Burdur Belediyesi’nden ekmek zammı açıklaması

Ekmek zammını Belediye’ye bağlamak ahlaksızlıktır

Burdur Belediyesi’nden, geçtiğimiz günlerde ilgili odaların teklifi ve ilgili Bakanlığın onayıyla fırıncı esnafının ekmeğe yaptığı, salgının kamçıladığı ekonomik kriz ve enflasyonun azdırdığı girdi fiyatlarındaki artış nedeniyle maliyetlerdeki yükselişi kurtarma zammını Belediye’ye yükleme cinliğine karşı kamuoyunu aydınlatıcı açıklama geldi. Açıklamada, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf Odaları Birliği tarafından yapılan ekmek fiyat zammını Belediye’ye yüklemenin “ahlaksızlık” olduğu vurgulandı.

Korona salgınının kamçıladığı ekonomik kriz tüm kesimleri yakıp kavuruyor.

Beraberinde yaşanan işsizlik, peş peşe gelen zamlar halkın alım gücünün zayıflatıyor; esnafın durumunu yangın yerine çeviriyor.

Bu şartlarda fırıncı esnafının bütün girdi fiyatlarına gelen yüksek zamlar sonucu ekmek fiyatlarını artırma talebinin, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası ve Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından uygun bulunarak ilgili Bakanlığın onayına sunulması, Bakanlığın da uygun bulmasıyla yapılan ekmek zammı kamuoyunun gündemine bomba gibi düştü.

KıvılcımHaber’in dün birkaç fırındaki izlenimleri, fırınlarda beyaz ekmeğin 2 lira olduğunu öğrenen vatandaşın isyan ettiği yönündeydi.

Kimi belediyeye verdi veriştirdi.

Gerçeği bilen vatandaşlar, onayın ve takdirin ilgili odalardan geldiğini, kaldı ki fırıncıların da girdi fiyatlarındaki artışlardan dolayı haklı olduğunu belirten müdahaleleri oldu.

Bu ortamda kamuoyunda bir cinlik algısı yayıldı.

Kamuoyunda, “isteseydi böyle olmayabilirdi” algısı yaratılarak gözlerin Belediye’ye çevrilmesi sağlandı.

Bu kapsamda Burdur Belediyesi’nden açıklama geldi.

Açıklamada aşağıdaki görüşler savunuldu:

Kamuoyunun bilgisine

Çok değerli hemşerilerimiz

Geçtiğimiz günlerde ekmek fiyatlarına yapılan zamla ilgili kurumsal olarak bilerek ya da bilmeden yapılan haksız suçlama içeren açıklamalara cevabımızdır;

Burdur Belediyesi olarak kurumumuz tarafından herhangi bir şekilde dâhilimiz olmayan ekmek fiyatlarının belirlenmesi, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf Odaları Birliği tarafından yapılmaktadır.

Komşu illerdeki fiyatlara yakın belirlenmiş olan ekmek fiyatlarının artışının sonucunu bir şekilde Burdur Belediyesi’ne bağlamaya çalışan art niyetli kişilere vereceğimiz yanıt tek kelime ile “ahlaksızlık” olacaktır.

Fırıncı esnafının artan maliyetler karşısında talebi olan zam, Oda ve Birlik tarafından uygun bulunup Bakanlığa gönderilmiş Bakanlık tarafından da onaylamış ve tarife yürürlüğe girmiştir.

Hazımsız ve kişisel beklentilerine karşılık bulamayanlar tarafından üretilen bu tip dedikodulara itibar edilmemesi rica ediyoruz.

Asıl fiyat artışlarının sebebini, sorumlularına sormaya cesaret edemeyip Burdur Belediyesini ve Başkanımızı suçlu göstermeye çalışanları halkımızın takdirine bırakıyoruz.

Saygılarımızla…

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir