Burdur Lisesi tarihe mi karışıyor?

Asırlık lise Üzerinde Karabulutlar Dolaşmaktadır

Burdur kamuoyu, 132 yıl önce ilimizde Zafer Mahallesindeki eski Kilisede Rüştiye (ortaokul) olarak açılan ilimizin köklü ve tarihi okullarından biri olan Burdur Lisesi’ne ve büyük rant alanı olan geniş arazisine göz dikildiği, tarihi asırlık lisenin ortadan kaldırılacağı söylentileriyle çalkalanıyor. Burdur Lisesi, kapatılma ve sınav merkezine dönüştürülme tehdidiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor. Kamuoyunda, önder şahsiyetlere ve bazı resmi makamlara sosyal medya ve elektronik posta marifetiyle gönderilen bir açıklama metni dolaşmaktadır. Burdur Lisesi mezunları adına dolaştırıldığı anlaşılan açıklama metninde, 132 yıllık köklü bir geçmişe sahip asırlık okullarının ilin adını taşıyan tek eğitim kurumu olduğu, kültürel, tarihi ve anıtsal böyle bir kurumun kapatılarak sınav merkezine dönüştürülme tasarılarına konu olmasının anlaşılır bir durum olmadığı, okullaşma çabası içinde olan Milli Eğitim bakanlığınca da bu çabalara olur verilmeyeceğine inandıkları belirtilmektedir.

“ÇEK ELİNİ OKULUMDAN MİLLİ EĞİTİM!”

Şimdiden “Çek Elini Okulumdan Milli Eğitim” başlıklı sosyal medya paylaşımlarına konu olan Burdur Lisesi üzerindeki dolaşan bu felaket tehlikesine karşı daha şimdiden ilimizde geniş bir kamuoyu oluşmuş durumda. Çeşitli çevrelerce eski Kız Meslek Lisesi üzerinde de buna benzer bir yıkıcı düşüncenin hayata geçirilmeye çalışıldığı, ancak Kent Konseyi önderliğinde bir grup vatandaşın çabalarıyla ve mahkeme kararıyla önlendiğine dikkat çekildi.

BURDUR KAMUOYUNUNUN VİCDANI İNFİAL HALİNDE: “EYYY

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ, BURDUR LİSESİYLE İLGİLİ PLANLARINDAN VAZGEÇ!”

Asırlık eğitim kurumuyla ilgili infial haline gelen kamuoyunun vicdanını temsil eden Burdur Lisesi mezunları, okullarının adının Burdur Lisesi olduğunu, “bunu kimsenin değiştirmeye gücü”nün yetmeyeceğini dile getirerek, “Eyyyy Milli Eğitim Müdürlüğü, Burdur Lisesi ile ilgili planların varsa şimdiden vazgeç… SINAV MERKEZİNİ NEREYE YAPARSAN YAP AMA BURDUR LİSESİNDEN ELİNİ AYAĞINI KES…” şeklinde paylaşımlarda bulunmaya başladığı gözlenmektedir.

“SOKAĞA ÇIKACAK YER ARARSINIZ”

Bir de ateş gibi tehdit içerikli paylaşımda bulunulmuş: Milli Eğitim Müdürlüğü Burdur Lisesi üzerinden iç barışımızı bozacak yeni bir plan ve programını gizlice yürüttüğünü öğrendim.

Bu doğru ise sokağa çıkacak yer ararsınız, on binlerin kendiliğinden Burdur’a gelişinde nereye gideceğinizi şaşırırsınız…”

PAYLAŞIMA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

KAMUOYU, MİLLİ EĞİTİM

MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN TATMİN EDİCİ AÇIKLAMA BEKLEMEKTEDİR

Toplumu infiale sokan bu durum hakkında bilgisine başvurduğumuz ve telefonla ulaşmaya çalıştığımız Milli Eğitim Müdürü Mahmur Bayram’ın özel kalemi kendisinin dairede olmadığını belirtti. Bunun yerine bilgi alabileceğimizi belirttiği Müdür Yardımcısı Süleyman Çakıcı da kendisinin o konuda bilgisinin olmadığını ifade etti.

Şimdi dikkatler ve gözler Milli Eğitim’e çevrildi.

Kamuoyu, Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bu konuda tatmin edici bir açıklama beklemektedir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir