MHP’de işler karışık; isyan dalgası yayılıyor; ‘Bahçeli istifa’ sesleri yükseliyor

Liderinin her türlü çözüm önerisine kapalı tutum takınması 1 Kasım seçimlerinde en büyük hezimeti MHP almasına neden oldu. 7 Haziran’da AKP’den devşirdiği oylardan fazlasını kaybetti; 7 Haziran kazanımlarının yüzde 25’ini AKP’ye kaptırdı. MHP’nin oy kaybından Bahçeli ve parti yönetiminin sorumlu olduğunu kaydeden MHP’liler Bahçeli’nin istifa etmesini istiyor.

Liderinin her türlü çözüm önerisine kapalı tutum takınması 1 Kasım seçimlerinde en büyük hezimeti MHP almasına neden oldu. 7 Haziran’da AKP’den devşirdiği oylardan fazlasını kaybetti; 7 Haziran kazanımlarının yüzde 25’ini AKP’ye kaptırdı. MHP’nin oy kaybından Bahçeli ve parti yönetiminin sorumlu olduğunu kaydeden MHP’liler Bahçeli’nin istifa etmesini istiyor. Bu taleplerini sosyal medyadan da dillendiren MHP’liler şimdiden Bahçeli’nin yerine isim arayışına başlamış durumdalar.

Bahçeli’nin ise istifaya yanaşmadığını, seçim gecesi ve dün (2 Kasım 2015 günü) gün boyu en dar kurmay ekibiyle durum değerlendirmesi yapan Bahçeli’nin yaklaşık 2 milyon oy kaybının nedenlerini araştırdığını haberleştiren Aydınlık Gazetesine göre,  Bahçeli kendisine yönelik eleştirilere sert tepki veriyor. Hele Meral Akşener ve Sinan Oğan üzerinden kendisine ve parti politikalarına yöneltilen eleştirilere köpürdüğü, kendinden geçercesine ateş püskürdüğü bildiriliyor.

Bahçeli’nin tepkisine rağmen önümüzdeki aylarda MHP’de Bahçeli’ye karşı isyan bayrağının çekilmesine kesin gözüyle bakılıyor. MHP’nin kongreye giderek Bahçeli’ye karşı bir aday çıkarılması gündemde olduğu ileri sürüldü.

MİLLETVEKİLLERİNİN YARISINI KAYBETTİ

7 Haziran’a kıyasla 81 ilin 80’inde oy kaybı yaşayan MHP’nin iki seçim arasında 5 ayda kaybettiği toplam oy sayısı 1 milyon 828 bin 931. Bunun bir deprem olduğu belirtiliyor. Bu oy kaybı MHP’ye, Meclis’te temsil oranı bakımından ağır bir fatura çıkardı. MHP dün yurtdışı oyların dağıtımının da tamamlanmasıyla Manisa’daki 2. sıra milletvekilliğini de AKP’ye kaptırdı ve sandalye sayısı 40’a düştü. MHP’nin parlamentoda temsil hakkını kaybettiği iller Aksaray, Burdur, Bayburt, Çanakkale, Elazığ, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Kastamonu, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Yozgat ve Zonguldak oldu. Partinin 7 Haziran’da birden fazla milletvekili çıkardığı 13 ilde ise toplam 17 milletvekilliği kaybı yaşandı.

‘OY KAYBIMIZIN NEDENİ AKP’

MHP Başkanlık Divanı değerlendirme toplantısı yaptı ve MHP’nin oylarının düşmesinden AKP’nin “istikrarsızlık ve terör” vurgusu yapmasının neden olduğunu ileri sürdü. Parti politikalarına ilişkin bir değerlendirmenin yapılmaması ise dikkat çekti.

Genel seçimin ardından kurmaylarıyla bir araya gelmeye devam eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün saat 18.00’de de parti genel merkezinde Başkanlık Divanı’nı topladı. Partinin oy oranındaki ve milletvekili sayısındaki düşüşün masaya yatırıldığı toplantıda, söz konusu düşüşlerin AKP’nin “istikrarsızlık ve terör” vurgusu yapmasından kaynaklandığı şeklinde bir değerlendirme yapıldı. Toplantıda konuşan Genel Başkan Bahçeli seçim sonuçlarına ilişkin beklentilerinin daha yüksek olduğunu ifade ederek, partinin aldığı oy oranına saygı duyacaklarını ve ona göre bir çalışma yapacaklarını aktardı.

İLDE MHP TEŞKİLATI SUSKUNLUĞA BÜRÜNDÜ

İlimizde de MHP teşkilatının suskunluğa büründüğü gözlemlendi. MHP’lilerin ağzını bıçak açmıyor. Müthiş bir moral bozukluğu içinde oldukları görülüyor. Seçim öncesi Bahçeli’ye toz kondurmayan tek tek seçmenlerin tutum ve söylemlerinden ise Bahçeli’ye ateş püskürdükleri ve defterden sildikleri anlaşılıyor.

MHP milletvekili adayı Alparslan Dursun dün sosyal medya üzerinden bir açıklama yaparak, seçmenlerine teşekkür etti.

“1 Kasım Genel Seçimlerinde bizden desteklerini esirgemeyen tüm Burdur halkına teşekkür ederim. Kısa bir sürede de olsa, Milletvekili olarak Burdur’umuza ve büyük Türk Milleti’ne hizmet etmek, şahsım adına bir şeref nişanesidir. Milletvekilliğim ve seçim çalışmaları boyunca Allah’a şükür yüzümüzü kızartacak bir şaibemizin olmamasının onuru ve gururuyla; Yüreğimiz her zaman Burdur ve TÜRKİYE sevdasıyla atmaya devam edecektir.

Sevgi ve Saygılarımla”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir