Bu bir “Dimyat`a pirince giderken evdeki bulgurdan olma” haberidir: Kayadibi kararını halk tartışıyor

İl Genel Meclisi’nin AK Partili üyelerinin kaldırdığı taşı ayaklarına düşürmesi durumu

Sahte imzalarla tezgâhlanan Kayadibi Köy Statüsü Halkoylamasında 238 oyla reddedilmesine ve halk iradesi/ milli irade söylemini baştacı etmelerine rağmen, halkoylaması kararının son karar mercii olan İçişleri Bakanlığı’na görüş bildirmek üzere İl Genel Meclisi’nde AK Parti Grubu’nun çoğunluk oylarıyla aldırdığı “Kayadibi Köy Olsun” kararına tepkiler çığ gibi yükselirken karar halk arasında da yoğun tartışma yarattı. Tartışmaya giren AK Partililerin kamuoyu baskısı altında ezik topa girişleri dikkatlerden kaçmadı. Bu gelişme, İl Genel Meclisi’nin AK Parti Grubu’nun kaldırdığı taşı ayaklarına düşürdüğünün bir tezahürü olarak algılandı.

Salda Gölü, ülkemizin bakir kalan son tabiat harikası alanlarından biridir.

Son dönemde medyada “Türkiye’nin Maldivleri” şeklinde geniş yer bulmasıyla ülke gündeminin başına oturdu.

Son birkaç yılda milyonlarca turistin akınına uğradı.

Oluşan rant bazı çevrelerin ağzını sulandırdı.

Burdur’la ilgili olarak iki Millet Bahçesi yapılacağı duyuruldu.

Burdur Gölü Millet Bahçesi…

Salda Gölü Millet Bahçesi…

Kuruyan ve ölmüş olan Burdur Gölü kaderine terkedildiğinden adını bile anan kalmadı.

Ancak Salda Gölü Millet Bahçesi son birkaç yıl içinde ansızın parladı ya da parlatıldı.

Tabiat harikası Türkiye’nin Maldivleri

Önce Yeşilova Belediyesi’nin en önemli gelir kaynaklarından biri olan Göl kıyısındaki tesisleri tasfiye edildi.

Kapalı kapılar ardında Millet Bahçesi ihalesi yapıldı.

Valilik, Göl’ün çevresini çitlemeye başladı.

Bu arada Şehircilik Bakanı ile hiç alakası olmayan Emine Erdoğan geldi ve Göl kenarında “mutmain” olup gitti. Halka da “mutmain olması”nı tavsiye etti.

Bu arada Salda Gölü uzmanlarına göre “Öztürk Sarıca şov” olarak, Göl’de yaşamayan bir Pelikan kuşu salma şovu yapıldı.

Yeşilova Belediyesi, ilçenin en diri ve mücadeleci kurumu olarak gelişmelere direnmeye başladı.

Arkasından yıkıcı hamle geldi.

Kayadibi Mahallesi halkını ayartıp köy statüsüne geçirme taktiği sürece sokuldu.

Ancak Kayadibi halkı dolduruşa gelmedi ve Yeşilova’yı ilçe olmaktan çıkararak köy statüsüne döndürme provokasyonunu 238 ret oyu vererek çökertti.

Ancak Referandum sonucunun son karar mercii İçişleri Bakanlığı olduğu için Salda Gölü rantçıları boş durmadı.

Geçtiğimiz Cuma günü İl Genel Meclisi, AK Parti Grubu’nun çoğunluk oylarıyla, İçişleri Bakanlığı’na görüş bildirmek üzere Kayadibi’nin köy olması kararını aldı.

Bu gelişme Burdur ve Yeşilova kamuoyuna bomba gibi düştü.

Kızılca kıyamet de bundan sonra koptu.

Açıklamalar peşpeşe geldi.

Gelinen noktada halk İl genel Meclisi kararını tartışmaya başladı.

Tartışmalarda kamuoyu baskısını sırtında hisseden AK Partililer topa çok ezik bir durumda girmeleri dikkatlerden kaçmadı.

Bunun örneğini, AK Parti Yeşilova Belediye Başkan adayı verdi.

Yeşilova’da bütün AK Partililerin bu gelişmeden rahatsız olduğu ve baskı altında hissettikleri belirtiliyor.

Böylece İl Genel Meclisi AK Parti Grubu’nun kaldırdığı taşı ayağına düşürdüğü ifade ediliyor.

Ozan Özdemir

Bu kapsamda Yeşilova CHP İlçe örgütü yöneticilerinden Ozan Özdemir’in sosyal medya hesabından aşağıdaki paylaşımı ve altındaki yorumlar, yeterince aydınlatıcı bir durum yaratıyor.

“Kayadibi’ni Karaatlı’yı köye döndür. Ondan sonrada Yeşilova’yı ilçe olmaktan da çıkar.

