Burdur Belediyesi makarayı geriye sarıyor

Sabık Başkan Sebahattin Akkaya döneminde, BURTÜKODER’in bıkıp usanmadan yıllarca süren ısrarlı mücadelesi sonucu ülkede bir ilk olarak kent içi yollarda ücretli otopark uygulamasının mahkeme kararıyla kaldırılmasını sağlamış; Belediye’nin itirazı üzerine gene ülkede bir ilk olarak Danıştay 8’nci Dairesi emsal bir kararla kent içi yolların amacı dışında kullanılamayacağına hükmetmişti. Yargıtay, Burdur Belediyesi nezdinde bütün belediyelere “yolları amacı dışında kullanamazsın” demişti. Şimdi Burdur Belediyesi makaraları geri sarmaya başlayacak bir karara bugün imza attı. Burdur Belediye Meclisi Kasım toplantısında gündeminin 7’nci maddesinde görüşerek aldığı bir kararla Adliye caddesinde ücretli otopark uygulaması başlatma kararı aldı ve bunu incelenmek üzere kurduğu komisyona havale etti. Konuyla ilgili KıvılcımHaber’e konuşan BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan, Burdur belediyesi, BURTÜKODER’in 5 yılı bulan bir hukuk mücadelesi sonucu çıkartmış olduğu, sadece Burdur’daki uygulamayı değil, tüm Türkiye’de cadde ve sokaklardaki ücretli otopark uygulamasını durduracak Danıştay emsal kararını nasıl aşacağını merakla beklediklerini bildirdi.

DANIŞTAY: “KENT İÇİ YOLLAR AMACI DIŞINDA KULLANILAMAZ”

Burdur Belediye Meclisi bugünkü (3 Kasım 2015 günkü) toplantısında makaraları geriye sarmaya başlayacak bir karar alarak, cadde ve sokakların belediyeler tarafından ücretli otopark ilan edilerek kiraya verilmesini yargıya taşıyan Burdur Tüketicileri Koruma Derneği (BURTÜKODER’i) haklı bularak,  “yolların amacına uygun olarak kullanılmasını olumsuz yönde etkileyeceği” gerekçesiyle Danıştay 8’nci Dairesi’nin iptal ettiği düzenlemeyi yeniden gündeme getirdi. Sabık Başkan Sebahattin Akkaya döneminde, BURTÜKODER’in bıkıp usanmadan 5 yıl süren ısrarlı mücadelesi sonucu ülkede bir ilk olarak kent içi yollarda ücretli otopark uygulamasının mahkeme kararıyla kaldırılmasını sağlamış; Belediye’nin itirazı üzerine gene ülkede bir ilk olarak Yargıtay emsal bir kararla kent içi yolların amacı dışında kullanılamayacağına hükmetmişti. Danıştay 8’nci Daire, Burdur Belediyesi nezdinde bütün belediyelere “yolları amacı dışında kullanamazsın” demişti. Burdur Belediye Meclisi Kasım toplantısında gündeminin 7’nci maddesinde görüşerek aldığı bir kararla Adliye caddesinde ücretli otopark uygulaması başlatma kararı aldı ve bunu incelenmek üzere kurduğu komisyona havale etti. Konuyla ilgili KıvılcımHaber’e konuşan BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan, Burdur belediyesi, BURTÜKODER’in 5 yılı bulan bir hukuk mücadelesi sonucu çıkartmış olduğu, sadece Burdur’daki uygulamayı değil, tüm Türkiye’de cadde ve sokaklardaki ücretli otopark uygulamasını durduracak Danıştay emsal kararını nasıl aşacağını merakla beklediklerini bildirdi.

MELİK GÖKÇEK BİLE GERİ ADIM ATARAK UYGULAMAYI KALDIRDI

Özelleştirme politikalarıyla kentlerin cadde ve sokaklarını satan “AKP’nin belediyecilik anlayışı”na 2010 yılında ilk defa olarak ilimizde kendilerinin dava açarak mücadele bayrağını yükselttiklerini hatırlatan BURTÜKODER ve BSTP Başkanı Kemal Arslan, “5 yıl süren mücadele sonucu tüm ülkeye örnek olan emsal kararla tüm ülkede davalar açılırken, Ankara’da Melih Gökçek’e bile ücretli otopark uygulaması geri aldırılmaktayken,” Burdur Belediyesi’nin ilimizde cadde ve sokaklarda ücretli otopark uygulamasını geri getirmek için Meclis kararıyla komisyon kurmasını “bir hukuk garabeti” olarak gördüğünü belirtti.

“DERNEĞİMİZİN BAŞARISINI KORUMASINI BİLİRİZ”

Derneklerinin tüm ülkeye örnek olmuş bu başarısını “koruması”nı bileceklerini belirten Arslan, Burdur Belediyesi Meclis üyelerini ve Başkan Ercengiz’i hukukun üstünlüğüne saygı duyma ve boşu boşuna Belediye’yi ve kitle örgütlerini mahkemelerde süründürmekten vazgeçme çağrısı yaptı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir