Burdur, bu sefer de yerinde saydı

Yüksek Seçim Kurulu, Anayasa halkoylamasıyla, değişiklik birlikte yapılacak ilk TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin takvimin başladığı tarihte yürürlüğe girmek üzere, TBMM’ye girecek olan milletvekili sayısını 550’den 600’e çıkarılan değişikliği güncelleyerek, hem illerin çıkaracağı milletvekili sayılarını hem de seçim çevrelerini yeniden belirledi. Bu duruma göre, ilimiz gene yerinde saydı.

Bilindiği gibi, 16 Nisan’da denetimsiz Cumhurbaşkanlığı Anayasa halk oylaması yapılmış, bu arada TBMM’ne girecek milletvekili sayısı da 550’den 600’e çıkarılmıştı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) milletvekili sayısının 600’e çıkarılması dolayısıyla 2016 nüfus bilgilerine göre illerin çıkaracağı milletvekili sayılarını ve seçim çevrelerini yeniden belirledi.

Yapılan yeni düzenlemeye göre, 2015 ve 2016 nüfus sonuçlarında TBMM’deki temsil hakkı 3’e düşen Isparta kontenjanını yeniden artırarak 4’e çıkardı. Yapılacak ilk genel seçimlerde Isparta, Ankara’ya 4 milletvekili gönderecek.

Afyonkarahisar ve Antalya da kontenjanlarını yükseltti. Afyonkarahisar, 5 olan milletvekili sayısını 6’ya, Antalya ise 14’ten 16’ya çıkardı.

Burdur’un milletvekili sayısı ise 3’de kaldı.

HESAPLAMA NASIL YAPILDI?

2839 Sayılı Kanunun 4’ncü maddesine göre, milletvekillerinin seçim çevrelerine dağılımı yapılırken, toplam milletvekili sayısı olan 600’den önce her kente bir milletvekili tahsis ediliyor. Son genel nüfus sayımı ile belli olan Türkiye nüfusu, kalan milletvekili sayısına (yani 519’a) bölünmek suretiyle bir sayı elde ediliyor. Kent nüfusunun bu sayıya bölünmesiyle her kentin ayrıca çıkaracağı milletvekili sayısı saptanır. Bu suretle hesaplanan milletvekillerinin sayısı 600’ü bulmadığı takdirde, nüfusu, milletvekili çıkarmaya yetmeyen illerin nüfuslarıyla artık nüfus bırakan illerin artık nüfusları büyüklüklerine göre sıraya konuluyor. İlk hesapta iller arasında bölüştürülmemiş bulunan milletvekilleri bu sıra esas alınarak dağıtıma tabi tutuluyor. Yapılan tespit sonunda çıkaracağı milletvekili sayısı (18)’e kadar olan şehirler bir seçim çevresi sayılıyor. Çıkaracağı milletvekili sayısı (19)’dan (35)’e kadar olan kentler iki, (36) ve daha fazla olan kentler üç seçim çevresine bölünüyor. Bu seçim çevreleri numara sırasına göre adlandırılır.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir