Bir tohumla başlayan bağımsızlık türküsü…

“Bana gittiğiniz yerden bir tohum getirin, ne tohumu olursa olsun, cebinize koyup getirin…”

Bu sözler, yedi yaşında kimsesiz kalınca doğaya sığınan ve bir daha da geriye dönmeyen Hasan Dayı’ya ait.

Torosların koynunda bir ömür süren ve kendi kendine yeten Yörüklerden biri olan Hasan Demir’in öyküsünü toprağın hafızası Islak Çarıklar’da ekrana getirmiştik.

Mayıs 2016’da yayımlanan Islak Çarıklar’ın Hasan Dayı bölümü artık Youtube kanalından da ilgilisine ulaşabilecek.

HER ŞEY BİR TOHUMLA BAŞLADI…

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde, Yukarı Köprüçay Havzasının kalbinde yer alan Darıbükü köyünde 1914 yılında dünyaya gelen Hasan Demir, 7 yaşında babasını kaybettikten sonra sığındığı doğada, kimseye muhtaç olmadan bir ömür sürdü ve ürettikleriyle bütün bir vadinin köylerini besledi. 1993 yılında hakka yürüdüğünde, geride değerli bir
üretim mirası ve sıra dışı bir yaşam öyküsü bırakıp çok sevdiği vadisinden göçüp gitti.

1914 yılında Isparta’nın Sütçüler ilçesinde, Yukarı Köprüçay Havzasının köylerinden biri olan Darıbükü’de dünyaya gelen, Hasan Demir, 7 yaşında babasını kaybedip yetim kalınca sığındığı doğada, kendi ekip biçtikleriyle yaşamını sürdürdü. Bir tohumla başlayan Hasan Demir’in öyküsü, doğayla aynı dili konuşarak hayata tutunmanın çarpıcı bir örneğini sergiliyor. Dedegöl Dağı’nın eteğinde, Elma Deresi olarak anılan bölgede kurduğu cennette 79 yıl yaşayan Hasan Demir, yöredeki bütün köylerin sebze ve meyve ihtiyacını karşılıyordu.

HASAN DAYININ 100 YIL ÖNCE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ EKOLOJİK DEVRİM

Yukarı Köprüçay Havzası köylerinde ‘Hasan Dayı’ olarak tanınan Hasan Demir, modern yaşamın pastoral bir pazarlama aracına dönüştürülen ekolojik yaşam söyleminin bundan yaklaşık 100 yıl önce sessiz sedasız kişisel bir devrimle yaşama geçirmişti. Bugün yalnızca macera ve adrenalin tutkusuna indirgenen ‘hayatta kalma’nın, doğayı nesneleştirerek değil, doğayla bütünleşerek gerçekleşebileceğini gösteren Hasan Dayı, 1993 yılında, 79 yaşındayken hakka yürüdü…

Hasan Dayı’nın da yaşamını sürdürdüğü vadide 2011 yılında bir baraj projesi gündeme geldi. O dönemde coğrafyanın ve bağımsız üretim kültürünün altını çizmek için tanıklarla da röportajları içeren araştırmamızın ardından Hasan Dayı’nın öyküsünü yazmıştık. Ardından 2012’de Hasan Dayı’nın yaşamını da konu alan Yer Bize Çimen Verdi Belgeseliyle onu geniş çevreler de tanımış oldu.

2016’da ise Islak Çarıklar adlı belgesel-haber programımızda Hasan Dayı’nın yaşamına odaklanan bir bölüm hazırlayıp izleyicilerimizle paylaştık.

Daha önce izlememiş olan ya da yeniden izlemek isteyenler için Islak Çarıklar’ın Hasan Dayı Bölümü:

Islak Çarıklar1
Islak Çarıklar2
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.