Adliyeyi gönder, kaymakamlığı bitir. Belediyenin tabelasını indir “YEŞİLOVA KÖY MUHTARLIĞI” yazısını as. Salda gölünü kapat, kayak merkezini kapat hatta en iyisi gölü kurut Tınaz tepeyi mermercilere devret. Baktın olmadı Yeşilova’nın giriş çıkışlarına barikat yap. kuş konmaz kervan geçmez misali halkını sürgün et. Hayalet köy olarak ismini değiştir. El gider mersine siz gidin tersine. Şaka gibi ya… Büyümeyi hedeflemek yerine küçülmeyi hedefleyen zihniyetin halkın iradesine saygı duyacağı zaten düşünmek hata olurdu. Unuttukları bir şey var halk gün gelir zirveye çıkarır gün gelir yerin dibine sokar. Haydi, iyi pazarlar…”

İsmail Kavla

Burada topa giren AK Parti Yeşilova Belediye Başkan adayı İsmail Kavla’nın, “AKP klasiği” olarak bilinen üst perdeden, tehdit edici, her şeyin ama –hatta Neolitikten beri- her şeyin kaynağı oldukları üslubundan eser bulunmayan aşağıdaki ifadeleri haleti ruhiyelerinin somut göstergesi oldu.  

“Abi yanlış anlama ama çok tartışmak da istemiyorum, en basitinden o kayak merkezini de vakti zamanında eleştirdiğiniz kesim sayesinde yapılmadı mı? Kayadibi işinde de benim düşüncelerimi çoğu insan biliyor, lakin her nedense Karaatlı hususunu bu kadar tartışan yok. Kaldı ki düşündüğünüz gibi bu konunun esasında partilerle de alakası yok diye inanıyorum. Göl konusu yeterince büyüdü, yapılmasın bence de hiç bi yatırım. 80li 90lı yıllar yaşanmaya devam edilsin sıkıntı yok. Lütfen abi herkes bi sakin olsun. O tarafta olumsuzluklar varsa bile seçilenler vaatlerini yerine getirmeye de gayret etmelidirler. Bizler de o hususta bi şeyler henüz göremiyoruz ne yazık ki. Bu söylediklerim de yanlış anlaşılmasın.”

Diğer vatandaşların  ifadeleri de şöyle:

Ramazan Çal

Ramazan Çal

“İsmail abi bizde kayak merkezini lavanta yolunu yapanı başımızın üstünde tutarız Yeşilova’ya ne yapılıyorsa yapılsın yapana da yaptırana da saygımız var her fırsatta dile getiriyorsunuz şu vaatleri görelim diye ama şunu söylemiyorsunuz Yeşilova ÖÇK bölgesinde değil mi abi Çevre Şehircilik çivi vurdurmuyor 15 Mart’tan beri vaatler yapılmıyor oluyor nasıl olacak abi biraz da bu taraftan düşünseniz çok iyi olacak AKP Meclis üyelerini her toplantıda bilgilendiriyoruz zaten bu konuları vaatleri yapma gibi bir imkân mı bıraktılar.”

Ozan Özdemir

“Ben yapılanı alkışlarım överim abim. Kayak merkezi Lavanta yolu v. S Lakin. Bu halkta referandum yapmış ve tercihini ortaya koymuş. Şimdi siyasetçilere de sorarım halk iradesi mi yoksa kendi iradesi mi? Huzur bozmak yerine huzur sağlanması gerek. Mahalle olarak kalınsın denen yerlerin altını oymak ta ne oluyor? Benim öfkem de buna halka gitmişsin halk kararını vermiş saygı duyup oturacaksın meclis koltuğunda. Bu söylemlerim asla siyaset karşıtlığı değil, kişilerde ki bencilliğe ve çıkar güdümlü şahıslaradır.”

Nebi İnci

Nebi İnci

“O kadar karamsar olmayalım. Bu süreçte sağduyu sahibi bir yetkili çıkacak ve yanlış karardan dönülecektir sanırım. Yeşilova da AKP’li insanlarda yaşıyor. Bu yanlış karardan dönülecektir.”

Nurettin Korkmaz

Nurettin Korkmaz

“Nasıl ki bizler geçmişte AKP’nin yaptığı referandumlara saygı duyduysak ülkemize uçurumun kenarına sürüklemesine rağmen AKP’lilerde Kayadibi’nde yapılan referanduma saygı duyacaklar duymaya da mecburlar, çünkü halk iradesinin üzerinde bir irade tanımıyoruz.

Hizmet konusuna gelince onlar kendi işlerine baksınlar gölge etmesinler engel olmasınlar yeter.”

Veli putgül

Veli Putgül

“Soruyorum AKP li meclis üyeleri KAYADİBİ MAHALLESİNİ gördüler mi? Bir tas suyunu içtiler mi? Mahalle hakkında bilgileri var mı? Köy olması için birisi emir mi verdi. Kalkan elleri beyinleriyle ilişkilimi? Halk oylamasını yok saymak halk iradesine saygısızlıktır.”

Ferdi Hacıoğlu

Ferdi Hacıoğlu

İsmail Kavla ben Kayadibi mahalle halkından olarak soruyorum o zaman bizim özgür ve hür irademizle kullandığımız referandum sonucunda halk tercihini yapmıştır, sonuç açık ve net. Diyorsun ya partilerle alakası yok diye; o zaman açıkla ne ile alakalı? Bizim tanımadığımız ve Kayadibi mahallesinin yerini dahi bilmeyen İl Genel Meclisi üyelerinizin oylarıyla yapılmak istenmiyor mu?

Serkan Hacihimmetoğlu

Yeşilova halkı olarak imza kampanyası ya da referandum yapılsın, Denizli ye bağlanalım ya da Acıpayam’ın kasabası olalım. Bu halk bunu yapabilir.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir