Bir başarı hikâyesi: 2 çocuklu anne avukat oldu

İki çocukla 4 yıllık Ankara Hukuk Fakültesi’ni hiç dönem kaybetmeden bitiren, bir yıllık stajını da Burdur Barosu avukatlarından Yusuf Çiftçi’nin yanında tamamlayarak avukatlık ruhsatını Avukat Evinde düzenlenen törenle Burdur Baro Başkanı Av. Ramazan Gedik’ten alan Hacer Bal Yayla avukatlık mesleğine ilk adımını attı.  

İl Emniyet Müdürlüğü’nde uzun yıllar çalışmış emekli Polis memuru Bekir Yayla’nın kızı, evli, 8 ve 3 yaşlarında 2 kız çocuk annesi olan Hacer Bal Yayla, 4 yıl boyunca büyük bir özveri, korkunç bir irade ve kararlıkla bir yanda çocuklarına annelik yaparak, evini derleyip toplayarak, bu arada kitaplar okuyup sınavlara hazırlanarak, bir yandan da sınav haftalarında Ankara’ya sınavlara gidip gelerek Hukuk Fakültesi’ni bitirdi ve stajını da tamamlayarak geçen hafta Avukatlık Ruhsatını aldı.

Hacer Yayla 4 yıllık süreci ve başarı hikâyesini KıvılcımHaber’e anlattı.

EV HANIMLIĞI, 2 ÇOCUK ANNELİĞİ VE ZORUN BAŞARILMASI: AVUKAT OLMA

Ev hanımlığı ve 2 çocuk anneliği ile birlikte derslere nasıl çalıştığını sorduğumuz Avukat Yayla, sınav haftalarında çok zorlandığını belirterek, “çocuklar olduğu için ve eşiniz olduğunuz için bir takım sorumluluklarınız var. Yemek hazırlayacaksınız. Bu konularda eşimin desteği oldu. Ailemin desteği oldu. Eşimin ailesinin desteği oldu. Eğitim hayatı gerçekten zordu. Hukuk Fakültesi zor bir fakültedir.

Sınav haftalarında çok zorlanıyordum. Buradan Ankara’ya gidiyordum. Sınavlara girip geri dönüyordum. Zordu” dedi.

BU BAŞARI, SADECE BENİM DEĞİL AYNI ZAMANDA EŞİMİN VE AİLEMİN BAŞARISIDIR

Okurken ikinci çocuğuna hamile olduğunu, sınavlara hamile olarak gidip geldiğini belirten Avukat Yayla, aklının Ankara’ya gittiğinde annesine bıraktığı çocuğunda kaldığını ifade ederek, “Bu başarı sadece benim değil, aynı zamanda eşimin ve çocuklarımın da başarısı” olduğunu söyledi.

Düşüncelerini sorduğumuz eşi Gökhan Balcı, bu başarı hikâyesine, “gerçekten büyük başarı. Ben önceleri şüpheliydim nasıl başaracak diye. Ama eşim hep okudu. Her fırsatta okudu” diye damga vurdu.

“EŞİMİN BAŞARISI, ŞAHSEN BANA SORSALAR, BENİM İŞİM DEĞİL, ZOR BİR İŞ!”

Bal, duygu ve düşüncelerini şöyle ifade etti:

“İki tane çocukla başarır mı acaba diye düşünüyordum açıkçası, kolay değil, Hukuk Fakültesi çok zor, kanun maddeleri var ezberlenecek, doktrinler var. Eşim yemek yaparken mesela önünde kitap açık olurdu, kitap okurdu; çocuğu dizinde sallıyor, uyutacak, yanında kitap açık olurdu, kitap okurdu. Arabayla bir yere gidiyoruz, yanında kitap açık olurdu, kitap okurdu. Hızlı trenle sınava gidiyor, ne yapıyorsun derdim, okuyorum derdi. Okul bitti hala okumaya devam ediyor. Şahsen bana sorsalar okuyabilir misin diye, ben başaramazdım. Gerçekten büyük başarı. Kendisiyle gurur duyuyoruz.”

Gelecek hakkındaki planlarını sorduğumuz Yayla, ofis açacağını, ancak Burdur’da kalmak diye bir hayallerini de olmadığını, uluslararası çalışmak istediğini belirtti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir