenciler tarafından İstiklal Marşımızın 10 kıtasının okunduğu, “Akif’in şehri Burdur’umuz Tek yürek, Tek nefes olarak İstiklal Marşımızı Okuyor” videosu gösterildi.                          

Programın son bölümünde İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yılı münasebetiyle İlimizde düzenlenen Resim-Şiir-Kompozisyon Yarışmalarında birincilik derecesi alan öğrencilerimize ve “Senin Sesinden İstiklal Marşımız” temalı İstiklal Marşımızı güzel okuma yarışmasında “İlkokul ortaokul ve lise” kategorilerinde de birincilik derecesi elde eden öğrencelerimize son Başbakanımız Binali Yıldırım tarafından ödülleri verildi.

12 Mart programının ardından MAKÜ Çiftliği Kompleksi Açılış Törenine geçildi. Açılış töreninde Binali Yıldırım, Vali Arslantaş ve Rektör Korkmaz konuşma yaptı.

Yapılan konuşmalar sonrası açılış kurdelesi kesilerek Genetik ve Emriyo Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi, Süt ve Ar-Ge Birimi, Büşükbaş ve Küçükbaş Yetiştiriciği Birimi, Manda Yetiştiriciliği Birimi ve Salyangoz Yetiştiricilik Birimi gezildi.

Binali Yıldırım İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programındaki yaptığı konuşmada, “tüm dünya devletleri içinde yalnızca Türkiye, milli marşına İstiklal yani bağımsızlık denilen ülkeyiz. Bu millet yedi düvele karşı amansız mücadelesini Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun arkadaşları ile sürdürmüş, aziz milletimiz ile omuz omuza verdiği mücadele ile yeniden Türkiye Cumhuriyeti’ni bağımsız bir devlet olarak tüm dünyaya ilan etmiştir. O günlerde Müslüman halktan hiçbirinin bağımsız Devleti yoktu. Tek bağımsız devlet Türkiye Cumhuriyeti olmuştur. Yıllar sonra geçmişte bizi işgal etmeye kalkanlar olsun, ister bölücü PKK terör örgütü olsun, isterse 15 Temmuz gecesi demokrasimize, Cumhurbaşkanı’mıza meclisin bağrından çıkan hükümete, onun Başbakanı’na, Milletvekillerine kasteden alçak terör örgütü FETÖ örgütü olsun, vatan sevgisi, millet sevgisi, bayrak sevgisi bu millet de var olduğu müddetçe daima yenilmeye mahkûmdurlar” dedi.

Vali Arslantaş da yaptığı konuşmada, “Türkün Ateşle İmtihanı” diye adlandırabileceğimiz Türk Kurtuluş Savaşını Kahraman Mehmetçiklerimizin insanüstü, destanı mücadelesini oldukça görkemli bir sesle anıtlaştıran İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yılını kutluyoruz. Kaleme aldığı bu eşsiz eseri Milletimize armağan eden, Vatan Şairimiz, Mütefekkir, Gönül İnsanı, Burdur Mebusu Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.