AKP, rant avcılarının sesine kulak vermiştir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı İzzet Akbulut sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımıyla, Yeşilova ilçesinin Kayadibi Mahallesi’nin köy statüsüne geçmesi hakkındaki halkoylamasında sürecin nasıl gelişeceği ve sonuçlanacağı hakkında açıklamada bulundu. Bir yandan halkoylamasıyla halkın iradesine başvurulduğunu, ancak sürecin ileriki aşamalarında halkın iradesinin belirleyici olmadığını, İl Genel Meclisi ile Valiliğin görüşlerini iletmesi sonucunda İçişleri Bakanlığı’nın son kararı verdiğini ifade ederek, uygulamanın mantıklı olmadığını, AK Parti’nin göklere çıkardığı milli irade çıkarlarının tersine sonuçlandığında onu tanımadığını ifade etti.

Yeşilova’yı ilçe olmaktan çıkarıp köye dönüştürme çabaları, Kayadibi Mahallesi’nde halkoylaması yapılması ve mahalle olarak kalma iradesiyle sonuçlandı.

Ancak halkoylaması sonucunda oluşan halk iradesi kesin sonuç olarak belirleyici olmamaktadır.

Halkoylaması, İl Genel Meclisi ve Valiliğin konu hakkındaki görüş ve önerileri ile birlikte İçişleri Bakanlığı’na gönderiliyor. Nihai kararı Bakanlık veriyor.

İl Genel Meclisi, geçtiğimiz Cuma günü “Kayadibi köy statüsüne geçirilsin kararı” verdi.

Kızılca kıyamet de bundan sonra koptu.

İl Genel Meclisi’nin CHP grubu üyeleri Hakan Açar, Hasan Yalçın, Nurettin Korkmaz ve Celal Saygın partilerinin il binasında bir basın açıklaması yaptı.

Kayadibi halkının iradesine saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yeşilova İlçe Başkanı Avukat Ferdi Ay, “Burdur İl Genel Meclisi’ nin Kayadibi Mahallemizin Köy olması yönünde aldığı karar YOK HÜKMÜNDEDİR” dedi. Ayrıca kararın İçişleri Bakanlığı’nca onanması durumunda bu kararın açıkça “usul ve yasaya aykırı olacağı”nı ileri sürerek, bu idari işlemi kesinlik İdare Mahke4mesi’ne götüreceklerini ifade etti.

Yeşilova Vatan Partisi İl Başkanı İbrahim Kılınç, İl Genel Meclisi kararına sert tepki göstererek, “halkın iradesi: Kayadibi, Yeşilova ilçesinin bir mahallesidir, öyle kalacak!” dedi.

Başkan Kılınç, “burada amaçlanan Salda Gölünün ranta açılmasıdır. Bu karar kabul edilemez. En kısa zamanda bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz” dedi

Hışım gibi bir tepki de İYİ Parti (İYİP) Meclis üyesi Mesut Özcan’dan geldi. Özcan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla gelişmeyi Salda Gölü’ndeki yükselen ranta göz diken çevrelerin oyunu olarak değerlendirdi.

Bu süreç içinde Yeşilova kamuoyunda konu yoğun olarak tartışılmaya başlandı. Öyle ki tepkiler infial seviyesine çıktı; tartışmalara katılan AK Partililerin söylemlerinden eziklik içinde oldukları dikkatlerden kaçmadı ve haleti ruhiyelerinin somut göstergesi oldu.

Bu kapsamda bugün sosyal medya hesabından konuya bir açıklık getiren CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, konunun halkoylamasıyla bitmediğini, İl Genel Meclisi ile Valiliğin görüşlerinin de eklenerek halkoylaması sonucunun İçişleri Bakanlığı’na gönderildiğini, nihai kararı Bakanlığın verdiğini ifade ederek, bu noktada her ne kadar Milletvekili Mehmet Göker ile birlikte görüşmelerinde Vali Şıldak’ın halkoylaması sonucuna uyulacağı sözü vermesine rağmen, çıkarlarına ters sonuçlar çıkınca halkın iradesine ters kararlar alabilen AK Parti’nin uygulamaların güvenmediklerini, konunun takipçisi olduklarını vurguladı.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir