“Bu yürüyüş, Selahattin Demirtaş’ın çığlığıdır”

Adalet Yürüyüşü’nün yegane amacı ve hedefi sadece Ensi Berberoğlu değilmiş. Yavaş yavaş gerçeklikler günyüzüne çıkmaya başladı. Geçtiğimiz aylarda HDP genel Başkanı Demirtaş’ı Silivri cezaevinde ziyarette bulunarak çeşitli açıklamalarda bulunmuş olan Tuncay Özkan, şimdi de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara Güvenpark’tan başlattığı Ankara-İstanbul Adalet yürüyüşü için konuştu. Özkan, “Bu yürüyüş, Selahattin Demirtaş’ın çığlığıdır” dedi.

MİT Tırları davasında CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, casusluktan 25 yıl ceza alıp Anayasa ve hukuka aykırı bir şekilde tutuklanınca Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü’nü başlattı. 9’ncu gününde Bolu civarına ulaşan Adalet Yürüyüşü’nün bilinmeyen başka hedeflerinin de olduğu ortaya çıkmaya başladı. CHP’li Tuncay Özkan, “Demirtaş birlikte yaşamanın koşullarını anlatmıştı. Bu yürüyüş onun o çığlığının bir tezahürü, ete kemiğe bürünmüş şekli’ diye konuştu.

Daha önce HDP’nin tutuklu Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret ederek, “Demirtaş’ı dinlemek lazım önemli açıklamalar yapacak” şeklinde verdiği beyanlarla dikkat çeken CHP Milletvekili Tuncay Özkan da yürüyüşe katılan isimler arasında.

Özkan Adalet Yürüyüşü ve HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın durumuna ilişkin Dihaber’e konuştu.

Demirtaş’la ilgili daha önce yaptığı açıklamalara ilişkin konuşan Özkan, sözlerini tekrarladı ve “Demirtaş’ın barış çığlığı duyulmuyor” dedi.

“BU YÜRÜYÜŞ AYNI ZAMANDA DEMİRTAŞ’IN ÇIĞLIĞININ TEZAHÜRÜ”

Adalet Yürüyüşü’nün aynı zamanda Demirtaş’ın “barış çığlığının” da ete kemiğe bürünmüş hali olduğunu söyleyen Özkan şöyle konuştu:

Demirtaş söyleyeceğini söyledi zaten, birlikte yaşamanın koşullarını anlattı, silaha karşı olduğunu söyledi. Tüm bunlar Türkiye’nin özlediği şeyler ama Türkiye’de öyle bir kaos öyle bir gürültü yaratılıyor ki onun oradan söylediği barış çığlığı kaybolup gidiyor. Bu yürüyüş onun o çığlığının bir tezahürü, ete kemiğe bürünmüş şekli. Başka bir şey değil yani. Özgürlük istiyoruz, adalet istiyoruz, barış istiyoruz. Genel Başkan her yerde aynı şeyi söylüyor, özgürlük için adalet barış için adalet.

“İSTANBUL’DA DA BİTSE ETKİSİ EDİRNE’YE KADAR”

Özkan, yürüyüşün CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklu bulunduğu Maltepe Cezaevi ile sınırlı kalmaması gerektiği yönündeki beklentilere ilişkin de şunları söyledi:

Zaten bu yürüyüş Selahattin Demirtaş, Enis Berberoğlu ya da Cumhuriyet gazetesinin içeride olan yazar ve muhabirleri diye bir ayrımı yok. Herkesi kapsıyor. Bence bu yürüyüş nereye kadar giderse o gittiği yerden sonrası da gerçekleşmiş olur. Edirne değil İstanbul’da da bitse etkisi Edirne’ye kadar ulaşacaktır.

Yürüyüşün temel sloganı “adalet” ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Özkan, “Adalet bu dünyada bu gök kubbeyi taşıyan direktir. Bu direk yıkıldığı zaman bu direk de yıkılır. Eğer biz böyle bir dünyada yaşayacaksak zaten bu gök kubbe yıkılsın” sözleriyle dile getirdi. Özkan, “Önemli olan çocuklarımıza gelecek yüzyıllara büyük ve güçlü bir Türkiye bırakabilmek. Adalet olmayınca bunların hiç birisi olmuyor” dedi.

 

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir