Burdur CHP’de CKD ve Oğuzkan rüzgârı

Burdur CHP’de, son iki döneme damga vurmuş bütün şahsiyetlerin 2,80 yerlere uzandığı ve partideki ağırlıklarının tasfiye olduğu aydınlık ve parlak bir süreç

13 yıllık AKP iktidarları süreci boyunca, üzüm üzüme baka baka kararışmış durumunun yaşandığı ve gittikçe AKP’leşen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP’de) asıl mesele kadro olmadığı artık gelinen noktada somut bir şekilde ortaya çıktı. Milli bir gidişat tutturan Deniz Baykal’ın, bir Amerikan projesi olan Ergenekon operasyonlarının bir parçası olarak bir kaset operasyonuyla CHP Genel Başkanlığından tasfiye edilerek partinin bir sürü kifayetsiz muhteris tarafından tarihsel köklerinden ve milli duruşundan koparılması, neoliberal bir rotaya sokulması gelinen noktayı açıklamaktadır. Bu nedenle CHP’de mesele kadro değildir. Yeni gelen kadrolar aynı düşünce, felsefe ve politikaları uyguladıktan sonra değişiklik beyhudedir. CHP’nin ihtiyacı esasen ideolojiktir. CHP’nin kurtuluşu, tarihsel köklerine, bazılarının dediği gibi “fabrika ayarları”na dönmesindedir. Bunun adı ise çok net ve açıktır; bayrağına sahip çıkmasındadır. Yani Türk devriminin yol haritası olan Altıok’un sözde değil özde savunmasındadır.

CHP’deki genel durum aynen mahalli düzeyde de yaşanmaktadır. Son iki dönemde il başkanlığının parti içi demokrasiyi askıya alması ve züccaciye dükkânına giren fil misali önüne gelenin gönlünün kırılıp şırkılması, öte yandan onca ilerici söyleme rağmen “parti disiplini” perdesi arkasına sığınılarak genel yanlış politikaların görmezden gelinmesi, partide ahlaki değerlerin aşınması CHP örgütünü yıpratmış; sonunda bir “kadın devrimi”ne uğramıştır. İldeki son üç dönemde il başkanı, merkez ilçe başkanı, eski milletvekili, Kültür Müdürü Ferit Çelikbaş hariç Meclis üyeleri, İl genel Meclisi üyesi, partinin ağır toplarından, belediye başkan adaylarından Şevket Aktürk gibi öne fırlamış hemen hemen bütün parti kodamanları il delegesi bile seçilemeyerek şok olmuşlardır. Eski CHP Milletvekili ve Merkez İlçe Kongresinde Divan Başkanı olan Ramazan Kerim Özkan’ın merkez köylerdeki delegelere Necati Erkil’e oy vermeyecekseniz kongreye gelmeyin dediği iddia edilmektedir. Bu ve benzeri faaliyetlere rağmen Oğuzkan, 62 oy farkıyla başkanlığı bağırta bağırta almıştır. Bu gelişme il başkanlığı seçimi için de bir işaret sayılabilir. Hatta birkaç yıl sonraki yeni seçimlerdeki gelişmelere yön verecek süreçleri ateşleyebilir.

İşte il delegesi bile olamayanlar (mavi) ve il delegeleri Beyaz)

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir