“Bizi cumhuriyet yarattı”

Muazzez İlmiye Çığ 2021 Türk Bilim Kadını Ödülünün sahibi, Kovid-19’a karşı yenilikçi aşı çalışmalarıyla tanınan ODTÜ’lü Prof. Dr. Mayda Gürsel oldu. CKD’nin düzenlediği çevrimiçi etkinlikte konuşan Muazzez İlmiye Çığ, ödül sahibini tebrik etti; Türk kadınının seksen yılda edindiği başarılara değindi. Çığ, “Bizi cumhuriyet yarattı’” dedi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) 20-26 Haziran’ı Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ onuruna “Muazzez İlmiye Çığ Türk Bilim Kadınları Haftası” olarak ilan etti. Hafta Çığ’ın 107’nci doğum günü olan 20 Haziran’a denk getirildi.

ONUNLA TÜRK DEVRİMİNİ KUTLUYORUZ Aydınlık’ın haberine göre, etkinlikler Çığ’ın da katıldığı çevrimiçi buluşma ile başladı. Yayın sosyal medyada canlı olarak paylaşıldı. Açılış konuşmasını CKD Genel Başkanı Prof. Dr. Tülin Oygür yaptı.

Muazzez İlmiye Çığ’ı anlatan Oygür, ilk defa yapılan ve geleneksel hale gelmesi planlanan haftanın önemine ilişkin, “Muazzez İlmiye Çığ 1914’te savaşın ortasına doğmuş. Büyük yıkımın içinden doğan yeni kurtuluş felsefesinin haklılığını ve gücünü yaşamı ile dünyaya ispatlamış bir kadın. Onun için biz kendisine ‘Cumhuriyetin gerçekleşmiş ülküsü’ diyoruz. Müstesna bir bilim insanı olarak sayın Muazzez İlmiye Çığ’ın varlığını Atatürk Cumhuriyetinin varlığı ile özdeşleştiriyoruz. Atatürk ve devrimlerini tartışmaya açanlara, kurucu kadrolarımıza saldıranlara Muazzez İlmiye Çığ ile yanıt veriyoruz. ‘Boşa uğraşıyorsun’ diyoruz. Türk milleti başardı, Muazzez İlmiye Çığ bunun en ileri örneği. Biz Muazzez İlmiye Çığ ile milletçe aslında Türk Devrimini kutluyoruz. Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin bir kadın derneği olarak Mustafa Kemal Atatürk ve kadroları tarafından kurulan cumhuriyetimize, devrimlerimize, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne tavizsiz sahip çıkan çalışmalar yaptığını biliyorsunuz. Biz milli duruşu en öne koymuş bir derneğiz ve milli kadın hareketini temsil ediyoruz” ifadelerini kullandı.

PLAKETTE SÜMER ATASÖZÜ

Atatürk’ün “Hayatta en hakiki yol gösterici bilimdir” sözünü hatırlatan Oygür, “Bilimin evrenselliği içinde, Türk bilim kadınlarının yetişmesi, başarıları, sorunları, gereksinimleri gibi konuları derli toplu ele alarak toplumla paylaşmayı görev biliyoruz. İşte bu anlayışla derneğimiz her yıl ‘Türk Bilim Kadınları Haftası’ düzenlemeye karar vermiştir ve bunu Cumhuriyetin gerçekleşen ülküsü, bilim kadını sayın Muazzez İlmiye Çığ’a ithaf etmiştir. Sayın Muazzez İlmiye Çığ’ın 108. yaşına basmasını ve Türk Bilim Kadınları haftasının ilkini bir arada kutluyoruz. Muazzez hocamızın gururla sakladığı birçok plaketi olduğunu biliyoruz. Ama bizim plaketimizin bir farkı var. Hocamıza ‘Plakette sizin bir sözünüz yer alsın istiyoruz, ne olsun’ diye sorduk. Hocamız da bize Sümer atasözü olan ‘Bilge kişi karanlıkta ışık, çıkmaz sokakta yol bulandır’ dedi. Bu plaketi de en kısa zamanda hocamıza göndereceğiz” dedi.

AVRUPA’NIN 400 YILDA YAPTIĞINI 80 YILDA YAPTIK

Oygür’den sonra katılımcılara hitap eden Çığ, “Şu anda devrimimizin en yüksek çağındayız. Bana biraz hayretle bakıyorlar. Ben de diyorum ki devrimimiz başladığı zaman kadınlarımız çarşaf içindeydi ve okumadan haberleri yoktu. Seksen yıl içerisinde sanat, bilim, spor gibi her alanda başarılı kadınlarımız oldu. Avrupa’nın dört yüz yılda yapmış olduğu devrimi, biz seksen yılda yapmış olduk. Avrupa dört yüz yılda bizim kadar insan yetiştirmedi. Tabii her devrim kanlı oluyor ama bizim devrimimiz kanlı olmadı. Karşı devrim daha ilk andan itibaren başladı ama önüne geçemediler. Çok güzel çocuklarımız yetişiyor. Bunu unutmayın ve güçlü olun” diye konuştu.

KURUL KARARIYLA ÖDÜL GÜRSEL’E

Ardından Muazzez İlmiye Çığ 2021 Türk Bilim Kadını Ödülü’nün sahibi açıklandı. CKD Yönetim Kurulu kararıyla ödül Prof. Dr. Mayda Gürsel’e verildi. CKD Başkanı Oygür bu kararı alırken Gürsel’in koronavirüs salgınına karşı yenilikçi aşı çalışmalarının içinde yer alması ve çalışmalarını genç bilim insanlarıyla yürütmesinin etken olduğunu söyledi.

‘CUMHURİYET BİZE BU İMKÂNI SAĞLADI’

Ödül için teşekkür eden Prof. Dr. Mayda Gürsel de, “Onur duydum. Öncelikle çok kıymetli Muazzez hocamızın ismi ile anılan bir ödüle layık gördüğünüz için çok teşekkür ederim. Ben bu ödülü bu topraklarda gece gündüz çalışan bilim kadınlarımız adına, kişisel olarak da bugünlere gelmemde arkamda en önemli güç olan annem adına almak istiyorum. Kadınlar bu ülkenin geleceğinin garantisi ve meşaleyi genç kuşaklara aktardığımızda çok daha güzel günler yaşayacağımıza inancım sonsuz. Cumhuriyet bize bu imkânı sağladı. Büyük bir gönül borcumuz var ve bu borcu da çalışarak ve sonraki kuşakları yetiştirerek ödeyeceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

PROF. DR. MAYDA GÜRSEL KİMDİR?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Biyolojik Bilimler Bölümü’nden 1987’de lisans, 1990’da yüksek lisans diplomalarını aldı. Doktorasını 1995’te Londra Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde tamamladı. 1998-2006 yıllarında Amerika, FDA/NIH, Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi, Viral Ürünler Bölümü’nde önce post doktora sonra da tam zamanlı araştırmacı olarak çalışmalar yaptı.

2006’da Türkiye’ye döndü. Çok sayıda doktora ve yüksek lisans tez yöneticiliği yaptı. Uluslararası saygın bilim dergilerinde 59 araştırma makalesi yayınlandı. Yayınlarına 4500’den fazla atıf yapıldı. Halen ODTÜ’de öğretim üyeliği görevine devam ediyor. Araştırmaları bağışıklık sistemi cevapları ve aşılar üzerine yoğunlaşıyor.

TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu çatısı altında, ODTÜ, Bilkent ve Hacettepe Üniversitelerinin laboratuvarlarında yürüttüğü virüs benzeri parçacıklara dayalı (VLP) aşı çalışması, en yenilikçi aşı yöntemlerinden biri… Kendisi gibi bilim insanı olan eşi Prof. Dr. İhsan Gürsel, her iki araştırmacının öğrencileri ve Nobel İlaç tarafından geliştirilen bu aşı, insan denemelerine geçen dünyadaki dördüncü VLP aşı adayı olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün listesine girdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir