Bu kez rant değil, halk kazandı!

Antalya Tekirova’da Bakanlığın yandaş iş adamına rant sağlama planını mahkeme iptal etti…

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Tekirova Mahallesinde bulunan Kleopatra Koyunu yapılaşmaya açan plan yargı tarafından iptal edildi. 2015 yılında Mesire Yeri olarak ihale edilen ancak ‘yeterli’ yapılaşmaya olanak sağlamadığı için ihalesi iptal edilen Kleopatra Koyu, dönemin Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca 2016’da ‘Tabiat Parkı’ ilan edilerek Mayıs 2018’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve AKP’li Bakanlara yakınlığı ile tanınan Hasan Topaloğlu adlı bir iş adamının şirketlerine 29 yıllığına kiralanmıştı. Yerel halkın Mehmet Ali Bükü olarak andığı 120 dönümlük alanı kapsayan koyda uygulama imar planı olmadan ‘gelişme planı’ hazırlayan Bakanlık, alanın büyük kısmının yapılaşmaya açılmasına zemin hazırladı. Bunun üzerine planın iptali için Antalya Barosu, Mimarlar Odası Antalya Şubesi ve Tekirova’da yaşayan Ahmet Kaya ve Sami Adaletli adlı yurttaşların açtığı davayı gören Antalya 3. İdare Mahkemesi Tekirova Tabiat Parkı Gelişme Planını iptal etti. Davacıların yeni hedefi ise bölge halkının denizle buluşabildiği nadir koylardan biri olan Kleopatra Koyunun tahsisinin iptali için dava açmak.

Mahkemenin iptal kararının ardından Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nden yapılan açıklamada, davayla ilgili bilirkişi raporunda alanın yapılaşmaya açılmasında kamu yararı açısından vazgeçilmez ve kesin bir zorunluluk bulunmadığının belirtildiğine dikkat çekildi. Mahkeme kararına dayanak oluşturan bilirkişi raporunda, Alanı yapılaşma açan kararların ve bu kararlarla getirilen belirsiz kullanım türlerinin ilgili yönetmeliklere ile kamu yararına aykırı olduğu, ayrıca yapılaşmanın bitki örtüsü, orman yapısı ve biyolojik çeşitliliğe zarar vereceği sonucuna varıldığına işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:

Mahkemenin iptal ettiği plan

 ‘KAZANAN HALKIMIZ OLDU’

“Tabiat Parkı statüsündeki ender bir doğa parçası olan alana, rant uğruna üst ölçekli plan kararları ile turizm amaçlı yapılaşma kararı getiren, alt ölçekli yapılaşmaya yönelik plan kararları ile yapılaşma koşullarını belirleyen, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları yapılmadan, üstelik halkın bilgilenme ve hak arama özgürlüklerinin önü kapatılmak amacıyla, uzun devreli Gelişme Planları askıya çıkarılmadan, yangından mal kaçırırcasına onaylanarak, nedeni anlaşılamaz bir acelecilikle ihale edilen dava konusu işlemin iptaline karar vermiştir. Mahkemenin hem Yürütmenin durdurulması hem de iptal kararları ile Tabiat Parkı olan Tekirova Mehmet Ali Bükü (Kleopatra Koyu), halkımızın kullanımında kalmıştır. Kazananın halkımız olmuştur.”

Mehmet Ali Bükü olarak da bilinen Kleopatra Koyu, geçtiğimiz yıl 29 yıllığına özel bir şirkete kiralanmıştı. Bakanlığın alanla ilgili hazırladığı gelişme planı, koyun yapılaşmasına olanak sağlıyordu.

AV. TUNCAY KOÇ: ‘RANT PLANLARINA KARŞI HUKUKİ MÜCADELE YETMEZ’

Davanın avukatlarından Tuncay Koç, bundan sonraki aşamada dönemin Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın özel şirkete tahsis ettiği alanın geri alınması için çaba harcayacaklarını belirterek, “Bu rant planlarına karşı hukuki mücadele yetmez, topyekün mücadele gerekir. Tekirova, ODTÜ ya da Gezi, mücadele bir bütündür, bölünemez” görüşünü dile getirdi.

Av. Tuncay Koç

‘BİR KOYUN ÇEYREK ASIR SAHİBİ OLMA İSTEĞİ BOŞA ÇIKARILDI’

Mahkemenin iptal kararının ardından konuyla ilgili değerlendirmede bulunan davacılardan Sami Adaletli ise bundan sonraki amaçlarının koyun tahsisinin iptali için hukuk mücadelesi vermek olduğunu belirterek şunları dile getirdi: “Duruşması sonrası hepimizin beklediği karar, haktan yana, halktan yana, tabiattan yana, adaletten yana çıktı ve gözümüzü gönlümüzü aydınlattı. Hesap edilmeden yapılan yanlışlara imza atılsada, şükür ki onları doğrultan bir halk ve büyük bir devletimiz var. Hepimizin gözü önünde cereyan eden ve daha çok para kazanma ve bir koyun tümüyle çeyrek asırdan fazla süreyle sahibi olma istek ve eylemi, sizlerin katkı ve kararlı duruşuyla sona erdirildi ve boşa çıkarıldı. Kazanan çiçekler oldu, böcekler, atmacalar, Antalya süsenleri, kızıl çamlar, arıların mor pürenleri, topraktaki karıncalar, gece yeme içmeye gelen yaban domuzu sürüleri, sahile yanaşan carettalar, koya demirleyen tekneler, çakıllara kilimini serip serinleyen teyzelerim, bacılarım, balığını tutan dostlarım, uzaktan yakından gelen misafirlerim oldu.

Tekirova’da yaşayan Sami Adaletli, bundan sonraki aşamada alanın tahsisinin iptaline ilişkin hukuki mücadele yürüteceklerini dile getirdi.

‘BİZDEN SONRAKİLER DEĞERLERİNE DAHA FAZLA SAHİP ÇIKACAK’

Doğaya ve halkın hakkına kasıt dün de vardı, bugün de var, yarın da olacaktır. Ama biz ve bizden sonrakiler ile devletimiz de hep burada olacak, değerlerinine her geçen günden daha fazla sahip çıkacaktır. Bu mücadeleyi oluşturan ve sahip çıkan sivil toplum kuruluşlarımıza, derneklerimize, siyasi parti temsilcilerine, muhtarlarımıza, basın temsilcilerimize, medya kuruluşlarına, şirket temsilcilerine halkımıza ve varlıklarıyla en büyük katkıyı sağlayan ağacından taşına, karıncasına kadar yaban hayatın her bir parçasına sonsuz teşekkürler.”

KLEOPATRA KOYUNDA NE OLMUŞTU

2015 yılında dönemin Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca önce mesire yeri ilan edilen ardından ise 2016’da Tabiat Parkı ilan edilen koy için Nisan 2018’de ‘Tekirova Tabiat Parkı Gelişim Planı’ hazırlandı. 120 dekarlık alanı kapsayan tabiat parkı, 30 Mayıs 2018’de ise ihaleyle 29 yıllığına özel bir şirkete kiralandı. Tekirova Tabiat Parkı ihalesini, Sembol Turizm Otelcilik A.Ş. ile Teknik Katı Atık ve Tekirova Kurumsal Turizm A.Ş.’nin oluşturduğu ortak girişim grubu kazandı. Yıllık 505 bin TL bedelle kiraya verilen tabiat parkı için hazırlanan gelişim planının, koyun büyük bölümünü yapılaşmaya açacak olmasına tepki gösteren meslek odaları ve yerel halk Temmuz 2018’de konuyu yargıya taşıdı.

Kleopatra Koyu’nun 29 yıllığına kiralandığı şirketlerin ikisinin sahibi olan Hasan Topaloğlu (telefonla konuşan), Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eskiye dayanan dostluğu ile biliniyor.

Kleopatra Koyu’nun 29 yıllığına kiralandığı şirketlerin ikisinin sahibi olan Hasan Topaloğlu (telefonla konuşan), Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eskiye dayanan dostluğu ile biliniyor.

İHALE ERDOĞAN VE AKP’Lİ BAKANLARA YAKIN İŞ ADAMINA VERİLDİ

Tekirova Tabiat Parkı’nı ihaleyle kiralayan üç şirketten ikisi aynı kişiye ait. İstanbul Pendik merkezli Teknik Katı Atık firması ile Tekirova Kurumsal Turizm A.Ş’nin sahibi, 1994 yılından itibaren Pendik Belediyesi’nde Fazilet Partisi’nden iki dönem meclis üyeliği yapan ancak daha sonra AKP’ye destek veren Hasan Topaloğlu. Topaloğlu, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’ni kuran vakfın da başkanlığını yürütüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Veysel Eroğlu ve Numan Kurtulmuş gibi AKP’li siyasilerle de yakın ilişkiler içerisinde olan Topaloğlu’nun başkanlığını yürüttüğü vakfın yönetiminde Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde birlikte çalıştığı kişilerin yanısıra Remzi Gür, Abdülkadir Taçyıldız, Nevzat Kor ve Adem Baştürk gibi isimler yer alıyor.

Kleopatra Koyu ihalesini alan şirketin sahibi Hasan Topaloğlu ve
dönemin Başbakanı Binali Yıldırım
[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.