Burdur Belediyesi’nden su ve kuraklık açıklaması

Son zamanlarda yaz aylarının yaklaşması, yağışların kesilmesi ve kuraklığın kendini iyice hissettirmesi sonucu kentte su sıkıntısının ortaya çıkması nedeniyle bazı mahallelerde arazözle halka su dağıtılmaya başlanması üzerine durumun bazı çevrelerce menfi propaganda unsuru olarak kullanılması üzerine Burdur Belediyesi’nden açıklama geldi. Açıklamada su sıkıntısı, kuraklık ve bilinçsiz su kullanımı nedeniyle İnsuyu Havzasında bulunan Belediye sondajlarında su seviyesinin düşmesine bağlandı. İnsuyu havzasındaki çiftçilerimiz ve kentteki vatandaşlarımıza tasarruflu su kullanama çağrısı yapıldı.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Kamuoyuna Saygıyla duyurulur;

Bir süredir Burdur Belediyesi İnsuyu havzasında bulunan içme suyu sondajlarımızın su verimlerinin düşmesi neticesinde yaşanılan su sıkıntısı için Burdur Belediyemiz yeni su kaynakları oluşturabilmek adına çalışmalarını titizlikle sürdürmektedir.

Devlet Su İşleri’nin 2015 yılında Burdur / Gökpınar bölgesine içme suyu ile ilgili yaptığı “Burdur Belediyesi İçme Suyu isale hattı ve Tesisleri” projesi kapsamında hazırlanan sondaj kuyularından saniyede 300 litre su çekilmesi planlanırken ne yazık ki havaların kurak gitmesi ve yeraltı su kaynaklarını besleyecek yeterli yağışın olmaması, bölgede yoğun şekilde tarım yapılıyor olması ve çiftçimizin su ihtiyacının da artmış olması sebebiyle bugün ne yazık ki saniyede 150 litre su anca halkımızın kullanımına sunulabilmektedir.

Eski İnsuyu pompalarının bulunduğu bölgede 4 adet yeni içme suyu sondaj çalışmamız geçtiğimiz birkaç günde tamamlanmış, pompaların yeterli güçte çalışabilmesi için gerekli olan yeni trafo ihalesi yapılmış, elektrik tesisatının tamamlanmasıyla birlikte yeni su kaynaklarından çekilen içme suyu halkımızın kullanımına sunulacak ve su sorunumuz çözülmüş olacaktır.

Fakat şunun da bilinmesi gerekir ki, Bölgede yapılan tarım nedeniyle yer altı su kaynakları çok yoğun ve bilinçsiz bir şekilde kullanılmakta ve mevsimlerin kurak gitmesi sebebiyle de yer altı su kaynakları beslenememekte ve her geçen gün su sorunu hem çiftçimiz hem de halkımız için daha da büyük bir sorun halini almaktadır.

Konuyla ilgili olarak Burdur’un içme suyunda yaşanabilecek sıkıntılar için Belediyemiz İller Bankası tarafından yapılan ve sadece 10 ay kullanılabilen Senir İçme Suyu Projesi, yeni kaynak ve içme suyu ile ilgili çalışmalarını büyük bir titizlikle devam ettirmektedir.

Tasarruflu su kullanımı konusunda çiftçilerimizin ve vatandaşımızın da bizlere destek vermesi çalışmalarımızda bizlere destek olacaktır.

Anlayışları için tüm halkımıza teşekkür ederiz.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir