Bu paralar kimin cebinden çıkıyor?

Burdur Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı İzzet Akbulut yazılı bir açıklama yaparak, siyasi iktidarın icraatlarını, yandaş besleme ve zengin etme yöntemlerini, borçlanma ekonomisi uygulamalarını eleştirdi.

İşte Başkan Akbulut’un açıklaması!

Hükümet, Hazineden şehir hastaneleri için sadece 2020 yılında 5,6 miyar TL kira bedeli ödeyecek. Ödenecek bu kira parasıyla devletin envanterine onlarca 1000 yataklı hastane eklenebilirdi oysa. Köprüler ve tünellerdeki geçiş garantili, kazanç garantili verilen ihalelerde cabası. 3 TANE YAVUZ SULTAN KÖPRÜSÜ yapılacak para, projeyi yapıp işletecek firmaya yani yandaşa 8 yıllık kazancı karşılığında ihale edildi. Avrasya tüneli için günlük 70.000 araç geçişi ve araç başına 4 dolar geçiş ücreti garantisi ile 25 yıllığına verildi; yani günlük 280.000 DOLAR garanti verildi. Pandemi sürecinde, hiçbir aracın geçmediği günlerde bile hiçbir yandaş bu parayı hazineden almayacağını açıklamadı.

Hiç kimsenin hesabını soramadığı, nereye ne ödendiğinin bilinmediği örtülü ödenek de -merak edenler için söyleyelim- 2014-2019 arası 10 milyar 220 milyon TL. Bu parayı da değerli hemşerilerim hep beraber tüm TÜRKİYE olarak ödedik. Şimdi KATAR’DAN SWARP ANLAŞMASI İLE 15 MİLYAR DOLAR getirdiler. Karşılığında ne kadar TL verdik? Yani dolar kuru kaç TL’den hesap görüldü? Onu da bilmiyoruz. Muhtemelen KATARLILAR da bu TL’yi ÜLKEMİZDEN BİR İHALE ALARAK kazancına kazanç katacaktır.

Yıllardır söylüyoruz, yine söyleyelim, bu paralar ÇİFTÇİMİZE destek ve teşvik olarak aktarılsa, üretim ekonomisine destek verilse idi, mazotundan, gübresine üreten çiftçiye vergisiz verilebilseydi, bu gün buğdayından, mısırına, pirincine,  arpasına, şekerine, samanına kadar ithal etmeyecek, aksine üretip hem yurt içinde bu paraları tutacak, hem ihracatımızı arttırıp dolarları tarım ürünleri satışıyla ülkeye getirecek, dolayısıyla dolar kurunu düşürecek, bu günkü tüm maliyetleri, girdileri daha ucuz fiyatla vatandaşımızı buluşturacaktık.

Değerli Hemşerilerim, saydıklarım ne yazık ki yüzlerce israf örneklerinden sadece birkaç tanesiydi. Herkes şunu unutmamalıdır ki hiçbir siyasetçi yapılan yatırımları kendi parasıyla yapmıyor, tüm vatandaşlardan toplanan vergiler ile yapıyor. Devletin, milletin parasını hoyratça harcamadan vatandaşına hizmet etmiş gelmiş geçmiş tüm devlet büyüklerimize teşekkür ediyoruz. Ebediyete intikal etmişlere ALLAH’tan rahmet hayattakilere afiyetler diliyoruz. Millet ittifakının iktidarında, BETONA DEĞİL TOPRAĞA YATIRIM yapıldığı günlerde buluşmayı temenni ediyoruz.

SAYGILARIMIZLA…                                                                                          

CHP BURDUR İL BAŞKANI İZZET AKBULUT

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir