Bugün yaklaşık 1,2 milyon 8. sınıf öğrencisi LGS’ye girdi

Eğitim maratonunun belirleyici temel sınavlarından ilki LGS (Liselere Geçiş Sistemi) Sınavı bugün yapıldı. 8’inci sınıftaki her 100 öğrencinin yüzde 14-15’i kaliteli okullarda okuyacak. Geriye kalan yüzde 85 ise klasik liselerde ve İmam Hatip Liselerinde okuyacak.

Bugün her öğrencinin kendi okulunda girdiği Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavına 1 milyon 236 bin 8’nci sınıf öğrencisi girdiği belirtildi.

Sınavlar, 17 bin 915 okulda yapıldı.

700 bin kişi görev aldı.

Sınıflar en fazla 20 kişiyle sınırlandırıldı.

LGS sonuçları Haziran ayının 30’unda belli olacak.

Yaklaşık 180 bin öğrenci daha nitelikli eğitim verdiği ilan edilen liselere girebilecek.

30 Haziran’da merkezi sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarının kontenjanları da belli olacak. Kovid-19 salgınından sonra ilk kez öğrenciler maskesiz olarak sınava girdiler.

Yeni tip Coronavirüs (Covid19) salgını döneminden farklı olarak bu sene iki oturum arasında öğrenciler, okul bahçelerine çıktı ve ihtiyaçlarını giderebildiler.

Sınav, Sayısal ve sözel olarak iki bölümden oluştu.

Sınavın süresi eskisi gibi… İlk oturum sözel bölümde Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru soruya 75 dakika süre verildi. Din dersinden muaf öğrenciler ise 15 dakika erken çıktı.

Saat 11.30’da başlayan matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 sorunun olduğu ikinci oturumda öğrencilere 80 dakika süre verildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.