BURDUR BÜYÜK ÇIKMAZDA!!!

Her geçen gün büyük bir çıkmaza sürükleniyoruz. Belediyelerin asli görevi olan İmar Planları, ilin 50-100 yıllık geleceğine yön veren projeksiyonlardır. Kanalizasyon, su, doğalgaz gibi yeraltı yatırımları yanı sıra, yer üstünde de yapılması gereken yatırımlar vardır. Bunları Engelliler Kanununa uygun olarak yapılması gereken kaldırımlar, parklar, yeşil alanlar ve otoparklar olarak sıralayabiliriz.

ARTIŞ YÜZDE 23
Emniyet Müdürlüğü’nün verilerine göre Burdur merkezde 2013 yılında, 21 bin 302 adet otomobil bulunurken, araç sayısı 2014’de 22 bin 534, 2015’de 23 bin 981, 2016’da 25 bin 439, 2017’de 26 bin 039’a çıkmıştır. İlimizde %23’lük artışla 5 yılda 4737 otomobil daha yeni otopark arayışındadır.

NEREYE PARK EDECEKLER?
Peki insanlar araçlarını nereye park edecekler? Ceplerine koyacak değiller ya… Uyanık Müteahhit veya İnşaat sahipleri, daire başına 1-2 Bin TL. ödeyerek kendi sorumluluklarını ucuza çözdüklerini düşünüyor! Oysa 1 araçlık otopark alanı için yaklaşık 20 Bin TL. gereklidir. Belediye oy kaygısı ile soruna eğilip çare üretemiyor. 5 yılda 350 araçlık kapalı otopark yapılırken, ilave 4737 araç Burdur sokaklarını ve caddelerini istila etmektedir. Sayısı 2023’de 33 Bin 500’ü geçmesi muhtemel olan araç sahiplerini, çok ama çook büyük otopark sıkıntısı bekliyor!

ÇÖZÜM SEMT OTOPARKLARI
‘Yollar Yayalar İçindir’ sloganı ile otopark ve trafik sorunu çözülemez. Sorun ancak katlı semt otoparkları ile çözülür. Bu yönde acil kamulaştırma ve semt otoparkları yapılmalıdır. Gazi Caddesi trafiği, Köprübaşından Cumhuriyet Meydanı istikametine tek yön ile çözülmelidir. Halk otobüsü ve ambulanslar çok sıkıntılar yaşarken kazalar da olmaktadır. Belediye Başkanı ve İmar Müdürlüğü katlı otopark alanları bulmak zorundadır. İnşaat ruhsatı verilmeli ama alınması gereken önlemler de mutlaka uygulanmalıdır. Site içerisinde çözmek kaydı ile inşaat ruhsatı verilen bloklarda, iskan ruhsatı verilirken, otoparkların yapılıp yapılmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Yeterli otopark yapacak para yok ise kaynak bulunabilir. El ele vererek yapılabilir. Yeter ki katılımcı yönetim anlayışı bulunsun.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir